Americká vláda dnes v Kongresu získala peníze na další dva týdny a odvrátila tak hrozící omezení činnosti federálních úřadů – a poslání úředníků na neplacenou dovolenou či práci zdarma, jak se to již jednou stalo za administrativy Billa Clintona.

Země je totiž už takřka půl roku bez schváleného rozpočtu. S prodloužením současného rozpočtového provizoria, které mělo vypršet v pátek, dnes souhlasili i senátoři. Již v úterý je podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Zákon již potřebuje jenom podpis prezidenta Baracka Obamy, jenž s ním podle očekávání nebude otálet.

Spor o škrty

Federální vláda funguje díky mimořádným zákonům, protože Kongres dosud neschválil rozpočet na aktuální fiskální rok končící v září. Demokraté a republikáni se totiž nedokážou shodnout na výši a podobě rozpočtových škrtů, které jsou podle republikánů nutné pro zmírnění obřího zadlužení země.

Republikáni požadují ještě v tomto fiskálním roce úsporu 61 miliard dolarů. Mimo jiné navrhují omezit výdaje na ekologické iniciativy, což se nelíbí demokratům ani Obamovi. Republikánští zákonodárci ovládající Sněmovnu reprezentantů již nicméně zaznamenali úspěch, když s prodloužením provizoria spojili škrty ve výši čtyř miliard dolarů. Senát, kde mají většinu demokraté, s tím dnes souhlasil.

Šéf republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Eric Cantor dnes výsledky hlasování uvítal. Demokraté podle něho uznali, že jsou škrty potřebné. Nyní by měli přijmout rozsáhlejší úspory, anebo navrhnout vlastní. "Musím jednat zodpovědně a vytvořit místo těchto dočasných náplastí opatření, jež bude financovat vládu po zbytek fiskálního roku," uvedl také.

Největší problém? Stále zdravotnictví

Úspory navrhované republikány jsou vzhledem k celkové výši deficitu 1,65 bilionu dolarů, očekávaného v současném fiskálním roce, pouze kosmetické. Obama již v minulosti řekl, že k nápravě situace amerických rozpočtů bude nutná shoda obou stran na zásadních strukturálních reformách. Největší zátěží pro americké rozpočty je zdravotnictví.

Obě hlavní politické strany ve Spojených státech se však zatím nejsou schopny dohodnout na podobě rozpočtu na zbývajících sedm měsíců současného rozpočtového roku. Zda to dokážou ve dvou týdnech, počínaje sobotou, po níž má nyní vláda zajištěny peníze, je zatím ve hvězdách.

Obama dnes proto vyzval demokratické a republikánské předáky z Kongresu, aby začali okamžitě jednat s jeho poradci a viceprezidentem Joem Bidenem o řešení situace. "Nemůžeme takto pokračovat. Žít pod hrozbou uzavření vlády co několik týdnů je nezodpovědné a ohrožuje to ekonomiku," uvedl prezident v prohlášení. Dodal, že dohoda by měla nalézt úspory, aniž by ohrozila růst ekonomiky.

Americká vláda musela naposledy přerušit svou činnost kvůli nedostatku peněz v roce 1996, kdy se tehdejší prezident Bill Clinton odmítl podřídit požadavkům republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů. V praxi to znamenalo, že část federálních úředníků odešla na neplacenou dovolenou, část pracovala zadarmo. Spor nakonec skončil Clintonovým vítězstvím a přispěl k jeho zvolení i do druhého funkčního období.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru