Na deset tisíc domů v novozélandském Christchurchi, který před dvěma týdny zasáhlo ničivé zemětřesení, čeká demolice. Kvůli zásadnímu poškození půdy navíc některé čtvrti zřejmě zůstanou úplně opuštěné. V pondělí to oznámil premiér Nového Zélandu John Key.

"Některé části Christchurche nelze obnovit," doplnil Key.

Tuny bahna

Během zemětřesení totiž dochází k procesu, kdy se část půdy změní v bahno a to poté vystoupá na povrch. Právě tento proces tavení poničil některé části druhého největšího města Nového Zélandu natolik, že je úřady alespoň v "rozumném časovém horizontu" nedokážou vrátit do původního stavu a lidé je budou muset opustit.

Doposud bylo z Christchurche vyvezeno 260 tisíc tun bahnité půdy.

Od 22. února, kdy si otřesy o síle 6,3 stupně Richterovy škály vyžádaly nejméně 166 obětí, navíc město opustilo asi 70 tisíc lidí, tedy asi šestina jeho obyvatel. „Už mám dost toho zažívat každý den zemětřesení. Bydlíme v centru, kde jsou hodně cítit,“ řekl serveru BigPond Kerry Kinsman, který se chystá opustit Christchurch na „středně dlouhé období“.

Únorová katastrofa byla totiž jen jedním z následných otřesů, které město sužují od zářijového zemětřesení. Přestože tehdejší otřesy byly silnější než v únoru, Christchurch vyvázl bez ztrát na životech a s menšími škodami.

Mezi domy určenými k demolici je tak nyní asi 3300 těch, které byly poškozeny loňským zářijovým zemětřesením. 

Zbourat bude také třeba několik stovek obchodních budov v centrální části města.

Národní vzpomínkový obřad za oběti katastrofy se uskuteční 18. března. Podle Keye by se ceremonie pod širým nebem mohlo zúčastnit až 100.000 lidí.