Vojenská policie při pátečním zásahu v České televizi porušila zákon a musí okamžitě vrátit dokumenty, které při razii zabavila. Rozhodla o tom Městská státní zástupkyně Jana Hercegová. "Policejní orgán zajišťoval materiály, které zjevně nemají souvislost s předmětem trestního řízení," uvedla.

Policie si původně přišla pro dříve utajovanou složku, kterou na šéfa vojenské kontrarozvědky Miroslava Krejčíka vypracovali v roce 2007 jeho podřízení. Dokument následně vedl k jeho nucenému odchodu. O tom, že složka existuje, upozornil reportér České televize Karel Rožánek v reportáži počátkem února. "V té době už byla odtajněná," řekl.

Ovšem podle ministra obrany Alexandra Vondry měl v ruce kopii, kterou někdo nelegálně okopíroval v době, kdy byla složka ještě tajná. Proto se pro ni vojenští policisté vypravili. Když ji nenašli, odnesli místo ní počítače, osobní zápisky a kazety i dalších dvou redaktorů, kteří s Rožánkem sdílejí kancelář.

Státní zástupce nepochybil

Naopak státní zástupce Vladimír Mužík, který soud o domovní prohlídku požádal, podle šetření nepochybil. Zásahu přítomný nebyl. "Neměl k dispozici žádné indicie, které by nasvědčovaly tomu, že by Vojenská policie tento běžný úkon procesně nezvládla," dodala Hercegová.

To, že při zásahu obsadila budovu veřejnoprávního média skupina zakuklenců se samopaly, žalobkyně nechtěla hodnotit. Ustrojení, označení a vyzbrojení policistů i jejich chování vůči ostatním osobám, včetně taktiky musí podle ní prověřit Vojenská inspekce.

Zásah už v pondělí zkritizoval soudce soudce Obvodního soudu pro Prahu 6 Kryštof Nový, který příkaz k domovní prohlídce Mužíkovi odsouhlasil. Podle svých slov očekával, že policisté si jdou jen pro jednu složku, a ne že vystěhují prakticky celou kancelář. A navíc s ozbrojeným doprovodem.

Vojenská policie podle slov svého mluvčího Jana Čermáka prozatím informaci o svém pochybení oficiálně nemá. "O tom, že policejní orgán dle názoru státního zastupitelství pochybil, víme pouze ze sdělovacích prostředků," konstatoval. Původně přitom tvrdil, že věci byly zajištěny v souladu se soudním příkazem. A připustil jediné možné pochybení - nasazení ozbrojených zakukllenců.

"Vojenští policisté si po, možná chybném vyhodnocení situace ve vstupním prostoru budovy ČT, vyžádali doprovodné zajištění," uvedl Čermák.

Zásah vojenských vyšetřovatelů pobouřil i politiky. Na úterním zasedání sněmovny požadovali opoziční poslanci, aby jim okolnosti vstupu vojáků do budovy televize vysvětlil premiér Petr Nečas nebo ministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS). Když požadavek neprošel, komunisté ohlásili, že se pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Vysvětlení se v příštím týdnu dočkají členové sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, který si podle slov svého předsedy Františka Bublana (ČSSD) už debatu na toto téma naplánoval.

Server Britské listy dnes odpoledne s odkazem na dokumenty soudu pro Prahu 6 upozornil na to, že kopie uvedené zprávy, po níž Vojenská policie pátrala s pomocí zásahové jednotky v budově České televize, není jediná, která se ztratila. K nalezení prý není ani výtisk, který podle rozdělovníků dostala tehdejší ministryně Vlasta Parkanová. Tuto informaci se však nepodařilo potvrdit. Soudce Nového po 16 hodině již redaktor HN nezastihl v kanceláři a mluvčí Vojenské policie na zaslané SMS neodpověděl.