Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v sobotu večer v projevu k národu prohlásil, že otevře sklady a vydá lidem veškeré zbraně k obraně Libye před útokem západních sil. Kaddáfí tak podle agentury Reuters reagoval na sobotní zahájení vzdušných úderů západních spojenců proti libyjským vládním silám.

Kaddáfí v projevu dále uvedl, že Středomoří a severní Afrika se staly válečným územím a že státy v regionu se ocitly v nebezpečí. Libyjci podle něj čelí spojeneckým operacím, které nazval "koloniální a křižáckou agresí".

Libyjský diktátor zároveň vyzval obyvatele arabských a islámských zemí, Latinské Ameriky, Asie a Afriky, aby stáli po boku "hrdinného" libyjského lidu v jeho boji proti nepříteli. Západní agrese podle něj jen zvýší sílu, odhodlání a jednotu libyjského lidu. 

Sobotní dění jsme sledovali ON-LINE

Útoky spojenců zahájila odpoledne Francie, večer pak řízení operací převzaly Spojené státy. Jak uvedl z washingtonského sídla Pentagonu viceadmirál William Gortney, americké a britské lodě operující ve Středozemním moři vypustili 112 střel Tomahawk s plochou dráhou letu. Rakety mířily na dvacet strategických cílů. Především na protiletadlovou obranu a také telekomunikační cíle.

"Do šesti až dvanácti hodin zničíme Kaddáfího protiletadlovou obranu," řekl večer Gortney s tím, že se jedná o první fázi útoku. Naznačil tak, že fází bude více. Gortney a později i americký prezident Barack Obama však současně ujistili, že k pozemní operaci se spojenci nechystají.

Palbu zahájili Francouzi

Útok na Libyi spustily první palbou v sobotu v 17:45 SEČ francouzské bojové letouny. Později se k nim kromě Američanů přidala i vojska Velké Británie, Francie a Itálie. Proti Kaddáfímu tak válčí už pět států. Přidat se chystají i Španělé a také zástupci arabského světa - Spojené arabské emiráty a Katar. Obě asijské země přislíbily nasadit stíhačky.

Francouzi v prvotním ataku zničili několik libyjských tanků a obrněných vozidel. Stalo se tak krátce po zahájení vojenské letecké operace proti silám Muammara Kaddáfího. Sdělily to podle agentur zdroje francouzského ministerstva obrany. Severoatlantická aliance (NATO) se patrně zapojí do akcí proti Libyi také. Zřejmě v neděli, řekl v sobotu ČTK důvěryhodný diplomatický zdroj.

Mluvčí francouzského ministerstva obrany již dříve upřesnil, že Francie nasadila do mise dvacítku letounů, které operují hlavně v okruhu 100 až 150 kilometrů kolem bašty vzbouřenců Benghází, které se Kaddáfí snaží dobýt.

NATO se má rozhodnout v neděli

Severoatlantická aliance (NATO) se zřejmě do operací zapojí také. Rozhodnutí o tom by mohlo padnout už v neděli, kdy zasedne na úrovni velvyslanců mimořádná Severoatlantická rada, tedy nejvyšší rozhodovací orgán aliance. Praha by se do takové alianční akce zapojila asi jedině nepřímo.

Česko na sobotním jednání v bruselském sídle aliance zastupoval velvyslanec při NATO Martin Povejšil. Ten nechtěl o možnostech a pravděpodobnosti případných rozhodnutí hovořit.

"Plán je takový, že všechny ty přípravné fáze by měly být hotovy do nedělního večera. To znamená, že v neděli s operacemi naplánovanými nastane okamžik, kdy se bude rozhodovat o tom, jakým způsobem se aliance zapojí," řekl pouze.

Podle něj přicházejí v úvahu dvě možnosti, jak by se aliance mohla do operací zapojit: jednak bezletová zóna nad Libyí a zároveň vynucování zbrojního embarga. V obou případech jde podle něj o úkoly, které umožňuje mandát rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Připravuje se i loďstvo

Nad celým libyjským územím od sobotního odpoledne přelétají bojové letouny v rámci mise schválené OSN na zajištění bezletové zóny nad touto zemí a na ochranu libyjských civilistů před libyjskými vládními silami. "Každé letadlo, které vstoupí do této zóny (nad Libyí) může být sestřeleno," potvrdil mluvčí Thierry Burkhard.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) vyzval znepřátelené strany v Libyi, aby umožňovaly zdravotnímu personálu a sanitkám přístup k raněným. Zdůraznil také, že mezinárodní právo zakazuje útočit na civilisty a používat lidské štíty na ochranu objektů a jednotek.

Budete litovat, varoval Kaddáfí Evropu

Muammar Kaddáfí západní mocnosti před zásahem v Libyi dopředu varoval. K útoku prý nemají právo. Jestliže zasáhnou,  budou "litovat". Vojenská akce bude hodnocena jako "jasná agrese", uvedl Kaddáfí v dopisech adresovaných vedoucím představitelům světových mocností a OSN. Zároveň v něm zdůraznil, že čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN umožňující zřízení bezletové zóny nad Libyí, je neplatná.

"To je bezpráví, jasná agrese. Budete litovat, pokud se budete vměšovat do našich vnitřních záležitostí," citoval podle AP mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím z Kaddáfího vzkazu pro amerického prezidenta Baracka Obamu, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, britského premiéra Davida Camerona a generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.

Sledovali jsme online

 
19.3.2011 09:44

09:44 Kaddáfího tanky v Benghází

Novinář BBC v Benghází říká, že ve městě viděl tanky patřící Kaddáfího jednotkám.

19.3.2011 09:48

09:48 Výbuch letadla, které bylo sestřeleno nad městem Benghází

19.3.2011 09:53
19.3.2011 10:11

10:11 Al-Káida se zapojuje do bojů

Libyjská oficiální tisková agentura Jana uvádí, že protivládní jednotky, které sídlí západně od města Benghází se v sobotu ráno dostali pod útok "gangu teroristů Al-Káidy".

19.3.2011 10:12

10:12 Libyjská vláda: Nebojujeme, ať dorazí mezinárodní pozorovatelé

Vojáci podle informací rebelů pronikli již na západní předměstí, informovala arabská televize Al-Džazíra. Libyjská vláda však podle Reuters tvrdí, že dodržuje v pátek vyhlášené příměří a žádá kvůli přezkoumání věci příjezd mezinárodních pozorovatelů.

"V Benghází nejsou žádné boje. Jak jsme již řekli, vyhlásili jsme příměří a chceme, aby na místo dorazili mezinárodní pozorovatelé. Povstalci zde útočí na vesnice a města ve snaze vyprovokovat vojenský zásah ze zahraničí," uvedl podle Reuters mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím.

19.3.2011 10:37

10:37 Příměří se nekoná

Předseda prozatímní národní rady, Mustafa Abd-al-Jalil, řekl, že město bylo pod trvalým útokem tanků plukovníka Kaddáfího a dělostřelectva.

19.3.2011 10:57

10:57 Předseda prozatímní národní rady: "Dnes v Benghází bude katastrofa"

Předseda prozatímní národní rady Jalil pro televizi Al-Džazíra řekl, že mezinárodní společenství jedná pozdě, pokud chce zachránit životy civilistů. "Dnes v Benghází bude katastrofa, pokud mezinárodní společenství neprovede usnesení Rady bezpečnosti OSN," řekl. "Apelujeme na mezinárodní společenství, na všechny lidi svobodného světa, aby zastavili tuto tyranii a vybíjení civilistů"

19.3.2011 11:14

11:14 Jak se vypořádat s tanky v ulicích města?

Reportér BBC David Loyne řekl, že realita je zcela jasná - v Libyi probíhá trvalý útok na hustě obydlené město Benghází. Říká, že skutečný problém pro mezinárodní společenství je, zda je možné napadnout tanky, když jsou v ulicích města.

19.3.2011 11:44

11:44 BBC: Britský premiér David Cameron je na cestě na summit do Paříže

19.3.2011 11:48

11:48 Sestřelené letadlo mohlo patřit povstalcům

Reportér BBC Alan Little z Libye: Nejprve se zdálo, že sestřelené letadlo v Benghází patřilo k silám plukovníka Kaddáfího, ale nyní to vypadá, že bylo pilotováno povstaleckými silami.

19.3.2011 11:50

11:50 Summit OSN se bude konat v Paříži v 13:30 hodin.

19.3.2011 12:06

12:06 Kaddáfí varoval státníky

V Kaddáfího dopise Obamovi stojí:  Bojujeme proti Al-káidě, která napadá naše města. Co byste dělali vy, kdyby někdo napadal vaše města? OSN nemá právo zasahovat do vnitrostátních záležitostí kterékoli země a jakýkoli zásah v Libyi tak bude považován za agresi. Vystavujete Středomoří a Evropu riziku.

19.3.2011 12:20

12:20 Kaddáfí: Jsme připraveni zemřít

V samostatném listě zaslaném do USA prý také Kaddáfí podle agentury AP napsal, že on i všichni Libyjci jsou při obraně své země "připraveni zemřít".

19.3.2011 12:44

12:44 Příměří je začátkem řešení

Amr Moussa, generální tajemník Ligy arabských států, řekl, že doufá, že příměří vydrží. "Nechceme vidět žádné útoky proti civilistům, proti Libyi, proti lidem v Libyi. Takže pokud příměří vydrží, je to začátek řešení libyjského problému," řekl.

19.3.2011 12:51

12:51 Ministr libyjského ropného průmyslu promluvil:

"Produkce drasticky poklesla kvůli událostem posledních týdnů. Našim hlavním problémem jsou dvě věci: Za prvé odchod zahraničních expertů, kteří pracují na nalezištích a za druhé zabezpečení provozu a bezpečnosti nalezišť, dochází totiž ke krádežím zařízení a výtržnostem.

Většinu nalezišť jsme uvedli zpět do provozu, ale je třeba, aby se vrátili pracovníci, aby mohla být těžba opět nastartována a postupně navýšena. Do normálního stavu se nedostaneme během týdne nebo dvou, zabere to určitou dobu.

Také v letecké dopravě by bylo možno nastolit normální provoz, pokud by se pracovníci vrátili.

Budeme nyní prodávat přímé plochy k těžbě ropy novým společnostem z cizích zemí, protože chceme co nejrychleji obnovit provoz. Nebudou žádná dlouhá výběrová řízení ani vypisované zakázky.

V současnosti se v zemi těží méně než 400 tisíc barelů ropy z původních 1,7 milionu denně."

19.3.2011 13:14

13:14 Spojenci urychlují jednání

David Cameron šel krátce po svém příjezdu do Paříže rovnou na setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Poté se k nim připojila také americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, uvádí BBC.

19.3.2011 13:32

13:32 První vojenské akce by mohly začít hned po summitu

Podle zdroje agentury Reuters by první vlna vojenských akcí proti Libyi za účasti mezinárodního společenství mohla začít ihned po skončení zasedání v Paříži.

19.3.2011 13:47

13:47 Povstalci vyhnali Kaddáfího jednotky z Benghází

Síly loajální plukovníku Kaddáfímu byly vyhnány z Benghází protivládními jednotkami, agentuře Reuters to řekl jejich mluvčí. "My revolucionáři jsme převzali kontrolu nad čtyřmi tanky v Benghází. Povstalecké síly vytlačily Kaddáfího síly z města," uvedl Nasr al-Kikili, právník, který pracuje pro mediální centrum rebelů v Benghází.

19.3.2011 14:20

14:20 Jednání stále probíhá

Očekává se, že summit v Paříži, bude pokračovala nejméně do 14:30 hod. Účastní se ho zástupci z 18 zemí, včetně Jordánska, Kataru a Spojených arabských emirátů.

19.3.2011 14:24

14:24 Rozhodnutí padne v 15:15 hod.

Zástupci zemí, kteří spolu nyní diskutují na summitu v Paříži, oznámí výsledky svého jednání v 15:15 hod.

19.3.2011 14:52

14:52 Sestřelené letadlo patřilo povstalcům

Podle Libyjské televize rebelové přiznali, že došlo k nedorozumění a sestřelili si v sobotu ráno vlastní letadlo.

19.3.2011 14:59

14:59 Podle posledních informací by brífink po summitu v Paříži měl začít ještě dříve než v 15:15 hod.

19.3.2011 15:16

15:16 Brífink v Paříži ještě nezačal

19.3.2011 15:24

15:24 Francouzská BFM, hlásí, že francouzské stíhačky jsou již ve vdušném prostoru nad městem Benghází.

19.3.2011 15:26

15:26 Spojenecká letadla nad Libyjí

Podle agentury Reuters již nad Libyí operují francouzská průzkumná letadla Rafale.

19.3.2011 15:35

15:35 Sarkozy bude mít proslov

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy má učinit prohlášení o Libyi během pár minut. Jednání s ostatními zeměmi by již mělo být u konce

19.3.2011 15:50

15:50 Sarkozy mluví

Francouzský prezident Sarkozy: Zajistíme prosazení požadavku rady OSN, která vyžaduje aby bylo okamžitě zastaveno násilí na civilním obyvatelstvu Libye. Účastníci summitu se shodli, že uplatní všechny prostředky, obzvláště vojenské.

19.3.2011 15:55

15:55  Sarkozy: Již nyní jsme zabránili útokum na Benghází

"Naše letecké síly se budou stavět vůči jakékoli agresy plukovníka Kaddáfího proti civilistům města Benghází. Již nyní jsme zabránili útokum na toto město," řekl francouzský prezident.

19.3.2011 16:00

16:00 Německo se nezúčastní

"Násilnosti v Libyi musí skončit, Německo se však vojenských operací nezúčastní, řekla německá kancléřka Anglea Merkelová.

19.3.2011 16:13

16:13 Česko se akce nezúčastní

Nevypadá to na naši účast, řekl v České televizi ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg

19.3.2011 16:20

16:20 Cameron: Přišel čas na okamžitou akci

Merkelová také hovořila o nabídce Německa, že jeho vojáci obsluhující speciální průzkumné letouny se systémem AWACS v Afghánistánu by mohli převzít práci jednotek USA. Ty by tak uvolnili pro stejnou činnost v Libyi.

Britský premiér David Cameron po schůzce prohlásil, že přišel čas na okamžitou akci v Libyi na záchranu životů civilistů. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí podle něj porušil příměří.

19.3.2011 16:30

16:30 Nad Libyí také Italové

Televize Al-Arabíja uvedla, že italská letadla začala letecký průzkum nad Libyí. Připojila se tak k franzouským bojovým letounům, které podle prezidenta Sarkozyho již zastavují útoky na město Benghází.

19.3.2011 16:39

16:39 Berlusconi: Zatím pouze poskytujeme základny

Italský premiér Silvio Berlusconi řekl, že pro tuto chvíli Itálie pouze poskytuje základny pro operace v Libyi. reagoval tak na zprávy, že italská letadla byla zapojen do činnosti dohledu.

19.3.2011 17:18

17:18 Libyjský lid si má vybrat svůj osud sám

Sarkozy na tiskové konferenci dále zdůraznil, že vojenská operace podporovaná především Francií, Británií, USA a Kanadou se uskutečňuje se souhlasem Ligy arabských států (LAS).

Uvedl, že diplomacie se začne opět uplatňovat až poté, co Kaddáfí přestane útočit na svůj lid. Vyzval libyjského vůdce, aby se bezodkladně a bezpodmínečně podvolil čtvrteční rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která spojenecké údery na jeho síly povoluje.

"Zasahujeme, abychom umožnili libyjskému lidu si vybrat svůj osud. Nemůže být zbaven svého práva (Kaddáfího) násilím a terorem," prohlásil Sarkozy.

19.3.2011 17:33

17:33 Obama: libyjský lid musí být chráněn, spojenci připraveni jednat

Americký prezident Barack Obama, který je na návštěvě Brazílie, prohlásil, že libyjský lid musí být chráněn. Spojenci jsou podle něj připraveni jednat, a to neodkladně. Obama to řekl po schůzce s brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou, s níž prý o situaci v Libyi také jednal.

Obama se k Libyi, kde podle informací západních zemí tamní vůdce Muammar Kaddáfí porušil příměří a nadále útočí na povstalce, stručně zmínil na tiskové konferenci po jednání s Rousseffovou.

Dva američtí činitelé, kteří si nepřáli být jmenováni, již předtím uvedli, že lodě a letadla Spojených států jsou připraveny na vojenský zásah v Libyi, ale neúčastní se první části mise, kterou zahájila Francie.

19.3.2011 18:02

18:02 Začalo bombardování

Podle agentury Reuters již francouzský letoun shodil první bombu na libyjské území

19.3.2011 18:10

18:10 V akci je už 20 letadel

Asi 20 válečných letadel je již zapojeno do operace nad Libyí, uvedlo to francouzské ministerstvo obrany pro agenturu AFP.

19.3.2011 18:46

18:46 Nizozemský premiér je potěšen

Nizozemský premiér Marek Rutte řekl, že je spokojen s výsledky summitu v Paříži. "Signál, který pošleme plukovníku Kadáffímu a jeho režimu je jednoznačný. Věřím, že teď Britové, Francouzi a Američani budou rychle jednat."

19.3.2011 18:56

18:56 První tanky zničeny

Francouzská letadla zničila čtyři tanky při leteckých úderech jihozápadně od města Benghází, oznámila televize Al-Džazíra.

19.3.2011 19:47

19:47 Člen opozice: Nadcházející hodiny ukáží sílu povstalců

Člen prozatímní národní rady v Benghází, Dr. Fathi Baja, říká, že je přesvědčen, že rebelové mohou překonat vojska plukovníka Kaddáfího. "V nadcházejících několika hodinách se prokáže, že naše síly jsou schopny rozdrtit a zničit Kaddáfího žoldáky a kriminálníky a celý zločinecký režim," říká. "Kaddáfího režim žije své poslední dny a hodiny."

19.3.2011 19:55

19:55 V Alžírsku mají strach

Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika dnes slíbil politické reformy ve snaze odvrátit podobné nepokoje, jaké vedly k pádu prezidentů v Egyptě nebo Tunisku. Napsala to agentura Reuters.

Alžírsko, jeden z největších dodavatelů plynu do zemí Evropské unie, v únoru po 19 letech jako ústupek opozici odvolalo výjimečný stav. Podle Butefliky to byl první krok na cestě k dalším rozsáhlým reformám, které nemohou být úspěšné bez reforem politických.

19.3.2011 20:10

20:10 USA mají připravené ponorky

Podle agentury Reuters má americké námořnictvo ve Středomoří připraveny tři ponorky k operacím v Libyi.

19.3.2011 20:18

20:18 NATO se pravděpodobně přidá k vojenské operaci

Severoatlantická aliance (NATO) se patrně zapojí do akcí proti silám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, řekl dnes ČTK důvěryhodný diplomatický zdroj.

Rozhodnutí o tom by mohlo padnout už v neděli, kdy zasedne na úrovni velvyslanců mimořádná Severoatlantická rada, tedy nejvyšší rozhodovací orgán aliance. Praha by se do takové alianční akce zapojila asi jedině nepřímo.

Česko na dnešním jednání v bruselském sídle aliance zastupoval velvyslanec při NATO Martin Povejšil. Ten nechtěl o možnostech a pravděpodobnosti případných rozhodnutí hovořit.

 

19.3.2011 21:10 | 21:06 Do útoku se zapojily i USA a Británie

Spojené státy zahájily z válečné lodě útok řízenými střelami proti libyjské protiletadlové obraně na pobřeží země. Zaměřit se chtějí zejména na oblast okolo hlavního města Tripolisu. Podle britského premiéra Davida Camerona se do akce v Libyi zapojily také britské síly.

19.3.2011 21:12 | 21:13 Velení přebraly USA

Velení nad spojeneckým úderem převzaly Spojené státy americké.

19.3.2011 21:16 | 21:18 Rusko si drží odstup

Rusko si podle šéfů své diplomacie stále udržuje rezervovaný postoj k celé akci v Libyi.

19.3.2011 21:19 | 21:22 Koalici tvoří USA, Kanada, Británie, Franice, a Itálie

Na Libyi zaútočila koalice pěti zemí: USA, Kanada, Velká Británie, Franice a Itálie.

19.3.2011 21:23 | 21:24 Američané zaútočili na libyjskou protiletadlovou obranu na pobřeží

Pentagon oznámil, že Američané vypálili přes 110 řízených střel Tomahawk, které zasáhly přes dvacet cílů protiletadlové obrany na pobřeží Libye.

19.3.2011 21:25 | 21:26 Pentagon: Vedení si příští týden zřejmě převezme NATO

Pentagon předpokládá, že v příštím týdnu si velení nad operacemi v Libyi převezme NATO.

19.3.2011 21:27 | 21:27 Útoky i na telekomunikační cíle

Spojenci podle sdělení Pentagonu útočí i na telekomunikační cíle.

19.3.2011 21:28 | 21:31 Spojenci útočí na cíle, které představují největší nebezpečí

Koaliční vojska útočí na libyjské cíle, které představují největší ohrožení pro spojenecké síly. Uvedl to z budovy Pentagonu viceadmirál William Gortney.

19.3.2011 21:32 | 21:36 Půjde o útok složený z více fází

Podle Gortneyho jde pouze o první fázi vojenské operace v Libyi. Útok se údajně bude skládat z více částí.

19.3.2011 21:37 | 21:39 Spojenci chtějí do půl dne zničit Kaddáfího protiletadlový systém

Viceadmirál Gortney sdělil, že spojenci nechystají pozemní útok. Dodal přitom, že nejpozději do dvanácti hodin koalice zničí Kaddáfího protiletadlový systém.

19.3.2011 21:42 | 21:42 Cameron: Náš zásah je správný

"Kaddáfí dál útočí na svůj lid místo toho, aby dodržoval příměří, které sám vyhlásil. Náš zásah je správný," prohlásil britský premiér David Cameron.

19.3.2011 21:45 | 21:50

Libyjská státní televize uvedla, že spojenci zasáhli obytnou čtvrť v Tripolisu a ropné zásobníky u Misuráty.

19.3.2011 21:52 | 22:06 Do akce letí i čtyři španělské stíhačky

Do zásahu proti Libyi se zapojí i Španělsko. Z Madridu odstartovaly čtyři stíhačky, které se mají podle agentury Reuters připojit ke spojenecké akci.

19.3.2011 22:09 | 22:09 Byl to barbarský útok, tvrdí člen libyjské vlády

"Je to barbarský útok proti libyjskému lidu, který přišel ve chvíli, kdy Libye oznámila práci na rozsáhlých reformách své vlády a reorganizaci země. Barbarská agrese způsobila reálné škody na civilních cílech a lidských životech," řekl Muhammad Zvaj, generální tajemník Všeobecného libyjského lidového kongresu.

19.3.2011 22:12 | 22:14

Podle televize Al-Džazíra jsou vůdci povstalců ve městě Benghází v kontaktu se spojenci a koordinují s nimi svou činnost. Televize k této informaci zatím nesdělila žádné další podrobnosti.

19.3.2011 22:15 | 22:15

Libyjská státní televize dnes večer tvrdila, že západní spojenci, jež označila za "křižácké nepřátele", bombardují civilní cíle v Tripolisu, Misurátě, Syrtě, Benghází a ve městě Zuára. Na předměstí Tripolisu údajně zasáhli nemocnici a v Misurátě ropné zásobníky. Podle libyjské státní agentury JANA prý záchranáři v libyjském hlavním městě museli převážet "civilní oběti" do zdravotnických zařízení. Spojenci se k tomuto obvinění zatím nestihli vyjádřit.

19.3.2011 22:16 | 22:19

Agentura AFP oznámila, že podle libyjské státní televize bylo nad územím Libye sestřeleno francouzské letadlo. Informaci ovšem zatím není možné ověřit.

19.3.2011 22:20 | 22:23

Libyjská státní televize uvedla, že v krátké době promluví Muammar Kaddáfí.

19.3.2011 22:24 | 22:31 Do akce půjdou i arabské země

Do operace v Libyi se podle posledních zpráv zapojí i některé arabské země a jejich letetcké síly.

19.3.2011 22:33 | 22:40 Francouzi popřeli, že by Libyjci sestřelili jejich letadlo

Francouzská armáda popřela předchozí informace libyjské státní televize o tom, že byla sestřelena její stíhačka u Tripolisu.

19.3.2011 22:43 | 22:54 Kaddáfí: Po útoku "křižáků" budeme silnější

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí veřejně vystoupil a podle BBC sdělil lidu, že Středomoří se stalo "válečnou půdou".

19.3.2011 23:00 | 23:00

Kaddáfí dále ve svém prohlášení tvrdí, že Libyjci budou čelit "koloniálním křižákům".

19.3.2011 23:02 | 23:03

Podle Kaddáfího tyto útoky spojenců libyjský lid posílí a zkonsolidují ho. Řekl, že "otevře armádní sklady, aby bránil Libyi, její jednotu, suverenitu a sílu".

19.3.2011 23:05 | 23:05 Tweet pro BBC: Tripolis je město duchů

BBC cituje jednoho z libyjských povstalců, který tweetuje: "Tripolis se proměnil v město duchů. Nikdo nevychází ven. Jsou slyšet bomby."

19.3.2011 23:08 | 23:09

Televize Al-Džazíra oznámila, že libyjské úřady zadržely v západní části země čtyřčlennou skupinu zahraničních novinářů kryjících již několik dní dění v Libyi. Jde o Tunisana, Mauritánce, Brita a Nora.

19.3.2011 23:16 | 23:19

Nejmenovaný francouzský státník pro agenturu AFP uvedl, že Spojené arabské emiráty přislíbily spojencům 24 stíhaček. Připojí se i Katar, který nasadí "mezi čtyřmi a šesti".

19.3.2011 23:23 | 23:23

Zpravodaj BBC v Tripolisu sdělil, že libyjské státní sdělovací prostředky připravovaly obyvatele na útok celý den tak, že vysílaly záběry z invaze do Iráku v roce 2003

19.3.2011 23:27 | 23:33

Podle BBC spojenci věří, že pokud budou zpočátku tvrdě a rychle útočit, kaddáfího oddíly si vše ještě rozmyslí. A sám Kaddáfí také.

19.3.2011 23:38 | 23:39

Turecko, které je členem NATO, prostřednictvím svého ministerstva zahraničí oznámilo, že učiní nezbytná opatření k zavedení bezletové zóny. Informuje o tom agentura Reuters.

19.3.2011 23:42 | 23:45

Reportér libyjského povstaleckého rozhlasu ve vysílání řekl, že stíhačky na obloze patří "přátelským zemím". Uvedla to stanice BBC. Dodala přitom, že nejmenovaný vzdělanec posluchačům sdělil, že Kaddáfí "není pravý Muslim". A že "nedodržuje pravidla Koránu".

19.3.2011 23:46 | 23:59

Podle Spojených států je libyjská proitiletecká obrana vážně poničená. Ministerstvo obrany dodalo, že je ještě brzy předpovídat, jak na sobotní útoky zareagují Kaddáfího jednotky.

20.3.2011 00:03 | 0:11

Libyjská vláda požaduje naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN, informuje agentura AFP.

20.3.2011 00:13 | 0:18

Obyvatelé východolibyjského Benghází přivítali sobotní údery spojeneckých sil. Iyad Ali agentuře Reuters řekl: "Věříme, že tyto útoky ukončí Kaddáfího vládu."

20.3.2011 00:22 | 0:21

Podle Alího Libyjci nezapomenou Francii, že za nimi stála. Nebýt jí, bylo by v sobotu bývalo Benghází dobyto.

20.3.2011 00:24 | 0:23

Chalíd al-Ghurfali agentuře Reuters řekl, že aby si Kaddáfí nevybil svůj hněv na civilistech, musí proti němu Západ udeřit tvrdě.

20.3.2011 00:27 | 0:28

Libyjský ministr zahraničí považuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN za neplatnou. O jeho prohlášení informovala agentura AFP.

20.3.2011 00:46 | 0:46

Libyjská státní televize uvedla, že "křižácký nepřítel" zaútočil na nemocnici v hlavním městě Tripolisu. Úder spojenci podle televize provedli také na cisterny s palivem, které zásobují třetinu města Misuráta. Informuje o tom stanice BBC.

Související