Vojenská policie vrátila České televizi (ČT) poslední materiály, které zabavila při ozbrojeném zásahu v budově zpravodajství. "Žádná věc nepatří mezi důkazy v prověřování možného ohrožení utajované informace," uvedl pro ČTK mluvčí televize Ladislav Šticha. Vrácením všech materiálů podle něj vojáci potvrdili, že se při zásahu mýlili.

Pochybení nalezl již dříve státní zástupce, který podal návrh na vydání příkazu k prohlídce. Uvedl, že policisté zabavili mnohem více dokumentů, než jim povolil. Většinu z nich proto na jeho příkaz vrátili redaktorům už minulý týden.

Chyby při zákroku uznal také pověřený šéf Vojenské policie Jiří Neubauer, minulé úterý dočasně zprostil služby velitele akce Pavla Marečka. Inspekce Vojenské policie zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů - dostatečně neinformovali své nadřízené včetně ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově televize a zvolili špatnou taktiku.

 Ministr již předtím kvůli zásahu dočasně postavil mimo službu náčelníka vojenských policistů Vladimíra Ložka, i on považuje postup policistů za neadekvátní.

Televize podá Ústavní stížnost

Ozbrojení policisté v pátek 11. března prohledali kancelář redaktora ČT Karla Rožánka a jeho dvou kolegů a zabavili jejich věci. Cílem zásahu bylo nalézt spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Česká televize plánuje podat kvůli zásahu Vojenské policie tento týden ústavní stížnost. Případem se budou v úterý  také zabývat poslanci sněmovního branného a bezpečnostního výboru.