V úterý krátce po šesté hodině raní místního času byl z druhého reaktoru slyšet nový výbuch. Informovala o tom japonská agentura Kjódó. Exploze podle zástupců společnosti Tepco nastala "v blízkosti palivové nádrže".

Již v pondělí došlo k druhému výbuchu za poslední tři dny. Exploze ve třetím reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I zranila jedenáct lidí. Sedm osob, včetně šestice vojáků, se zatím pohřešuje. Vláda i energetická společnost Tepco ale potvrdily, že vnitřní obálka reaktoru zůstala neporušena.

Jak ale uvedla agentura Reuters, v jednom z reaktorů se začala chladicí voda vypařovat a její hladina klesla až téměř "na nulu".Od té chvíle pracovníci střídavě úspěšně bojovali s e stoupající a klesající hladinou až do úterního rána.

Situaci v Japonsku jsme sledovali ON-LINE ZDE

V sobotu elektrárna zažila první výbuch, po kterém se zřítila část budovy haly prvního reaktoru. Roztavení jádra reaktoru se pracovníci po vysazení chladící věže snažili zabránit tím, že ho ochlazovali mořskou vodou. A k tomuto kroku přistoupili znovu i v pondělí dopoledne, u reaktoru číslo dvě.

Guvernér hlavního města, které je od elektrárny vzdáleno asi 240 kilometrů, nařídil měření úrovně radiace ve městě. Třináctimilionové Tokio v pondělí dopoledne místního času zažilo další zemětřesení, tentokrát o síle 6,2 stupně Richterovy stupnice. Jeho epicentrum bylo vzdáleno od metropole zhruba 140 kilometrů směrem k jadernému komplexu Fukušima.

Po původním varování, že znovu hrozí tsunami o velikosti až pěti metrů, úřady informovaly, že přívalová vlna ostrovu Honšú nehrozí.

V pátek zasáhlo Japonsko zemětřesení o síle 8,9 stupně, které doprovázela mohutná tsunami. Podle oficiálních údajů si katastrofa zatím vyžádala přes 1400 mrtvých. Jejich skutečný počet se ale může blížit až k 11 tisícům. Záchranářské týmy z celého světa stále pokračují ve vyprošťování lidí.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
15.3.2011 01:03 | 1:26 Explodoval vodík

Japonská agentura pro jadernou bezpečnost uvedla, že ve druhém reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I v úterý ráno došlo k výbuchu vodíku.

15.3.2011 00:42 | 1:02 Kousek od palivové nádrže

Podle vyjádření zástupců společnosti Tepco, která svolala mimořádnou tiskovou konferenci, k výbuchu v druhém jaderném reaktoru došlo "poblíž palivové nádrže".

Pracovníci prý byli okamžitě evakuováni, přesto asi padesát zaměstnanců v areálu stále zůstává.

15.3.2011 00:37 | 0:41 Možnost tání palivových tyčí existuje

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) varovala před možností tání palivových tyčí ve druhém reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I.

15.3.2011 00:26 | 0:36 Úroveň radiace zůstává prý nízká

Japonská agentura Jiji s odvoláním na úřady uvedla, že úroveň radiace v okolí je stále relativně nízká. Přesto pracovníci museli komplex pro jistotu opustit.

15.3.2011 00:19 | 0:24 Všichni pracovníci evakuováni

Mluvčí společnosti Tokyo Electric uvedl, že všichni pracovníci z jaderné elektrárny Fukušima, kde došlo po šesté hodině raní místního času k výbuchu, byli evakuováni.

15.3.2011 00:04 | 0:17 Další exploze v druhém reaktoru

Agentura Kjódó informovala, že v úterý v 6:10 místního času byl slyšet z druhého reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I další výbuch.

14.3.2011 23:49 | 23:41 - Zemětřesení mělo sílu 9 stupňů

Americká geologická služba (USGS) upravila sílu pátečního zemětřesení. Dosud se uvádělo 8,9 stupně Richterovy škály, USGS ji zvýšilo na 9 stupňů.

14.3.2011 23:30 | Radioaktivita u reaktoru mírně vzrostla

Mluvčí vlády Jukio Edano uvedl, že třetí reaktor "nemusí být nutně ve stabilním stavu." Uvedl také, že míra radiace u druhého reaktoru vzrostla, ale ne nikterak závratně.

14.3.2011 23:18 | 23:23 - Dům v Pacifiku

Tento dům ještě před týdnem stál na japonské půdě, nyní plave v Tichém oceánu. (foto: Reuters)

Související