Ve vzorcích odebraných zhruba 300 metrů od pobřeží u elektrárny Fukušima 1 byla zjištěna hodnota radioaktivního jódu 131, který překračuje bezpečností limit 1250krát.

Úřady se tak obávají, že radiace z jednoho nebo více reaktorů poškozené elektrárny uniká už i do podzemních vod, píše server BBC News. Testy provedl v pátek provozovatel elektrárny, energetická společnost Tepco.

"Jestliže vypijete půl litru vody s takovou koncentrací jódu, dostanete naráz dávku ve výši ročního limitu, jaký můžete absorbovat. Je to poměrně vysoká úroveň," řekl mluvčího úřadu pro jadernou bezpečnost Hidehiko Nišijama.

Nicméně dodal, že po zředění radioaktivity proniklé do oceánu se množství radioaktivního jódu absorbovaného řasami a mořskými živočichy může snížit.

"Koncentrace jódu se kromě toho každých osm dnů snižuje o polovinu, takže až budou lidé jíst mořské produkty, jeho množství bude pravděpodobně výrazně nižší," poznamenal.

V úterý přitom byla ještě hodnota radioaktivního jódu v mořské vodě u Fukušimy "jen" 126krát vyšší než limit stanovený vládou pro vody Tichého oceánu. Nynější výrazný růst koncentrace silně zvyšuje rizika potravinové kontaminace mořskými produkty, konstatovala AFP. Podpořil zároveň obavy expertů, že v nádrži paliva třetího reaktoru může být prasklina.

Možnost poškození jádra jednoho ze šesti reaktorů elektrárny dnes připustila také společnost Tepco. Již v pátek se objevily zprávy o prasklině v nádrži ve třetím reaktoru, který obsahuje nebezpečné plutonium. Tepco také oznámilo, že ke chlazení poškozených reaktorů se bude nyní používat sladká voda místo mořské v naději, že to bude efektivnější.

V druhém reaktoru se znovu rozsvítila světla

Situace přímo v troskách poškozené jaderné elektrárny se ale dále nezhoršuje, uvedl vládní mluvčí Jukio Edano. Není podle něj ovšem v daném okamžiku ještě možné říci přesně, kdy bude jaderná krize zažehnána. Alespoň jeden drobný pokrok byl ale v sobotu zaznamenán: v kontrolní místnosti druhého reaktoru se znovu rozsvítila světla. Osvětlení tak bylo obnoveno už ve třech ze šesti kontrolních místnostech.

Od začátku krize v elektrárně bylo ozářeno 17 jejích pracovníků. Registrovány byly podle agentury DPA ovšem jen ty případy, u nichž naměřené radiační zasažení překročilo maximální přípustnou roční dávku pro zaměstnance jaderných elektráren.

Počet úředně registrovaných obětí zemětřesení a tsunami z 11. března přesáhl už deset tisíc. Pohřešováno je dalších více než 17 440 lidí. Téměř čtvrt milionu obyvatel muselo opustit své domovy a nyní žijí v evakuačních centrech.

Situace v jaderné elektrárně Fukušima I je podle pátečního prohlášení japonského premiéra Naota Kana nadále "velmi vážná" a nepředvídatelná. Tsunami vážně poškodila několik reaktorů. Od té doby z nich uniká radiace, byť podle japonských úřadů zjevně zatím ne v dávkách bezprostředně ohrožujících zdraví obyvatel.

První radioaktivní částice zanesené z Japonska byly v pátek naměřeny také nad územím České republiky. Podle českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ale nebude mít naměřené množství žádný vliv na zdraví lidí.