V reaktoru číslo 3 ve Fukušimě podobně jako v reaktoru číslo 1 selhal chladící systém a technici se nyní zoufale snaží ochlazovat ho mořskou vodou a snížit tlak páry. Tento problém na prvním reaktoru nakonec v sobotu vedl k výbuchu.

Mluvčí japonského kabinetu připustil, že v reaktoru číslo 3 již zřejmě začalo tavení palivových článků. Radiaktivita vzrostla nad povolené limity. Z okolí elektrárny už bylo evakuováno na 170 tisíc lidí.

Podle zpravodaje BBC Chrise Hogga v Tokiu by havárie tohoto reaktoru byla mnohem vážnější než v případě reaktoru číslo 1, protože se v něm jako palivo používá plutonium a uran. Reaktor 1 využívá pouze uran.

Odborníci na místě soudí, že pokud se palivové tyče podaří dostatečně ochlazovat vodou, měli by být schopni odvrátit větší katastrofu.

Mluvčí japonské vlády Yukio Edano podle CNN v neděli nevyloučil, že také v reaktoru číslo 1 už došlo k nekontrolovatelnému tavení palivova.

„S touto eventualitou pracujeme. Dovnitř reaktoru nevidíme, ale předpokládáme, že tavení začalo. Stejné je to u reaktoru číslo 3,“ uvedl Edano.

Drábková: Druhý Černobyl nehrozí

V jaderné elektrárně Fukušima 1 na severovýchodě Japonska, který byl nejvíce poškozen pátečním zemětřesením, se v sobotu po výbuchu zřítila část budovy reaktoru. Kovová konstrukce kryjící samotný reaktor ale nebyla podle mluvčího vlády poškozena. Televize NHK informovala, že při explozi bylo několik zaměstnanců zraněno.

Japonský úřad pro jadernou bezpečnost zařadil poruchu na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní stupnice jaderných nehod. Česká odbornice Dana Drábová řekla, že není nutné se obávat neštěstí černobylského typu.

Vláda po havárii sdělila, že z nestabilního reaktoru unikla radiace. Po několika hodinách upřesnila, že únik nebyl rozsáhlý a že úroveň radiace v okolí zařízení klesá, stejně jako tlak v reaktoru.

Ve stejném duchu se podle agentury DPA vyjádřila také společnost Tepco, která elektrárnu provozuje. Premiér Naoto Kan v projevu připustil obavy ze situace, o roztavení jádra ale nehovořil.

Situaci jsme během celé soboty sledovali ZDE

Podle agentury AP v sobotu obavy z velké jaderné havárie zastínily i tragédii, jakou jsou ztráty na životech a zničení 2000 kilometrů pobřeží zemětřesením a následnou přílivovou vlnou cunami.

Úřad pro jadernou bezpečnost ale zařadil havárii na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní škály jaderných nehod, tedy níž než Three Mile Island a podstatně níž než Černobyl. Ve Three Mile Island v USA v roce 1979 šlo o pátý a v sovětském Černobylu v roce 1986 o sedmý, nejvyšší stupeň.

Japonská jaderná agentura nevylučuje, že v jednom z reaktorů ve Fukušima 1 by kvůli výpadku chladicího média poškozeného zemětřesením mohlo nastat tavení palivových tyčí. Mluvčí společnosti Tepco nicméně prohlásil, že tavení zatím nenastalo a společnost se snaží doplnit vodu do média na příslušnou úroveň, aby mohl být reaktor chlazen.

Pokud by ale k tavení došlo, nikoho prý neohrozí, protože v okruhu 20 kilometrů jsou evakuovány desítky tisíc obyvatel.

Problémy s chladícím okruhem na svých třech reaktorech ohlásila i druhá jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima, která leží v oblasti postižené zemětřesením a cunami. Odtud žádný únik radioaktivity zaznamenán nebyl. Nicméně i operátor této elektrárny dostal příkaz, aby vypustil určité menší množství radioaktivní páry, aby se snížil tlak v zařízení. I tady byli lidé z okolí evakuováni.

Desetitisíce vojáků a záchranářů v akci

Země se stále vzpamatovává po ničivém pátečním zemětřesení a následné vlně tsunami na severovýchodě země. Poslední odhady hovoří o víc než 1800 mrtvých a pohřešovaných, údajně mezi nimi nejsou žádní Češi ani Slováci.

Počet obětí bude podle všeho vyšší. Úřady totiž v přístavním městě Minamisanriku pohřešují kolem 10 000 lidí, což je více než polovina ze 17 000 obyvatel, a japonská armáda nalezla 200 až 300 těl u města Sendai a 300 až 400 mrtvých u přístavu Rikuzentakata, kde také řádila tsunami.

Počet zraněných byl dosud stanoven na 1 228, nejméně 215 000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Na 200 000 z nich se uchýlilo do provizorních přístřešků. Premiér Naoto Kan v projevu oznámil, že zachráněno bylo již přes 3 000 lidí. Záchranných prací se účastní 50 000 vojáků a záchranářů.

V postižené oblasti bylo dnes stále 5,6 milionu domácností bez elektřiny a milion bez vody.

Do Japonska v sobotu dorazily první záchranářské týmy ze zahraničí. Připravenost Japonsku pomoci, a to jak přes Evropskou unii, tak bilaterálně, vyslovila i Česká republika.

Nejdražší v historii?

Hmotné škody způsobené zemětřesením a cunami zatím nebyly odhadnuty. Podle některých analytiků by zemětřesení mohlo pojišťovny stát až 15 miliard dolarů (262 miliard korun) a být tak pro nejdražším v historii, ale škody na pojištěném majetku budou asi tvořit jen zlomek celkových hospodářských ztrát.

Největší japonská automobilka Toyota Motor kvůli zemětřesení přeruší provoz ve všech svých 12 domácích továrnách, aby zajistila bezpečí svým zaměstnancům. Odstávku v některých závodech ohlásili také další japonští výrobci automobilů, jako jsou Nissan Motor nebo Honda Motor.

Výběr nejzávažnějších havárií v jaderných elektrárnách ve světě

Pro posuzování poruch a havárií jaderných zařízení zavedly v roce 1990 Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) a Agentura pro jadernou energii OECD (OECD/NEA) osmistupňovou mezinárodní stupnici jaderných událostí (The International Nuclear Event Scale - INES). Stupně sedm až čtyři se označují jako havárie, tři až jedna jako nehody, 0 nemá bezpečnostní význam.

29. září 1957, Kyštym (Čejlabinská oblast SSSR) - Těžká havárie (INES 6). V přepracovatelském závodě Majak poblíž města Ozersk vybuchla podzemní nádrž s vysoce radioaktivním odpadem. Příčinou exploze byla porucha na chladícím zařízení. Únik radioaktivity do ovzduší kontaminoval plochu více než 1000 kilometrů čtverečních a podle odhadů zasáhl statisíce lidí. Událost byla utajována, Moskva ji oficiálně přiznala a nahlásila až v roce 1989.

10. října 1957, Windscale/Sellafield (Velká Británie) - Při požáru grafitového reaktoru v závodu, jenž vyráběl plutonium pro vojenský jaderný program Velké Británie, uniklo do vzduchu značné množství radioaktivity (INES 5). Odhaduje se, že v důsledku nehody podlehlo rakovině přes 200 osob.

26. září 1973, Windscale/Sellafield (Velká Británie) - Radioaktivní látky zamořily areál závodu na zpracování vyhořelého paliva (INES 4).

28. března 1979, Three Mile Island (Pensylvánie, USA) - V jaderné elektrárně došlo k částečnému roztavení jádra reaktoru a úniku radioaktivní vody (INES 5). Příčinou události byla závada na pojistném ventilu primárního okruhu. Silné radioaktivní záření proniklo do širokého okolí; jeden člověk zahynul a asi 100 lidí bylo hospitalizováno. Označováno za druhou nejhorší havárii v dějinách.

13. března 1980, Saint-Laurent-des-Eaux (Francie) - Porucha na druhém bloku atomové elektrárny skončila částečným poškozením jádra reaktoru (INES 4). K úniku radioaktivity nedošlo.

26. dubna 1986, Černobyl (SSSR/Ukrajina) - Velmi těžká havárie (INES 7), označována za nejhorší svého druhu, a následný výbuch jednoho ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny si přímo na místě a v následujících měsících vyžádaly několik desítek životů. Údaje o celkovém počtu lidí, kteří v souvislosti s případem onemocněli a zemřeli, se značně liší. Podle ukrajinského ministerstva zahraničí umřelo více než 125.000 lidí, naproti tomu zpráva Černobylského fóra z roku 2005 hovoří asi o 4000 obětech.

23. července 1991, Kozloduj (Bulharsko) - Po požáru v jaderné elektrárně byla objevena dvě místa úniku radioaktivity. Trhliny v kontrolním tunelu nejstaršího bloku způsobily zamoření sice jen několik metrů čtverečních, ale úroveň radiace dosahovala pěti milirentgenů za hodinu (dvacetinásobek povolené hranice). Podle inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii došlo ke třem únikům radioaktivity a jednomu požáru.

30. září 1999, Tokaimura (Japonsko) - Nekontrolovanou řetězovou reakci a ozáření (INES 4) v závodě na zpracování uranu pro jaderné elektrárny vyvolal chybný pracovní postup obsluhy. Ozářeno bylo údajně přes 600 osob, dva pracovníci zemřeli. Reakce byla zastavena až druhý den. Havárie byla dosud označována za nejhorší jadernou havárii v Japonsku a třetí nejhorší na světě.

12. března 2011, Fukušima (Japonsko) - V jaderné elektrárně Fukušima 1 na severovýchodě Japonska, který byl nejvíce poškozen zemětřesením a následnou vlnou cunami z 11. března, se po výbuchu zřítila část budovy reaktoru (střecha a zdi). Exploze nastala po blíže neupřesněném otřesu. Problémy s chladícím okruhem na svých třech reaktorech ohlásila i druhá jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima.

 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
12.3.2011 21:38 | 21:38 Nejisté MS v krasobruslení

Kvůli zemětřesení visí nyní otazník nad mistrovstvím světa v krasobruslení, které se má konat v Tokiu od 21. do 27. března. Hala sice nebyla dotčena, ale obavy vyvolává havárie ve Fukušimě, která je od Tokia asi 370 kilometrů. Žádný "plán B" ale zatím není.

12.3.2011 20:31

20:31 Zemětřesení zřejmě bude stát pojišťovny miliardy dolarů

Škody způsobené zemětřesením v Japonsku je nyní obtížné odhadnout kvůli nebývalé povaze této katastrofy a následným vlnám cunami a požárům. Uvedl to Jayanta Guint ze společnosti AIR Worldwide, která se dopady přírodních katastrof zabývá.

Někteří finanční analytici odhadují, že pojišťovny by mohlo zemětřesení stát až 15 miliard dolarů (262 miliard Kč). Pro pojišťovací průmysl by to tak mohlo být nejdražší zemětřesení v historii, napsala agentura Reuters.

12.3.2011 20:10

20:10 Jaderné elektrárny v ČR jsou proti zemětřesení ochráněny

Tuzemským jaderným elektrárnám podobné problémy jako v japonské elektrárně Fukušima poškozené silným zemětřesením nehrozí. Vyplývá to z vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové pro ČTK.

Jaderné elektrárny jsou podle ní projektovány i na případná zemětřesení, a to podle nejlepších mezinárodních standardů. Ještě více jsou pak elektrárny v Česku zajištěny i proti tzv. blackoutu, tedy přerušení dodávek do samotné jaderné elektrárny v případě přírodního neštěstí.

12.3.2011 19:40

19:40 - WHO: Riziko radiace je nízké

Světová zdravotnická organizace uvedla, že zdravotní rizika z ozáření v Japonsku se zdají být "docela nízká. "Máme informace, že radiace, která se uvolnila z elektrárny byla velmi malého rozsahu," řekl mluvčí organizace Gregory Hartl agentuře Reuters.

12.3.2011 19:08

19:08 - Mezinárodní pomoc je na cestě

Záchranné týmy z několika zemí jsou na cestě do Japonska. První je z Jižní Koreje, přistál asi před dvěma hodinami. Tým z Velké Británie dorazí kvůli zpoždění dnes večer.

12.3.2011 18:30

18:30 Mrtvých je již nejspíše 1800

Počet mrtvých a pohřešovaných po pátečním zemětřesení a následné ničivé vlně cunami v Japonsku patrně překročil 1800. Vyplývá to z nejnovějších policejních údajů a ze zpráv o nálezech stovek dalších mrtvých ve dvou lokalitách.

12.3.2011 18:15

18:15 - Není jisté, zda je situace v elektrárně pod kontrolou

Japonští úředníci uvádí, že reaktor samotný nebyl poškozen a že úroveň radiace klesá. Podle odborníků však není jasné, zda je situace pod kontrolou.

12.3.2011 17:59

17:59 - Bez proudu přes pět milionů domácností

Deník Japan Times uvedl, že v sobotu v poledne tamního času bylo v severním Japonsku bez proudu 5,1 milionu domácností.

12.3.2011 17:30

17:30 - Nehoda v elektrárně ohodnocena číslem čtyři, Černobyl měl sedmičku

Nehoda jaderné elektrárny Fukushima byla na mezinárodní stupnici jaderných událostí ohodnocena čtyřkou na žebříčku od nuly do sedmi. Informace přinesla agentura AFP.

Černobylská katastrofa z roku 1986 byla hodnoceno na mezinárodní stupnici jaderných událostí Číslem 7.

Související