Již třetí den bojovalo Japonsko s následky ničivého zemětřesení, které zemi zasáhlo v pátek. Škody rozšířila následná vlna tsunami, která přišla v důsledku zemských otřesů a několikametrová vlna ničila domy až několik kilometrů ve vnitrozemí.

Nejhůře zasažena byla prefektura Mijagi na severovýchodě země. Podle nejnovějších odhadů zřejmě přesáhne bilance mrtvých počet 11 tisíc a úřady se obávají, že číslo bude ještě vyšší. Podle oficiálních čísel je hlášeno zatím asi 1600 obětí, ale číslo bude jistě narůstat. Tisíce lidí zatím stále čekají na pomoc.

Těžkou hlavu Japoncům dělají jaderné elektrárny, a zejména elektrárna Fukušima, která se již v sobotu potýkala s problémy na reaktoru číslo 1, jehož železobetonová stavba se po explozi zhroutila. Kovová konstrukce kryjící samotný reaktor ale spolehlivě odolala. Vlivem výbuchu trochu radioaktivního prachu uniklo, ale jeho průběžně měřené hodnoty pak zase rychle klesly.

V neděli ráno pak ohlásili Japonci problémy i s reaktorem číslo 3, který se také přehřívá. V důsledku problémů na obou reaktorech unikla do okolí částečně radiace. A v neděli odpoledne pak Japonci začali chladit i reaktor číslo 2. V důsledku problémů bylo evakuováno přes 170 tisíc lidí z okolí elektrárny. Přesto panují obavy, že v prvním reaktoru se už možná začalo tavit palivo.

Problémy však hlásí i elektrárna Fukušima 2 (obtíže u 3 reaktorů) a také Onagawa (obtíže u jednoho reaktoru). U všech sedmi dochází se obsluhy snaží udržet pod kontrolou teplotu a zabránit tak zhoršování situace.

AKTUÁLNÍ DĚNÍ V JAPONSKU - ON-LINE

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:14
07:30 - Sobotní dění jsme sledovali živě

Tragedii obětí a škod v Japonsku, které způsobilo zemětřesení a následná vlna tsunami, zastínili problémy jaderné elektrárny Fukušima, kde došlo k výbuchu na reaktoru 1. Naštěstí díky bezpečnostním opatřením došlo jen k nepatrnému úniku radioaktivity do okolí elektrárny.

Na vývoj situace během celé soboty se podívejte ZDE

09:09
08:00 - Další reaktor má problémy

V reaktoru číslo 3 ve Fukušimě podobně jako v reaktoru číslo 1 selhal chladící systém a technici se nyní zoufale snaží ochlazovat ho mořskou vodou a snížit tlak páry. Tento problém na prvním reaktoru nakonec v sobotu vedl k výbuchu.

Mluvčí japonského kabinetu připustil, že v reaktoru číslo 3 již zřejmě začalo tavení palivových článků. Radiaktivita vzrostla nad povolené limity. Z okolí elektrárny už bylo evakuováno na 170 tisíc lidí.

09:10
08:10 - Tavení paliva zřejmě probíhá

Mluvčí japonské vlády Yukio Edano podle CNN v neděli nevyloučil, že také v reaktoru číslo 1 už došlo k nekontrolovatelnému tavení palivova. „S touto eventualitou pracujeme. Dovnitř reaktoru nevidíme, ale předpokládáme, že tavení začalo. Stejné je to u reaktoru číslo 3,“ uvedl Edano.

Podle zpravodaje BBC Chrise Hogga v Tokiu by havárie tohoto reaktoru byla mnohem vážnější než v případě reaktoru číslo 1, protože se v něm jako palivo používá plutonium a uran. Reaktor 1 využívá pouze uran.

09:13
08:45 - Mrtvých bude přes 10 tisíc

Nejméně 10.000 mrtvých bude zřejmě bilance mrtvých v prefektuře Mijagi na severovýchodě Japonska, který byl nejhůře zasažen pátečním zemětřesením a následnou přívalovou vlnou cunami. S novou bilancí jen pro Mijagi přišla policie, kterou citovala televizní stanice NHK. Předchozí celkové odhady japonské vlády uváděly kolem 900 mrtvých s tím, že by jejich počet mohl překročit 1000.

Úřady také uvádějí, že přívalová vlna tsunami zcela zničila nebo poškodila na 12.250 obytných domů a dalších budov. Podle dřívějších informací nejméně 215.000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Na 200.000 z nich se uchýlilo do provizorních přístřešků. Bez elektřiny bylo 5,6 milionu domácností, milion domácností neměl pitnou vodu.

V postižených oblastech působí podle posledních informací už 100.000 vojáků a záchranářů, kteří prohledávají trosky zřícených budov a zničené automobily a plavidla, aby našli případné přeživší.

09:27
09:30 - Zachranáře posílily týmy z USA a Jižní Koreje

Zničená města a vesnice prohledávají desetitisíce japonských vojáků, vlna tsunami v nejhůře zasažených oblastech totiž dosáhla až výše třetího patra a doslova smetla tisíce domů.

V Japonsku už pomáhají specialisté z Jižní Koreje, do země také přijíždí 150členný tým z USA, k japonským břehům už dorazila i americká letadlová loď USS Ronald Reagan. Plavidla, včetně obojživelných pomáhají při evakuaci a slouží také jako základna pro vrtulníky potřebující doplňovat palivo.

09:42
09:44 - V prefektuře Fukušima neteče voda

BBC: Všechny hotely v prefektuře Fukušima dostaly nařízeno zavřít v důsledku nedostatku dodávek vody.

09:45
09:55 - Motory japonské ekonomiky dál stojí

Automobilky Toyota, Honda a Nissan oznámily, že výroba závodů v postižených oblastech bude stát nejméně do pondělka.

Honda uvedla, že zastavuje produkci ve dvou prefekturách, neboť je nemožné zajistit přísun dodávek součástek. Uvedla to japonská televize NHK.

10:04
10:10 - Centrální banka posíluje fondy

Japonská centrální banka (BOJ) uvedla, že posílila fond 13 bank, které jsou v zemětřesním zasažené oblasti o 55 miliard jenů (necelých 12 miliard Kč). Účelem je zajistit dostatek prostředků pro klienty bank.

"BOJ bude pokračovat v krocích, aby zajistila finanční stabilitu země a hladké fungování fondů, které by zajistily dostatek likviditu na trhu," uvedla v prohlášení.

10:31
10:30 - V jaderné elektrárně hrozí další výbuch

Technici i nadále bojují s problémy jaderné elktrárny ve Fukušimě. Podle agentur s odvoláním na úředníka japonské vlády byla do třetího reaktoru elektrárny Fukušima I zavedena ventilace, aby se snížilo napětí v uvnitř ochranného štítu. Odborníci byli také nuceni vypustit trochu radioaktivní páry, zatímco pokračuje zalévání reaktoru vodou, aby se snížila jeho teplotu a tlak v jeho útrobách.

Vláda v této souvislosti vydala varování před hrozbou výbuchu v budově reaktoru, kde se pravděpodobně hromadí vodík. Edano nicméně řekl, že případná exploze by nezasáhla samotný reaktor.

10:47
10:47 - Jídlo a palivo dochází, tvoří se fronty

Dlouhé fronty v obchodech s potravinami a na čerpacích stanicích společně s pokračujícími následnými otřesy a výpadky dodávek elektrického proudu jsou v současnoti běžným jevem v zemi postižené katastrofou.

Zásoby jídla a paliva docházejí v Sendai, pobřežním městě na severu země, které leží v blízkosti ohniska pátečního zemětřesení. Ti, kdo přežili otřesy a rozhodli se zůstat ve městě, museli vystát dvouhodinové fronty v supermarketu, pokud chtěli nakoupit potraviny.

"Na benzince se čekalo netuším jak dlouho a palivo se tu čerpalo ručně, protože nešel proud," ohlásil CNN internetový uživatel ze Sendai používající přezdívku joeyjenkins. Elektřina podle něj nešla až do dnešního rána. Školy a nemocnice v Sendai se přeměnily na útulky a dobrovolníci rozdávají lahve s vodou.

11:00
11:15 - Čekají se další otřesy

Zemi i dnes zasáhly další otřesy. Nejsilnější byl o síle 6,2 stupně Richterovy stupnice, jehož epicentrum bylo vzdálené pouhých 180 kilometrů východně od metropole Tokia. Přestože záchvěvy byly zejména na vyšších budovách velmi citelné, zatím nebyli hlášení noví zranění ani vážnější hmotné škody.

Americký seismologický úřad zaznamenal více než 140 následných otřesů o síle 4,5 stupně Richterovy škály nebo vyšší, z nichž nejsilnější měl 6,4 stupně a došlo k němu u východního pobřeží Japonska.

Japonští meteorologové varují před dalšími otřesey a před dalšími vlnami tsunami. Ty by mohly přijít v dalších dnech. Zemětřesení by přitom mohlo dosáhnout až síly 7,0.

11:32
11:50 - Premiér: Nejtěžší období od 2. světové války

Před média vystoupil japonský premiér Naoto Kan, který uvedl, že řada zdravotnických zařízení bude postižena výpadkem elektřiny. Ten bude zřejmě trvat několik dní.

Podle Kana prochází Japonsko nejtěžším obdobím od 2. světové války.

Problémy v jaderné elektrárně Fukušima označil za vážné, ale nejde podle něj o další Černobyl. "Do vzduchu byla vypuštěna radiace, ale podle našich zpráv nešlo o žádné významné množství. Jde o fundamentálně rozdílnou situaci, než byla havárie v Černobylu. Pracujeme na tom, abychom předešli škodám, které by se mohly zvětšit."

"Jestli my - obyvatelé Japonska - dokážeme překonat tyto těžkosti, záleží na každém z nás," doplnil premiér.

12:25
12:20 - Bezprostřední hrozba z Fukušimy nehrozí

BBC: Mluvčí japonské vlády Yukio Edano uvedl, že na jaderném reaktoru 3 ve Fukušimě 1 hrozí exploze, ale tlak zatím nedosáhl kritických hodnot. I nadále pokračuje proces, který by měl vést ke snížení tlaku ve třetím reaktoru jaderné elektrárny Fukušima.

Zároveň mluvčí připustil, že se situace může zhoršovat. Upřesnil, že došlo k selhání ventilu u reaktoru 3. Není jasné, zda jde o příčinu toho, že se neukazuje zvyšování hladiny vody.

12:55
12:55 - Francie: Nejezděte do Japonska

Francouzská ambasáda silně doporučuje, aby lidé do Japonska nyní nejezdili. Kromě toho vyzvala francouzské obyvatele přítomné v regionu Kanto, aby ho kvůli riziku dalších zemětřesení opustili.

12:58
13:16 - Škody mohou dosáhnout až 35 milaird dolarů

Škody způsobené zemětřesením v Japonsku půjdou do desítek miliard dolarů. Přesnější číslo je nyní obtížné odhadnout kvůli nebývalé povaze této katastrofy a následkům vln tsunami a požárům.

Společnost AIR Worldwide, která se dopady přírodních katastrof zabývá, v neděli uvedla, že odhad rozsahu škod by se mohl pohybovat od 14,5 miliard dolarů až do 34,6 miliard dolarů (zhruba 253 - 604 miliard korun)

 

13:24
13:27 - Papež se modlí za Japonce

Za oběti přírodní katastrofy v Japonsku se v neděli pomodlil Papež Benedikt XVI. Zároveň ocenil, s jakou "důstojností a odvahou" se Japonci vyrovnávají s tragédií, která je postihla.

13:51
13:52 - Indie a Čína přehodnotí jaderné programy

Indie v reakci na problémy japonské jaderné elektrárny Fukušima, zvažuje, že přehodnotí svůj plán na 13-násobné zvýšení výroby jaderné energie v zemi a odloží ho.

"Tato událost může být velkým 'tlumičem' pro náš program," uvedl Shreyans Kumar Jain, předseda představenstva státní firmy Nuclear Power, která je v Indi monopolním výrobcem.

"Společně s Ministerstvem pro atomovou energii, určitě celou věc znovu přehodnotíme, včetně plánů na nové reaktory poté, co získáme z Japonska více informací," dodal. 

S obdobnou reakcí jako Indie přišla předtím i Čína, která uvedla, že bude ještě opatrnější ohledně svých plánů na ztrojnásobení počtu atomových reaktorů, které by zásobily energií druhou největší ekonomiku na světě.

13:58
14:01 - Záchranáři pracují naplno

V postižených oblastech působí už 100.000 vojáků a záchranářů, kteří prohledávají trosky zřícených budov a zničené automobily a plavidla na stovkách kilometrů pobřeží, aby našli případné přeživší. Ve zdevastovaných oblastech se podařilo zachránit asi 12.000 lidí, ovšem mrtví a pohřešovaní se tam počítají na tisíce. Podle agentury AFP záchranáři z trosek většinou vyprošťují mrtvé.

Do pátrání a záchranných prací se zapojily se svými speciálně cvičenými psy už i zahraniční týmy - z Evropy, Asie i Austrálie. Vláda oficiálně požádala o pomoc USA i jejich armádní jednotky, které mají v Japonsku základny. Válečná plavidla už dopravila do několika postižených měst potraviny a další potřeby. Některé týmy přiletěly z Nového Zélandu, kde pomáhaly likvidovat následky únorového zemětřesení.

Od pátku záchranáři podle premiéra Kana vytáhli z trosek domů přes 12 tisíc lidí, uvedla stanice CNN.

Vojenské námořnictvo zachránilo na moři asi 15 kilometrů od japonského břehu 60letého muže, který se dva dny udržel na plovoucí trosce střechy svého domku. Před příchodem tsunami se sice dal na útěk, pak se však vrátil pro nějaké věci a voda jej dostihla. "Udržel jsem se na kousku střechy a to mě zachránilo," svěřil se záchranářům, kteří jej i přes dobrý zdravotní stav přepravili vrtulníkem do nemocnice.

14:05
14:19 - Zranění při havárii reaktoru

Japonsko uvedlo, podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), že čtyři další pracovníci byli zraněni při snaze zabránit dalšímu selhání reaktorů v elektrárně Fukušima.

Jeden dělník obsluhující jeřáb zahynul a 11 záchranářů bylo zraněno, z toho čtyři z nich se zranili při sobotní explozi, uvedla IAEA v prohlášení na svých webových stránkách.

Další pracovník byl vystaven "vyšší-než-normální" dávce radioaktivnímu záření. 

14:19
14:23 - Chladit je třeba další reaktor

Japonští energetici přikročil k dalšímu opatření v jaderné elektrárně Fukušima I. Podle agentur se chystají chladit mořskou vodou i druhý reaktor.

Podobným způsobem se již snaží ochladit dva sousední reaktory 1 a 3, aby nedošlo k poškození reaktorů vlivem zbytkového tepla a poklesu tlaku.

14:38
14:38 - Ambasády zvažují evakuaci

 

Spolupracovník HN Miloš Procházka přímo z Japonska: Taví se třetí reaktor, ambasády zvažují evakuaci.

 

14:48
14:48 - Náš spolupracovník: Jsme překvapen, jak klidně tady reagují

Spolupracovník iHNed.cz Josef Gohori píše z Japonska:

Země se pořád chvěje, na trojky, čtyřky si člověk zvykne, ale chvílemi si připadáte jak na lodi. Ještě chvilku a budu mít mořskou nemoc :-)

Zpětně mě překvapilo, jak dokáže člověk celkem klidně reagovat. Je to asi také tím, že už tu má každý za sebou několik středních či silnějších zemětřesení za sebou; nicméně vás napadne, jestli se s vámi v příštím okamžiku budova nezřítí. Přesto reaguje člověk tak nějak klidně. I když to ve vás hrkne, když vidíte, jak se vedlejší výšková budova houpe sem tam nebo jak se se nebezpečně naklání těžký jeřáb na střeše rozestavěného mrakodrapu. Uvědomíte se, jak je zvláště velká aglomerace zranitelná. Nemáte, kam se schovat.

Stojí vlaky, všude spousta lidí. I v této souvislosti vás na druhé straně překvapí, že nevzniká panika, že lidé spolupracují. Vrátný, který před chvilkou čistil podlahu, je ve vašich očích hrdina, když dokončí bezpečností kontrolu a už pár minut po zemětřesení vám sdělí, že je bezpečno, že nemáte používat výtah, že máte dělat to a nedělat tohle, všechno klidným hlasem. Ten okamžik mi skončil v paměti.

15:25
15:30 - Rakousko chce testy jaderných zdrojů v Evropě

Havárie na jaderné elektrárně v japonské Fukušimě způsobená silným zemětřesením a následnou cunami podnítila odpůrce jaderné energetiky v západní Evropě k novým výzvám k opuštění tohoto způsobu získávání energie. Rakousko se dnes například vyslovilo pro to, aby se v evropských zemích uskutečnily na jaderných elektrárnách testy odolnosti.

Rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich chce po událostech v Japonsku žádat zátěžové testy na jaderných elektrárnách v Evropě, podobné těm, jaké se dělají u bank v době krize. Řekl to v televizi ORF2. Berlakovich upřesnil, že o tomto tématu bude v pondělí jednat v Bruselu na schůzce ministrů životního prostředí. Podle ministra je zejména třeba ověřit, zda jsou elektrárny bezpečné v případě zemětřesení a jaký je stav jejich chladícího systému.

Evropa podle Berlakoviche musí svůj postoj k jaderné energetice přehodnotit. "Chceme, aby elektrárny měly nejvyšší bezpečnostní úroveň, anebo aby byly uzavřeny," prohlásil.

15:33
15:21 - Pohotovost v elektrárně Onagawa

BBC: Pohotovost musela být vyhlášena v další jaderné elektrárně. Nejnižší stupeň nebezpečí vyhlásila Onagawa v prefektuře Mijagi, které spustila sirény kvůli výskytu vyššího radiačního zamoření, než jsou povolené limity. Menší problémy byly na této elektrárně podle BBC již v pátek, ale podařilo se je odstranit.

"Nebezpečí bylo vyhlášeno jako důsledek naměření zvýšené hladiny radioaktivity, které překročilo povolené limity v okolí závodu. Japonské úřady nyní vyšetřují zdroje záření," uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA).

Podle japonské jaderné bezpečnostní agentury však v Onagawě nedošlo k úniku radiace, ale zvýšená hladina je důsledkem úniku radiace v jiné elektrárně v blízké prefektuře.

16:09
16:09 - Tokijská burza čeká propad

Na tokijské akciové burze a dalších finančních trzích v Japonsku se bude v pondělí normálně obchodovat navzdory rozsáhlému zemětřesení, které zemi zasáhlo. Oznámila to v neděli japonská vláda.

Analytici předpokládají, že ceny japonských akcií se budou snižovat, protože investoři budou kvůli zemětřesení přesunovat peníze do bezpečnějších aktiv. "Zpočátku budou všechna odvětví pod prodejním tlakem. Nikkei by mohl klesnout zhruba o 20 procent z nedávného maxima kolem 10.900 bodů. V blízké době by se mohl propadnout pod 9000 bodů," uvedl analytik Masaru Hamasaki ze společnosti Toyota Asset Management.

Státní ministr pro finanční služby Šózaburó Džimi uvedl, že úřady budou aktivitu na trhu pozorně sledovat, aby zabránily manipulacím s trhem. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v pátek klesl o 1,7 procenta na 10.254,43 bodu. Podle analytiků by se mohl propadnout pod psychologicky důležitou hranici 10.000 bodů, napsala agentura Reuters.

 

16:20
16:22 - Sopka Šinmoedake se opět probudila

BBC: Zatímco se země velmi těžce vzpamatovává z následků zemětřesení a vlny tsunami příroda v Japonsku se opět ozvala. Na jihu Japonska se probudila k životu sopka Šinmoedake, která po několikatýdenní nečinnosti obnovila erupce popela a kamení. Oznámila to japonská meteorologická agentura. Neuvedla však, zda erupce souvisí s pátečním zemětřesením.

16:27
16:33 - Světovou ekonomiku zemětřesení neohrozí

Rozsáhlé zemětřesení a následná vlna tsunami podle analytiků zřejmě dočasně zasáhne japonskou ekonomiku. Dopady zemětřesení na světovou ekonomiku však budou podle analytiků omezené, protože Japonsko v současnosti není významným motorem globálního hospodářského růstu. "Světová ekonomika bude v pořádku," uvedl hlavní ekonom makléřské společnosti Pierpont Securities Stephen Stanley.

Velký dopad bude mít zemětřesení na pojišťovny, které odhadují, že by je mohlo stát až 35 miliard dolarů. (přes 600 miliard korun)

16:31
16:50 - Oběti: přes 1400 mrtvých a 1570 raněných, ale počty porostou

Podle oficiálních údajů bylo do nedělního poledne SEČ napočítáno přes 1400 mrtvých a 1570 raněných. Souběžně však agentury přinášely zprávy o údajných stovkách, ba tisících mrtvých v některých lokalitách. Odhady skutečného počtu obětí se pohybují nad 11 000.

Horečně pracující záchranné čety vyprostily z trosek 12.000 lidí, ale stále častěji nacházejí už jen mrtvé. Navíc sílí obavy z velké havárie, jež by mohla postihnout jadernou elektrárnu ve Fukušimě, kterou zemětřesení a tsunami poškodily.

Hmotné škody se zatím nikdo neodvážil odhadnout. Podle dnešních zpráv bylo zničeno 12.250 budov. Podle OSN bylo evakuováno 690.000 lidí, z nichž se nejméně 200.000 uchýlilo do provizorních přístřešků. Asi 5,6 milionu domácností je bez elektřiny a milion a půl bez vody.

17:16
17:11 - Česká pomoc Japonsku

Český červený kříž (ČČK) vyhlásil sbírku na pomoc obětem zemětřesení v Japonsku. Již od soboty lze přispět i do sbírek Armády spásy a organizace ADRA. Číslo účtu ČČK je 222826/5500, variabilní symbol 999, informoval Marek Jukl z této humanitární organizace. Složky mezinárodního Červeného kříže jsou podle něj již od pátku činné přímo v terénu.

Na pomoc Japonsku vyhlásila sbírku také česká pobočka celosvětové organizace Armády spásy, výtěžek předá japonské pobočce Armády spásy. Občané mohou přispět zasláním DMS ARMADASPASY na číslo 87777 nebo na účet sbírky 475 335 533/0300, VS 222.

ADRA otevřela možnost finanční podpory Japonsku zasláním DMS ADRA na číslo 87777, informoval ředitel ADRA ČR Jan Bárta. Občanské sdružení bude plánovat podle dalšího vývoje situace vlastní zapojení do projektu pomoci.

17:21
17:28 - Problémy elektráren se množí

Technické problémy má i jaderná elektrárna Tokai 2 v prefektuře Ibaraki, uvedla agebtura Kyodo. Přestala zde fungovat pumpa, která vhání vodu do chladicího systému. Stejně jajko ostatní elektrárny byla elektrárna o výkonu 1100 MW automaticky odstavena v pátek. Zdroj se nachází asi 120 kilometrů na sever od Tokia.

18:29
18:03 - Elektrárna Tokai má problémy, ale nepřehřívá se

BBC: Výpadek pumpy na jaderné elektrárně Tokai 2 potvrdila společnost Japan Atomic Power. Podle ní však přestala fungovat jedna ze dvou pump, které se používají k chlazení vody pro reaktor. Druhá z pump však dostatečně zajišťuje chlazení a tak nevznikají žádné problémy s chlazením, uvedla vláda prefektury.

Agentury Reuters taká s odvoláním na Japan Atomic Power potvrdila funkčnost systému chlazení s tím, že výpadek postihl dva ze tří dieslových agregátů.

 

18:39
18:31 - 190 ozářených

Radiaci bylo možná vystaveno 190 lidí - 60 starých pacientů a zdravotníků a také stovka lidí evakuovaných autobusy. Závažnost ozáření, respektive jestli dosáhlo nebezpečných hodnot, nebyla zatím stanovena. Všichni byli hospitalizováni. Kvůli radiaci lékaři vyšetřují ještě dalších 1500 lidí v evakuačním centru v Korijamě (60 kilometrů od Fukušimy).

19:08
19:15 - ČT: Komunikace stále selhává

Přímo z Japonska se ozval v pořadu Události naživo zpravodaj České televize Tomáš Etzler. Podle něj Japonic říkají, že jde o obrovskou tragedii, ale berou vše s nadhledem a vytváří atmosféru normality.

Odlehlé oblasti jsou zasaženy zhroucením infrastruktury - "nefungují telekomunikace, jsou rozbité silnice a dopravní spojení. Z těchto důvodů je velmi špatná komunikace," uvedl Etzler

19:19
19:33 - BBC: Nezvyklý klid v centru Sendai

Zpravodaj BBC v Sendai, které bylo zasaženo tsunami: "V centru města vše vypadá celkem normálně. Zemětřesení nenapáchalo takovou škodu jako tsunami. Vše vypadá celkem nedotčeně. Co je ale nezvyklé, jsou dlouhé fronty, které se celý den tvoří několika otevřenými obchody." Směrem k pobřeží se ale pohled na město výrazně zhoršuje. "Uvidíte naprostou spoušť. Všechny komunity, které žijí ve vzdálenosti několika kilometrů od pobřeží byly zasaženy vlnou tsunami."

19:50
20:00 - Další zemětřesení?

Meteorologové varují, že Japonsku hrozí během tří dnů další velké zemětřesení, hlásí z Tokia zpravodaj BBC. Země se podle něj stále potýká se silnými následnými otřesy. Záchranářům, kteří stále pátrají po přeživších, tak hrozí velké nebezpečí.

20:15
20:15 - Problémy má sedm reaktorů

Na tři vzrostl během neděle počet japonských jaderných elektráren, v nichž byl kvůli poruchám způsobeným pátečním zemětřesením a vlnou cunami vyhlášen stav ohrožení. Méně závažné problémy ohlásila jedna další.

Agentura AP oznámila, že stav ohrožení se týká tří reaktorů elektrárny Fukušima 1, tří ve Fukušima 2 a jednoho v Onagawě. Jejich obsluhy se dnes horečně snažily udržet pod kontrolou teplotu a zabránit tak horšímu. Jsou obavy, že v jednom z nich, ve Fukušimě 1, se už možná začalo tavit palivo.

Problémy má i elektrárna Tokai 2, kde kvůli cunami vysadilo jedno ze dvou čerpadel chladícího systému, Nicméně reaktor je i nadále ochlazován.

20:20
20:26 - Evakuováno už přes 200 tisíc lidí

Z okolí fukušimských elektráren bylo podle OSN evakuováno 210.000 lidí.

20:22
20:50 - V USA po ohrožení japonskou radiací ani stopa

Americká Jaderná regulační komise (NRC) vydala zprávu, že zatím nevidí žádné nebezpečné zvýšení úrovně radiace, která se dostala k USA od poškozených japonských jaderných elektráren. "Všechny dostupné informace naznačují, že vlivem povětrnostních podmínek se dostaly radioativní páry z Fukušimy nad moře mimo obydlené oblasti. Tisíce mil mezi Japonskem a Havajskými ostrovy, Aljaškou a dalšími americkými teritorii, včetně západního pobřeží USA zaručují, že neočekáváme žádné nebezpečné ohrožení zvýšením radioaktivity," uvedla NRC.

20:58
20:58 - Česká filharmonie sklidila v Tokiu potlesk

Navzdory tragédii, jež je patrná i v Tokiu, zde Česká filharmonie odehrála velmi úspěšný koncert.

"Potlesk ve stoje trval téměř deset minut a na hudebníky čekala po koncertě spousta posluchačů, aby jim osobně blahopřála," popsal atmosféru ředitel ČF David Mareček.

Poslední dva plánované koncerty, které se měly konat v Kawasaki a Sendai, ale musely být kvůli následkům zemětřesení zrušeny.

21:17
21:00 - Další otřesy: Až 7 stupňů Richtera

Japonská meteorologická služba vydala varování před dalšími možnými otřesy, jež by v příštích třech dnech mohly Japonsko znovu zasáhnout. A mohly by dosáhnout sedmi stupňů Richterovy stupnice nebo ještě více.

"Do tří dnů je pravděpodobnost 70procentní, v dalších dnech je 50procentní," uvedla s odvoláním na službu francouzská ambasáda v Tokiu.

Od pátečního zemětřesení bylo zaznamenáno nejméně 150 následných otřesů o síle od dvou do sedmi stupňů.