Bouřlivák ruské politiky a místopředseda poslanecké sněmovny Vladimir Žirinovskij v neděli vybídl Japonce, aby opustili svou příliš nebezpečnou ostrovní vlast a přesídlili do neobydlených ruských končin.

"Poslanecký klub Liberálně demokratické strany Ruska navrhuje ruské vládě obrátit se na Japonce s doporučením zahájit konzultace o přesídlení obyvatel ostrovů na ruské území," prohlásil Žirinovskij.

Rusko je prý o řád bezpečnější než japonské ostrovy, ohrožené takovými živelními pohromami, že Japoncům "v dohledné perspektivě" hrozí vyhynutí.

"Máme spoustu míst, kde je zapotřebí dělných rukou a mozků, zejména japonských. Ať osídlí volné prostory, vybudují si tu obydlí, přijmou občanství, naučí se ruštinu a asimilují se. Nikomu vadit nebudou a Rusko jedině vydělá na spojení s tak pracovitým národem," uvedl předák ruských nacionalistů.

Žirinovskij současně ujistil, že návrh se nikterak netýká souostroví Kurily, o něž Moskva vede s Tokiem spor. Jde o čtyři jihokurilské ostrovy, které koncem druhé světové války obsadila Rudá armáda a které Japonsko považuje za své území.

Vývoj v Japonsku sledujeme on-line - ZDE

Moskva mírní roztržku

 

Roztržku možná zmírní pomoc, kterou ruský premiér Vladimir Putin nabídl hned po pátečním zemětřesení. Do postižených oblastí již míří dvě jednotky ruských záchranářů.

Federální agentura pro jadernou energii Rosatom rovněž nabídla Tokiu výpočty ruských odborníků ohledně dalšího možného vývoje na poškozeném prvém a třetím bloku jaderné elektrárny Fukušima.

"Všechny výpočty jsme provedli a odešleme je i v případě, že se na nás japonští kolegové neobrátí," uvedl náměstek ředitele Alexandr Lokšin.

Současně ocenil, jak si japonští experti poradili se situací "v naprosto nepředvídatelných podmínkách" poté, co elektrárna byla postižena jak zemětřesením, tak následnou vlnou cunami.

Japonci podle něj udělali "vše, co bylo možné", jakož i poskytli všechny ověřené informace bez snahy o nějaké zatajování.

Související