V Komsomolsku na Amuru ve čtvrtek vzlétl druhý prototyp ruské "neviditelné" stíhačky. "Let trval 57 minut. Stroj pilotoval zasloužilý zkušební letec Sergej Bogdan. Všechny úkoly, stanovené pro první let, byly úspěšně splněny," řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj ze zbrojního průmyslu.

"Stabilita a ovladatelnost letadla ve vzduchu byly oceněny jako dobré. Všechny systémy a motor fungovaly bez závad," dodal.

Testují se tři prototypy

Šéf korporace vyvíjející stíhačky Suchoj a MiG Michail Pogosjan již dříve uvedl, že letos by se do programu letových zkoušek stíhačky páté generace měly zapojit tři prototypy.

První prototyp letounu Suchoj T-50, zvaného také jménem projektu PAK FA, vzlétl loni koncem ledna, více než deset let po svém americkém protějšku F-22 Raptor. Doposud absolvoval čtyři desítky letů. Pokročily také statické zkoušky a práce na vývoji palubní elektroniky.

První zkušební let druhého prototypu ruské neviditelné stíhačky:

Program PAK FA má vyústit v zařazení nové, obtížně zjistitelné stíhačky s vyspělou elektronikou do výzbroje ruského a indického letectva, což se má stát podle optimistických předpokladů již po pěti letech od prvého letu. Analytici jsou skeptičtější.

Zatím jedinou zemí, která má "neviditelné", či spíše obtížně zjistitelné letouny zařazené ve výzbroji, jsou Spojené státy. Prototyp čínské "neviditelné" stíhačky J-20 údajně absolvoval první let minulý měsíc.

Související