Vítězové nedávných irských voleb, středopravá strana Fine Gael a levicoví labouristé, se dohodli na vytvoření vládní koalice. Oznámil to v noci na neděli Enda Kenny, předseda Fine Gael, který byl pověřen sestavením vlády. Koaliční dohodu musí zřejmě ještě dnes potvrdit shromáždění obou stran.

S Eamonem Gilmorem, šéfem labouristů, kteří budou druhou nejsilnější stranou v novém parlamentu, jednal Kenny o koaliční dohodě od pondělí. I když se obě strany v řadě postojů liší, jejich dohoda přináší stabilní vládu s pohodlnou většinou.

Fine Gael má v parlamentu o 166 místech jistých 70 křesel a labouristé 36. Strana Fianna Fáil, která byla dosud dominující silou irské politiky, ale voliči jí přičetli odpovědnost za současnou finanční krizi, získala nejméně 18 mandátů.

Jako jeden ze svých prvních úkolů Kenny označil už v předchozích dnech úsilí o změnu podmínek nepopulárního programu pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši 85 miliard eur (přes dva biliony korun). Pomoc byla dohodnuta koncem minulého roku a většina Irů ji považuje za nevýhodnou a ponižující.

Budoucí vláda chce také do roku 2015 snížit rozpočtový schodek pod tři procenta hrubého domácího produktu, jak činí limit Evropské unie. V novém kabinetu podle Reuters vznikne také post, jehož představitel bude mít na starosti kontrolu nad veřejnými výdaji a reformou veřejného sektoru.

Obě strany se zatím nicméně nedohodly na způsobu, jak zkrotit rozpočtový deficit, který v roce 2010 se schodkem 32 procent HDP vytvořil novodobý evropský rekord. Fine Gael podporuje další razantní škrty, zatímco labouristé usilují o zachování sociálních programů a státních míst a navrhují vyšší daňové odvody pro lidi s vyššími příjmy. Podle analytiků ovšem nezbude vládě jiná možnost a bude muset přikročit k oběma navrhovaným opatřením.

Novou vládu by měl nový parlament schválit na svém prvním zasedání ve středu 9. března.

 

Související