Libyjská vláda v pátek nabídla amnestii povstalcům, kteří složí zbraně. Oznámila to státní televize. Náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Kaim informoval, že Libye se rozhodla přerušit diplomatické styky s Francií, která jako první na světě uznala povstalecké vedení na východě země za legitimního reprezentanta Libye.

"Každý, kdo složí zbraně, nebude potrestán. Ať Bůh mu odpustí za jeho předchozí činy," stálo v informačním titulku státní televize.

Kaim prohlásil, že cílem Francie je jen Libyi rozdělit. Povstalecká národní rada podle něj zastupuje jen sama sebe, protože nebyla zvolena. Nezastupuje prý ani východní oblasti země, jež má v současnosti opozice pod kontrolou. Kaim dodal, že Libye v brzké době požádá jinou zemi, aby zastupovala její zájmy ve Francii. Ta už o totéž požádala Rusko.

Kaim také řekl, že v sobotu má do Libye dorazit mise OSN, která má zjistit humanitární situaci. Pracovníci OSN mají například navštívit místní nemocnice a udělat si na místě představu o zásobách léků a potravin, jež má civilní obyvatelstvo k dispozici. Podle Kaima vystačí současné zásoby na půl roku.

Ve stejný den Libye umožnila asi stovce zahraničních novinářů vstup do města Závíja ležícího asi 50 kilometrů západně od hlavního města Tripolisu. Tato dosud nejzápadnější výspa rebelů je nyní údajně v rukách provládních sil, které zároveň pokračují v ofenzivě proti povstalcům ovládajícím území na východě země. Vzbouřenci v ropném středisku Rás Lanúf ve střední části libyjského pobřeží čelili útokům ze vzduchu, na zemi i po moři.

EU: Ať Kaddáfí odstoupí

Evropská unie v pátek na mimořádném summitu v Bruselu vyzvala libyjského vůdce Muammara Kaddáfího k odchodu. Zároveň přivítala vytvoření opoziční Národní rady, za legitimní vládu Libye ji ovšem neoznačila. Novinářům to řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Evropská sedmadvacítka zatím neuvažuje o vytvoření takzvané bezletové zóny nad Libyí, která by Kaddáfího letectvu znemožnila bombardování pozic povstalců. Prosazení zóny by totiž znamenalo zahraniční vojenský zásah v Libyi. Podle EU ovšem jakákoliv vojenská akce na ochranu obyvatel severoafrické země vyžaduje nejen podporu Organizace spojených národů (OSN), ale i arabských států.

"Evropská rada (vrcholná schůzka EU) na návrh Francie iniciovala rychlé zorganizování summitu EU a Ligy arabských států," uvedl Sarkozy.

Spojené státy se svými spojenci podle prezidenta Baracka Obamy "utahují smyčku" kolem libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jehož režim se snaží svrhnout povstalci. Šéf Bílého domu dnes na tiskové konferenci rovněž řekl, že v případě řešení konfliktu v Libyi jsou stále na stole všechny možnosti včetně například diskutované bezletové zóny nad zemí.

Ofenzíva v Rás Lanúfu

Síly věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu v pátek pokračovaly v ofenzivě proti vzbouřencům ve městě Rás Lanúf, ležícím ve střední části libyjského pobřeží. Povstalci podle agentury Reuters tvrdí, že jsou stále v rezidenční čtvrti města a bojují proti tankům a provládním jednotkám. Situace je však nepřehledná. Zdravotnické zdroje z nedalekého města Adžedábíja citované agenturou AP uvádějí, že rebelové obytnou čtvrť ztratili a zdržují se v průmyslové části města.

Povstalci sdělili, že opustili svoje poslední významné kontrolní stanoviště ve městě a přemístili ho asi 15 až 20 kilometrů dál na východ. "Tohle je naše poslední kontrolní stanoviště, za ním se bojuje. Střety se odehrávají v obytné čtvrti" v Rás Lanúfu, řekl bojovník Júsuf na kontrolním stanovišti poblíž ropné rafinerie. Ta podle agentury jeví známky alespoň částečného pokračování výroby.

Deset mrtvých, desítky zraněných

Podle lékařů v nedalekém ropném městě Briga citovaných agenturou AFP si čtvrteční tuhé boje v Rás Lanúfu vyžádaly životy deseti lidí a desítky zraněných. Počet mrtvých však zřejmě stoupne, protože sanitkám do Rás Lanúfu zatím nebylo umožněno vjet.

V rukou provládních sil je podle západních novinářů město Závíja na západní části pobřeží nedaleko hlavního města Tripolisu. Tvrzení vládních sil o dobytí této dosud nejzápadnější výspy povstalců potvrdili reportéři britské televizní stanice ITV a listu The Times, kteří do města dorazili ve čtvrtek.

Související