Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové pravděpodobně přijdou po 58 letech o vládu ve spolkové zemi Bádensku-Württembersku.

Podle odhadů výsledků dnešních zemských voleb, zveřejněných německými televizemi ARD a ZDF po zavření hlasovacích místností, nezískali s dosavadním koaličním partnerem dostatek hlasů k udržení většiny ve stuttgartském zemském sněmu. Tu by naopak měli mít dosud opoziční Zelení a sociální demokraté (SPD).

Pokud oficiální výsledky potvrdí odhady založené na odpovědích voličů vycházejících z hlasovacích místností, mohl by v čele bohaté spolkové země na jihozápadě Německa poprvé v dějinách Spolkové republiky stanout představitel Zelených.

Podle prognózy veřejnoprávní televize ZDF získala CDU 39,1 procenta hlasů a jejich dosavadní koaliční partner, svobodní demokraté (FDP) 5,1 procenta. Zelení si připsali 24,4 hlasů, SPD pak 23 procent. Podle propočtů ZDF by to oběma dosud opozičním stranám, které mají k sobě tradičně programově blízko, mělo těsně stačit k zisku většiny křesel ve stuttgartském parlamentu.

Střet o jádro

Do výsledku se s největší pravděpodobností promítla současná vyhrocená diskuze o budoucnosti jaderné energetiky v Německu. CDU a FDP, které spolu vládnou i na celostátní úrovni, totiž patří k zastáncům jejího co nejdelšího využívání.

Na konci loňského roku koalice Angely Merkelové navzdory nesouhlasu opozice i většiny veřejnosti prosadila prodloužení životnosti všech jaderných elektráren v zemi v průměru o 12 let.

Po nedávné havárii japonské atomové elektrárny Fukušima 1 však německá vláda dočasně odstavila sedm nejstarších reaktorů a nařídila prověřit bezpečnost všech nukleárních zařízení.

Opozice i velká část Němců kancléřku obviňuje, že tento obrat nezpůsobily obavy o zdraví obyvatel, ale strach z volebního neúspěchu v Bádensku-Württembersku a ze ztráty kontroly nad jednou z nejbohatších spolkových zemí v Německu.

V únoru už CDU přišla o vládu v Hamburku, od loňska neřídí ani nejlidnatější spolkovou zemi Severní Porýní-Vestfálsko. V letošním supervolebním roce se navíc konají ještě troje zemské volby.

Ustojí výsledek Merkelová?

Němečtí politologové se nedomnívají, že by případný neúspěch CDU ve volbách do stuttgartského parlamentu vedl až k pádu Merkelové. Může to ale být začátek jejího konce, jak její perspektivy s ohledem na celostátní volby v roce 2013 glosoval deník Die Welt.

Volební nezdar by podle odborníků mohl posílit kancléřčiny kritiky v CDU, kteří se začali ozývat kvůli postupu vlády v otázce Libye. O svou budoucnost hraje podle německých médií i šéf FDP a ministr zahraničí Guido Westerwelle, jehož straně hrozí, že se v Bádensku-Württembersku nemusí dostat přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zemského sněmu.

Související