Americký viceprezident Joe Biden ve středu před ruskými podnikateli podpořil kurz ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na modernizaci země i vstup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO). Biden, který je v Moskvě na třídenní návštěvě, ještě před schůzkou s hostitelem zavítal do Skolkova, kde na Medveděvův pokyn vzniká ruská obdoba kalifornského Silicon Valley jako líhně vyspělých technologií. Sám Medveděv následně ujistil o připravenosti Ruska rozvíjet "strategické vztahy" s USA a vyjádřil naději, že vyjednávání o vstupu do WTO se letos podaří završit.

Skolkovo považuje Medveděv za pilotní projekt modernizace země, která se potřebuje zbavit letité zaostalosti a závislosti na exportu surovin.

"Plně podporujeme vizi prezidenta Medveděva ohledně modernizace a inovací. Rozhodně podporujeme vstup Ruska do WTO a aktivně pracujeme v Ženevě na tom, aby se tento proces pohnul kupředu. Uvědomujeme si, jaké výhody získají americké společnosti od svobodného a transparentního obchodu s Ruskem," řekl Biden. Vybídl také k vykořenění korupce a ke zlepšení vymahatelnosti práva, což by zmírnilo obavy investorů a zvýšilo přiliv investic v zemi.

Mezinárodní protikorupční organizace Transparency International řadí Rusko na 147. příčku svého korupčního žebříčku, zahrnujícího 180 zemí. Současná ruská pozice odpovídá například Zimbabwe.

Poslední návštěva Bidena v Rusku?

Podle Bidena je Bílý dům také pro zrušení Jackson-Vanikova dodatku, který spojuje udělení obchodních výhod se svobodou cestování a emigrace a omezuje export vyspělých technologií do Ruska. Existence dodatku bývá často kritizována Kremlem jako přežitek z éry studené války.

Medveděv ve středu zažertoval, že jde o poslední Bidenovu návštěvu, během které dodatek ještě platí. Současně upozornil, že hospodářská spolupráce "výrazně zaostává" za rozvojem politických vztahů, a to i kvůli průtahům s přijetím Ruska do WTO. "Doufám, že se letos tyto procesy završí při aktivnější podpoře USA," řekl.

Moskva o členství do WTO vyjednává s různými zvraty už skoro dvě desetiletí. Nyní však hrozí, že by proces mohla zablokovat Gruzie, s níž Rusko svedlo v srpnu 2008 krátkou válku o odštěpenecké provincie Abcházii a Jižní Osetii. V souvislosti s Bidenovou návštěvou se tak v tisku objevily spekulace, že Moskva je ochotna ustoupit USA v libyjské otázce, pokud Washington zatlačí na Tbilisi, aby nedělalo ve WTO problémy. Rusko-gruzínské rozhovory na toto téma ve Švýcarsku právě začínají.

Sám viceprezident ruským novinářům před cestou do Moskvy řekl, že se hodlá soustředit především na možnosti rozvoje hospodářských styků obou velmocí, jejichž politické vztahy procházejí v posledních dvou letech oteplením. Ale v ruském obchodu zaujímají USA necelá čtyři procenta a americké investice ve výši 6,7 miliardy dolarů zaostávají i za Irskem a Japonskem. Nicméně během Bidenovy návštěvy Aeroflot podepsal s americkou firmou Boeing dohodu o nákupu osmi letounů za více než dvě miliardy dolarů.

Spor o protiraketový štít

"Skeptici se spletli. Za dva roky jsme dosáhli značného pokroku," poznamenal Biden při schůzce s Medveděvem o "restartu" rusko-amerických vztahů. Podle Bidena nejde jen o odzbrojení, ale i o sblížení pozic při řešení problémů se Severní Koreou, Íránem a Afghánistánem. Právě dnes Medveděv ratifikoval dohodu s USA o tranzitu vojenských nákladů při operaci v Afghánistánu přes ruské území.

Politika "nového počátku" ve vztazích Washingtonu s Moskvou, která mezitím vedla k podpisu nové odzbrojovací dohody START loni v dubnu v Praze, nyní v USA čelí rostoucí kritice republikánské opozice. Baracku Obamovi se ratifikaci smlouvy v závěru roku podařilo protlačit Senátem jen po velkém úsilí, počátkem roku smlouvu ratifikovalo i Rusko.

Moskva a Washington se však nadále přou o podobu protiraketového štítu, který se dnes dostal i na pořad schůzky s Medveděvem. Podle zdrojů z Kremlu šlo však jen o výměnu názorů a téma nepatřilo k hlavním, na rozdíl od WTO.

Ve čtvrtek se má Biden setkat s premiérem Vladimirem Putinem a s představiteli ruské občanské společnosti a opozice. Z ruské metropole viceprezident v pátek odletí do Moldavska.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru