Síly věrné mezinárodně uznávanému vítězi sporných prezidentských voleb v Pobřeží slonoviny Alassanemu Ouattarovi dnes zaútočily na prezidentský palác v baště dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba v Abidžanu. Generálové blízcí Gbagbovi podle francouzského premiéra Francoise Fillona vyjednávají o podmínkách jeho kapitulace. Americký prezident Barack Obama vyjádřil akcím OSN podporu a vyzval Gbagba k okamžitému odstoupení. EU hodlá zrušit svoje sankce na Pobřeží slonoviny ihned po předání moci Ouattarovi.

Podle vyjádření premiéra Fillona se Francii téměř podařilo Gbagba přesvědčit o odchodu. Ministr obrany Gerard Longuet předpověděl odstoupení Gbagba během několika hodin.

Evropská unie hodlá odvolat sankce, jakmile budou pravomoci skutečně předány novému prezidentovi, uvedla šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová. Podle zdroje agentury Reuters, který si nepřál být jmenován, budou sankce zrušeny až bude naprosto jasné, že do obchodu s kakaem a kávou nejsou zapojeni žádní Gbagbovi lidé.

Mluvčí Ouattarovy vlády v pondělí prohlásil, že Ouattarovy síly se zmocnily Gbagbovy rezidence. Mluvčí Gbagbovy vlády to dnes popřel a agentuře AFP sdělil, že palác, rezidenci i jedno vojenské ležení v Abidžanu Gbagbo i po útocích OSN a Francie nadále ovládá.

Takzvané bombardování vojenských cílů v Abidžanu, které francouzské jednotky a OSN podle něj uskutečnily, si prý vyžádalo "mnoho mrtvých", protože vojáci na základnách žijí s rodinami.

Francouzská intervence

Ouattara porazil Gbagba v listopadových volbách, dosavadní prezident ale odmítl uznat porážku a předat moc vítězi voleb. Ouattarovy jednotky začátkem minulého týdne zahájily ofenzivu, při které se v průběhu tří dnů zmocnily prakticky celé země včetně její formální metropole Yamoussoukro. Se vstupem do největšího města Abidžanu však jejich tlak opadl.

Francouzské jednotky se na žádost OSN do bojů plně zapojily v pondělí a spolu s oddíly OSN ten den útočily na dvě vojenské základny s těžkým zbraněmi a ozbrojenými vozy v Abidžanu.

Podle generálního tajemníka OSN nemají údery představovat podporu ani jedné strany konfliktu, ale ochranu civilistů. Mluvčí francouzské diplomacie Bernard Valero řekl, že vojenská intervence Francie je vedena s cílem podpořit nedávno schválenou rezoluci Rady bezpečnosti OSN o zničení těžkých zbraní, které Gbagbovi stoupenci užívají proti civilistům. Skončí prý, jakmile bude tohoto cíle dosaženo.

Moskva dnes oznámila, že právní stránku úderů OSN a Francie v její někdejší kolonii prověřuje. Podle ruského ministra zahraničí totiž mírové síly jejich mandát zavazuje jednat nestranně. Úřadující předseda Africké unie intervenci zahraničních sil v zemi odsoudil.

Stovky obětí

Při násilnostech, které po volbách vypukly, zahynulo nejméně 460 lidí. Dalších 800 bylo podle původních zpráv Mezinárodního výboru Červeného kříže zabito minulý týden při střetech ve městě Duékoué. Šéfka úřadu OSN pro koordinaci humanitárních akcí Valerie Amosová v pondělí Reuters řekla, že bilanci udávanou MVČK nemůže potvrdit. Pracovníci OSN však v místech našli masový hrob. "V tom hrobě už našli téměř 200 těl a našli také těla v dalších částech města," prohlásila.

Ouattarovy síly bilanci v Duékoué stanovily na 152 mrtvých. Místní mise OSN tvrdí, že Ouattarovy síly ve městě zabily 220 lidí a progbagbovské milice 110 lidí. Ouattara podíl svých jednotek na masakru odmítl.

Západoafrický hospodářský blok ECOWAS dnes vyjádřil ochotu pomoci zajistit Gbagbovi "bezpečný a důstojný" odchod.