Velká Británie prý nepůjde do žádné samostatné akce proti režimu Muammara Kaddáfího. Přestože do Středomoří se přesouvají britské stíhačky, podle náměstka Geralda Howartha z ministerstva obrany je nutné mít pro jakoukoliv vojenskou akci podporu dalších zemí.

"Jde až o krajní řešení a muselo by být v každém případě projednáno na mezinárodní úrovni," prohlásil Howarth v Bratislavě, kde se zúčastnil bezpečnostního fóra Globsec 2011.

O možnosti vojenského zásahu mluvil v úterý britský premiér David Cameron. "Premiér navrhl uvažovat o zřízení bezletové zóny, což si vyžaduje vyřešit celou řadu praktických záležitostí," dodal Howarth.

Bezletová zóna by měla zabránit, aby jednotky plukovníka Kaddáfího nadále využívaly letectvo při útocích na povstalce, což se naposled odehrálo během čtvrtka, kdy vládní letadla bombardovala přístavní město Briga s významným ropným terminálem.

Záměr však nemá podporu důležitých hráčů – odmítl ho například ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, podle něhož je prý "nadbytečná". Proti vojenskému zásahu se navíc vyjádřila i Francie a tradičně jej odmítá Čína. Právě tyto země mají právo veta v Radě bezpečnosti OSN, jejichž souhlasem řada států i NATO podmiňuje jakoukoliv vojenskou intervenci.

Zřízení bezletové zóny nicméně není jedinou zvažovanou možností. Britský deník The Daily Telegraph tento týden napsal, že britské speciální jednotky SAS připravují akci na zajištění deseti tun vojenských plynů, jimiž disponuje Kaddáfího režim.

Kromě Británie již do oblasti přesouvají posily také Američané, kteří poslali do blízkosti libyjských břehů své válečné lodě. K možnosti vojenského zásahu se ale zatím jednoznačně nevyjádřili. Prioritou prý zůstává humanitární pomoc Libyi.