Jsou důležitější problémy než přímá volba prezidenta, vzkázal dnes politikům Václav Klaus. Na speciální debatě v Senátu právě na téma přímé volby hlavy státu tlumočil jeho postoj kancléř Jiří Weigl. "Pan prezident není příznivcem přímé volby," uvedl šéf prezidentské kanceláře.

Podle Klause není jasné, k čemu přímá volba vlastně je. Současnou nepřímou volbu považuje za prověřenou a obává se, že by její změnou došlo k rozviklání rozdělení politické moci v zemi. "Ústavní změna tohoto typu může být pro veřejnost efektní, ale nic neřešící," řekl Weigl.

Prosazování přímé volby je podle Klause v tomto kontextu únikem od problému.

Problémem je podle Klause slabá vláda

Dlouhodobým problémem České republiky jsou podle Klause především slabé vlády s nedostatečnou parlamentní oporu pro provádění programu, křehké vládní koalice a permanentní předvolební kampaň, která vylučuje možnost provádění programu a nezbytných reforem.

Klaus podle Weigla není příznivcem přímé volby na základě znalostí fungování politického systému v ČR a zkušeností z praktického výkonu prezidentské funkce. Mezi argumenty proti byla i nutnost pořádat další nákladné volby.

Zástupci koalice a opoziční ČSSD se předminulý týden dohodli na tom, že volba hlavy státu by měla být dvoukolová po vzoru výběru senátorů. Jasno ale není v tom, nakolik by měl mít přímo volený prezident upravené pravomoci. Právě jejich změnu požadovali mnozí senátoři z ústavní komise, kteří by změnu ústavy rádi propojili také s prosazením odkládaného zákona o vztazích sněmovny a Senátu.

Prezident v čele státu na šest let?

Nejreálnější úpravou se zatím jeví podmínka prezidentova jmenování členů bankovní rady ČNB nově se souhlasem Senátu, možnost stíhat hlavu státu také za hrubé porušení ústavy nebo omezení prezidentské imunity jen na funkční období.

Otevřená zůstává také otázka případných kontrasignací prezidentských milostí a jmenování vysokých soudních funkcionářů. Shoda mezi stranami nepanuje ani na prodloužení funkčního období prezidenta o rok na šest let. Navrhuje to ČSSD kvůli úsporám, které by přineslo spojení výběru hlavy státu s jinými volbami.

Pro změnu ústavy je v obou komorách parlamentu nutná dohoda koalice s ČSSD. Vládní stranám k prosazení ústavních změn chybí dva hlasy ve sněmovně a souhlas Senátu, v němž mají hlavní slovo sociální demokraté.