Soudní dvůr EU v Lucemburku v úterý zrušil klíčové části předchozího rozsudku ve prospěch Budějovického Budvaru ve vleklém sporu s americkým Anheuser-Busch o registraci známky "Bud". Rozsudek původně znemožnil americkému pivovaru značku registrovat mimo jiné i pro pivo v celé Evropské unii. Podle dnešního verdiktu nejvyššího soudu v evropské sedmadvacítce ale tehdy soud udělal několik zásadních chyb, spor se tak prakticky vrací na začátek.

"Dnešní rozhodnutí není konečné a nemá žádný dopad na naše obchodní aktivity. Spor se vrátí k soudu první instance, který v minulosti již jednou rozhodl v náš prospěch," řekl mluvčí Budvaru Petr Samec. V dalším řízení bude mít pivovar podle něj možnost předložit nové důkazy. Budvar věří, že soud znovu přesvědčí o oprávněnosti svých argumentů. "Ve známkoprávních sporech jsme dlouhodobě úspěšní. V letech 2000 až 2010 bylo definitivně ukončeno 116 soudních sporů a správních řízení, z nichž jsme v 83 případech vyhráli," dodal Samec.

Počátek soudní pře mezi Budějovickým Budvarem a společností Anheuser-Busch v tomto případě leží až v roce 1996. V tomto roce a v následujících čtyřech letech Američané požádali Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) o zápis označení "Bud" jako ochranné známky pro pivo a další výrobky v celé Evropské unii. OHIM jejich žádosti vyhověl, ale český pivovar proti tomuto rozhodnutí podal hned několik námitek, které se staly i základem budoucího soudního sporu.

Budějovický Budvar namítal, že OHIM nemůže registrovat označení "Bud", protože je již chráněno ve Francii, Itálii a Portugalsku na základě takzvané Lisabonské dohody a v Rakousku na základě dvoustranných smluv uzavřených mezi Rakouskem a bývalou Československou socialistickou republikou. S touto obranou nakonec český podnik uspěl i u soudu v Lucemburku, který mu dal zapravdu a rozhodnutí registračního úřadu zrušil.

Anheuser-Busch však celý spor nevzdal a znovu jej rozporoval u Soudního dvora EU, tedy nejvyššího soudu v unii. Ten mu dnes přitom dal částečně zapravdu a v předchozím rozsudku nalezl celkem tři vady, z nichž pro vývoj sporu mezi Budvarem a americkým pivovarem může mít význam především první vada.

Podle soudu totiž na rozdíl od prvního rozsudku nestačí k prokázání toho, že označení "Bud" není pouze místní, pouhá ochrana tohoto označení v několika státech. Soudní dvůr EU tak v podstatě odmítl hlavní argument Budějovického Budvaru.

"Soudní dvůr v tomto ohledu podotýká, že i když je zeměpisný rozsah ochrany dotčeného označení větší než místní, může tato ochrana bránit zápisu ochranné známky Společenství (EU) pouze tehdy, když je označení skutečně užíváno dostatečně významným způsobem v obchodním styku v podstatné části území, kde je chráněno," uvedl soud.

Na konečném rozsudku soudce nalezl i další dvě chyby, které jsou podle něj pro vývoj případu natolik zásadní, že se celý spor musí opět vrátit k předchozí instanci. "Vzhledem k tomu, že stav sporu nedovoluje, aby Soudní dvůr vydal sám konečné rozhodnutí, vrací věc zpět Tribunálu (první instanci soudu v Lucemburku) k novému rozhodnutí," dodal soud.

Pivovar v Budějovicích, který němečtí přistěhovalci pojmenovali Budweiser, byl založen v roce 1895. Pivo se tam ale vaří od roku 1265. Americký Anheuser-Busch zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser v roce 1876. Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny již více než sto let. Většina sporů ale spadá do nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.