Již třetí den bojovalo Japonsko s následky ničivého zemětřesení, které zemi zasáhlo v pátek. Škody rozšířila následná vlna tsunami, která přišla v důsledku zemských otřesů a několikametrová vlna ničila domy až několik kilometrů ve vnitrozemí.

Nejhůře zasažena byla prefektura Mijagi na severovýchodě země. Podle nejnovějších odhadů zřejmě přesáhne bilance mrtvých počet 11 tisíc a úřady se obávají, že číslo bude ještě vyšší. Podle oficiálních čísel je hlášeno zatím asi 1600 obětí, ale číslo bude jistě narůstat. Tisíce lidí zatím stále čekají na pomoc.

Těžkou hlavu Japoncům dělají jaderné elektrárny, a zejména elektrárna Fukušima, která se již v sobotu potýkala s problémy na reaktoru číslo 1, jehož železobetonová stavba se po explozi zhroutila. Kovová konstrukce kryjící samotný reaktor ale spolehlivě odolala. Vlivem výbuchu trochu radioaktivního prachu uniklo, ale jeho průběžně měřené hodnoty pak zase rychle klesly.

V neděli ráno pak ohlásili Japonci problémy i s reaktorem číslo 3, který se také přehřívá. V důsledku problémů na obou reaktorech unikla do okolí částečně radiace. A v neděli odpoledne pak Japonci začali chladit i reaktor číslo 2. V důsledku problémů bylo evakuováno přes 170 tisíc lidí z okolí elektrárny. Přesto panují obavy, že v prvním reaktoru se už možná začalo tavit palivo.

Problémy však hlásí i elektrárna Fukušima 2 (obtíže u 3 reaktorů) a také Onagawa (obtíže u jednoho reaktoru). U všech sedmi dochází se obsluhy snaží udržet pod kontrolou teplotu a zabránit tak zhoršování situace.

AKTUÁLNÍ DĚNÍ V JAPONSKU - ON-LINE

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
13.3.2011 21:17 | 21:00 - Další otřesy: Až 7 stupňů Richtera

Japonská meteorologická služba vydala varování před dalšími možnými otřesy, jež by v příštích třech dnech mohly Japonsko znovu zasáhnout. A mohly by dosáhnout sedmi stupňů Richterovy stupnice nebo ještě více.

"Do tří dnů je pravděpodobnost 70procentní, v dalších dnech je 50procentní," uvedla s odvoláním na službu francouzská ambasáda v Tokiu.

Od pátečního zemětřesení bylo zaznamenáno nejméně 150 následných otřesů o síle od dvou do sedmi stupňů.

13.3.2011 20:58 | 20:58 - Česká filharmonie sklidila v Tokiu potlesk

Navzdory tragédii, jež je patrná i v Tokiu, zde Česká filharmonie odehrála velmi úspěšný koncert.

"Potlesk ve stoje trval téměř deset minut a na hudebníky čekala po koncertě spousta posluchačů, aby jim osobně blahopřála," popsal atmosféru ředitel ČF David Mareček.

Poslední dva plánované koncerty, které se měly konat v Kawasaki a Sendai, ale musely být kvůli následkům zemětřesení zrušeny.

13.3.2011 20:22 | 20:50 - V USA po ohrožení japonskou radiací ani stopa

Americká Jaderná regulační komise (NRC) vydala zprávu, že zatím nevidí žádné nebezpečné zvýšení úrovně radiace, která se dostala k USA od poškozených japonských jaderných elektráren. "Všechny dostupné informace naznačují, že vlivem povětrnostních podmínek se dostaly radioativní páry z Fukušimy nad moře mimo obydlené oblasti. Tisíce mil mezi Japonskem a Havajskými ostrovy, Aljaškou a dalšími americkými teritorii, včetně západního pobřeží USA zaručují, že neočekáváme žádné nebezpečné ohrožení zvýšením radioaktivity," uvedla NRC.

13.3.2011 20:20 | 20:26 - Evakuováno už přes 200 tisíc lidí

Z okolí fukušimských elektráren bylo podle OSN evakuováno 210.000 lidí.

13.3.2011 20:15 | 20:15 - Problémy má sedm reaktorů

Na tři vzrostl během neděle počet japonských jaderných elektráren, v nichž byl kvůli poruchám způsobeným pátečním zemětřesením a vlnou cunami vyhlášen stav ohrožení. Méně závažné problémy ohlásila jedna další.

Agentura AP oznámila, že stav ohrožení se týká tří reaktorů elektrárny Fukušima 1, tří ve Fukušima 2 a jednoho v Onagawě. Jejich obsluhy se dnes horečně snažily udržet pod kontrolou teplotu a zabránit tak horšímu. Jsou obavy, že v jednom z nich, ve Fukušimě 1, se už možná začalo tavit palivo.

Problémy má i elektrárna Tokai 2, kde kvůli cunami vysadilo jedno ze dvou čerpadel chladícího systému, Nicméně reaktor je i nadále ochlazován.

13.3.2011 19:50 | 20:00 - Další zemětřesení?

Meteorologové varují, že Japonsku hrozí během tří dnů další velké zemětřesení, hlásí z Tokia zpravodaj BBC. Země se podle něj stále potýká se silnými následnými otřesy. Záchranářům, kteří stále pátrají po přeživších, tak hrozí velké nebezpečí.

13.3.2011 19:19 | 19:33 - BBC: Nezvyklý klid v centru Sendai

Zpravodaj BBC v Sendai, které bylo zasaženo tsunami: "V centru města vše vypadá celkem normálně. Zemětřesení nenapáchalo takovou škodu jako tsunami. Vše vypadá celkem nedotčeně. Co je ale nezvyklé, jsou dlouhé fronty, které se celý den tvoří několika otevřenými obchody." Směrem k pobřeží se ale pohled na město výrazně zhoršuje. "Uvidíte naprostou spoušť. Všechny komunity, které žijí ve vzdálenosti několika kilometrů od pobřeží byly zasaženy vlnou tsunami."

13.3.2011 19:08 | 19:15 - ČT: Komunikace stále selhává

Přímo z Japonska se ozval v pořadu Události naživo zpravodaj České televize Tomáš Etzler. Podle něj Japonic říkají, že jde o obrovskou tragedii, ale berou vše s nadhledem a vytváří atmosféru normality.

Odlehlé oblasti jsou zasaženy zhroucením infrastruktury - "nefungují telekomunikace, jsou rozbité silnice a dopravní spojení. Z těchto důvodů je velmi špatná komunikace," uvedl Etzler

13.3.2011 18:39 | 18:31 - 190 ozářených

Radiaci bylo možná vystaveno 190 lidí - 60 starých pacientů a zdravotníků a také stovka lidí evakuovaných autobusy. Závažnost ozáření, respektive jestli dosáhlo nebezpečných hodnot, nebyla zatím stanovena. Všichni byli hospitalizováni. Kvůli radiaci lékaři vyšetřují ještě dalších 1500 lidí v evakuačním centru v Korijamě (60 kilometrů od Fukušimy).

13.3.2011 18:29 | 18:03 - Elektrárna Tokai má problémy, ale nepřehřívá se

BBC: Výpadek pumpy na jaderné elektrárně Tokai 2 potvrdila společnost Japan Atomic Power. Podle ní však přestala fungovat jedna ze dvou pump, které se používají k chlazení vody pro reaktor. Druhá z pump však dostatečně zajišťuje chlazení a tak nevznikají žádné problémy s chlazením, uvedla vláda prefektury.

Agentury Reuters taká s odvoláním na Japan Atomic Power potvrdila funkčnost systému chlazení s tím, že výpadek postihl dva ze tří dieslových agregátů.

 

Související