Nejméně 20 lidí zabili podle zpravodajství BBC syrští vojáci při protivládních protestech ve městečku Sanamín v sousedství centra protivládních protestů Dará. O krvavé lázni, při níž bylo dalších několik desítek osob zraněno, informovaly také televize Al-Džazíra a s odvoláním na očité svědky i agentury Reuters a AP. Syřané v pátek demonstrovali proti své vládě také v metropoli Damašku a mnoha dalších městech po celé zemi.

Vojáci spustili střelbu do davu lidí, kteří zapálili v Sanamínu bronzovou sochu otce současného prezidenta Bašára Asada, Háfize Asada.

Také v pátek zaplavily tisíce demonstrantů hlavní Asadovo náměstí v Dará, kam se mnozí sjeli ze sousedních vesnic. Protestující provolávali "Svobodu! Svobodu!" a mávali syrskými vlajkami a olivovými ratolestmi. Tak vylíčil atmosféru v Dará agentuře AP telefonicky jeden obyvatel, který si nepřál zveřejnit své jméno. Podle jeho odhadu se protestu v Dará účastnilo přes 50.000 lidí. Manifestanti volali prý kritická a potupná hesla na adresu prezidentovy poradkyně Busajny Šaabanové, která ve čtvrtek přislíbila jménem prezidenta a vlády zvážení řady ústupků v reakci na týden nepokojů v Dará.

"Sýrie, to je Dará!"

Po poledních modlitbách v Umajjovské mešitě v Damašku vyšlo do ulic několik desítek lidí a zamířilo k tržišti Hamídíja. Provolávali podporu demonstrantům v Dará: "Sýrie, to je Dará! Obětujeme se pro tebe, Dará! Bůh, Sýrie, svoboda, to je vše!" volali. Svědci citovaní agenturou Reuters vypověděli, že policisté, včetně agentů v civilu, zasáhli a zatkli desítky účastníků. Syřané požadují odstoupení prezidenta Bašára Asada, jehož stoupenci se sešli na jiném místě v Damašku.

Asad po počáteční neústupnosti ve čtvrtek nabídl zrušení výjimečného stavu, změnu zákonů tak, aby mohly vedle vládní strany Baas vzniknout strany další, a zvýšení platů veřejných zaměstnanců. Opozice to ale odmítla jako krok, který přišel moc pozdě.

Svoboda už zvoní

K podpoře Dará se shromáždili také obyvatelé Dáilu, který leží severně od Dará. "Lidé z Dáilu a Dará se nenechají ponižovat," volalo asi 300 účastníků tamního protestu.

Podporu demonstrantům z Dará vyšly vyjádřit také tisíce lidí ve městě Duma u Damašku, kde je bezpečnostní síly údajně rozháněly i s pomocí obušků, a obyvatelé řady dalších měst po celé zemi. Ve městě Hamá v centrální oblasti Sýrie, kde vládní vojska Háfize Asada v roce 1982 bombardováním potlačila revoltu Muslimského bratrstva za cenu několika tisíc lidských životů, davy v ulicích volaly Svoboda už zvoní.

V Halabu naproti tomu vyšli věřící z mešit a provolávali věrnost Asadovi a odhodlání obětovat za prezident a Sýrii své životy.

Bašár Asad se ujal moci po smrti otce Háfize před 11 lety. Baasisté jsou v Sýrii u moci od státního převratu v roce 1963. Damašek všechny opoziční snahy dosud dusil, někdy velmi krvavě. Oponenti režimu jsou zatýkáni.

Jeden mrtvý a na 130 zraněných v Ammánu

Jeden muž byl zabit a na 130 lidí bylo v pátek zraněno v jordánské metropoli Ammánu při střetu demonstrantů požadujících reformy s vládními stoupenci a zásahu policie. Pořádková policie se oba tábory snažila oddělit s nasazením vodního děla, nakonec vyklidila náměstí, kde se protestující utábořili. Do Jordánska  v pátek neohlášeně přijel americký ministr obrany Robert Gates, aby projednal situaci v oblasti s králem Abdalláhem II.

Také stovky šíitů protestovaly po hlavních pátečních modlitbách na východě Saúdské Arábie a požadovaly propuštění vězňů a stažení saúdskoarabských vojáků z Bahrajnu. Rijád vyslal tisícovku vojáků do Bahrajnu na pomoc této rovněž sunnitské monarchii při potlačování prodemokratických protestů, vedených tamními většinovými šíity.