Velvyslanci zemí Severoatlantické aliance v neděli večer rozhodli, že do 72 hodin převezmou velení nad veškerými vojenskými operacemi v Libyi, které mezinárodní společenství vede pod mandátem Rady bezpečnosti OSN vůči libyjskému režimu Muammara Kaddáfího. Dohodla se na tom Severoatlantická rada, nejvyšší rozhodovací orgán aliance, napsala BBC.

Libyjští rebelové dobyli během neděle další čtyři města na východě země a rychle postupují na západ směrem k Syrtě. Povstalci ovládají města Rás Lanúf, Brigu, Ujalu i Bin Džavád. Pod tlakem leteckých útoků aliance Kaddáfího jednotky ustupují, uvedla BBC. Adžedabíju dobyli spojenci už v sobotu.

Významným strategickým úspěchem pro libyjské povstalce bylo sobotní dobytí města Adžedábíja, což Kaddáfího jednotkám uzavřelo cestu k baště povstání ve východolibyjském Benghází. Rebelové získali prakticky bez boje další významné opěrné body: ropné přístavy Briga a Rás Lanúf, jimiž denně protékalo pro export před vypuknutím povstání 1,5 milionu barelů ropy, a chystají se k postupu na Kaddáfího rodiště Syrtu.

"Kaddáfího jednotky jsou teď vyděšené jako krysy," řekl podle agentury AFP rebel Mohammed Ali el-Atwish. "Odhazují své zbraně a uniformy a oblékají se už jen jako civilisté. Už se Kaddáfího vůbec nebojíme."

Letecké síly Spojených států, Francie, Británie a dalších zemí útočí na Libyi již osmý den. Jen během soboty podnikly 160 leteckých misí, což je o sedm více než v pátek.

Americký prezident Barack Obama řekl, že "jasná a cílená" vojenská mise v Libyi má zatím úspěch. "Neudělali jsme chybu, když jsme rychle jednali. Vyhnuli jsme se tak humanitární katastrofě a životy bezpočtu civilistů - nevinných mužů, žen a dětí - byly zachráněny", uvedl Obama.

USA rovněž ústy ministra obrany Roberta Gatese zopakovaly, že jejich cílem není svržení Kaddáfího. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nicméně prohlásila, že se v úterý bude v rámci zvláštní mezinárodní konference v Londýně jednat o tom, jak Kaddáfímu usnadnit, aby se moci vzdal.

Ministr obrany Robert Gates řekl, že podle zpravodajských informací Kaddáfího jednotky vydávají obyvatele zabité jimi samými za oběti náletů spojenecké koalice. Těla prý přenášejí na místa, kam spojenci zaútočili. Libyjský režim pak Západ viní z útoků na civilisty, napsala BBC.

Itálie oznámila, že připravuje plán řešení situace, který zahrnuje příměří, vytvoření humanitárního koridoru do Libye a exil pro Kaddáfího. Řím se prý pokusí k souhlasu s projektem získat Německo, kde většina občanů podporuje neúčast své země na vojenském řešení libyjské krize.

Související