Povolební občanská válka

Při násilnostech zahynulo už nejméně 460 lidí. Dalších 800 bylo podle Mezinárodního výboru Červeného kříže zabito minulý týden při střetech ve městě Duékoué. Šéfka úřadu OSN pro koordinaci humanitárních akcí Valerie Amosová ale tuto bilanci nepotvrdila. Pracovníci OSN však v místech střetů odhalili masový hrob s 200 těly.

Ouattarovy síly bilanci v Duékoué stanovily na 152 mrtvých. Místní mise OSN tvrdí, že Ouattarovy oddíly ve městě zabily 220 lidí a progbagbovské milice 110. Ouattara podíl svých jednotek na masakru popřel.

Jednotky vítěze prezidentských voleb Alassana Ouattara opět zaútočily na rezidenci dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba, který odmítá uznat svou prohru. Jeho lidé nyní mluví o "pokusu o vraždu".

Gbagbo se s rodinou skrývá v bunkru na pozemku prezidentské rezidence v největším městě Abidžanu. Mluvčí sil jeho rivala Alassaneho Ouattary prohlásila, že jednotky mají rozkaz Gbagba zajmout, ale ponechat ho na živu, protože má být později postaven před soud.

Laurent Gbagbo, který stále trvá na tom, že listopadové prezidentské volby v Pobřeží slonoviny vyhrál on, už popřel dřívější informace OSN, že by snad chtěl rezignovat.

Odstoupí za pár hodin...

Jeho armáda prý sice vyzvala k zastevení bojů s muži okolo Ouattara, uznat ho a předat mu moc ale i přes výzvu Francie neplánuje. Francie zároveň vybídla i Ouattaru, aby co nejdříve vytvořil vládu národní jednoty. Šéf francouzské armády Edouard Guillaud prohlásil, že Gbagbův odchod je pravděpodobně otázkou hodin. Prý už dvakrát v posledních hodinách téměř souhlasil, pod tlakem okolí ale opět vycouval.

Varoval také před možností obnovit na žádost OSN údery na Gbagbův tábor, pokud dosavadní prezident nebude chtít vzdát se moci. Za nejpravděpodobnější scénář pak označil Gbagbův odchod do exilu.

Gbagbo měl výsledky respektovat

A pro Gbagbovo odstoupení je i americký prezident Barack Obama. Podle něj násilí v Pobřeží slonoviny šlo zabránit, kdyby Gbagbo respektoval výsledky loňských prezidentských voleb. "Aby toto násilí skončilo, musí bývalý prezident Gbagbo okamžitě odstoupit a nařídit těm, kdo za něj bojují, aby složili zbraně," uvedl šéf Bílého domu.

Moskva oznámila, že prověřuje právní stránku úderů OSN a Francie v její někdejší kolonii. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova mírové síly jejich mandát zavazuje jednat nestranně.

Do středečního útoku se podle Gbagbova zástupce v Evropě Toussainta Alaina zapojily i francouzské síly prostřednictvím vrtulníků a odstřelovačů na střechách. To ale francouzská jednotka Licorne (Jednorožec) působící v zemi podle AFP odmítla.

Gbagbo v telefonickém rozhovoru pro francouzskou televizi LCI také zavrhl všechny spekulace o své kapitulaci.  Podle něj pokračují jednání zástupců armády o podmínkách rezignace, "politické řešení ale ještě nebylo učiněno," dodal. Pokračují i diskuze o vítězi loňských voleb. Jejich jediným řešením ale je osobní rozhovor s Ouattarou, prohlásil Gbagbo.

Jeho rivala Ouattaru k rychlému jednání vyzval přes telefon i Nicolas Sarkozy, uvedl francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Věří prý v demokratické úmysly prezidenta Ouattary, který bude chtít dosáhnout mírového řešení ve své zemi.

Evropská unie se ve středu rozhodla uvalit dodatečné sankce proti "nelegitimní" Gbagbově vládě. Podle prohlášení jde především o zákaz nákupu obligací a cenných papírů a poskytování půjček. Sankce však počítají s výjimkami v podobě financí určených k humanitárním účelům.

Samotní obyvatelé Abidžanu mají z násilných konfliktů mezi jednotkami obou vůdců strach. Jak v rozhovoru s reportéry BBC popsali někteří rezidenti, směrem pryč z města vidí často vycházet malé skupinky lidí, kteří mají ruce vzhůru.

Rezidentům docházejí potraviny i voda

Rozhovory probíhaly během úterní noci. Ve dne totiž nikdo z domů nevychází. "Nemluvíme ani se sousedy. Zůstáváme zavření doma," popisuje muž z místní čtvrti Cocody.

"Nevíme, co se venku děje," říká s tím, že doma je i se svým bratrem a malými dětmi. "Hrajeme spolu stolní hry, protože to je to jediné, co můžeme dělat," vypráví. Strach má ale hlavně o potraviny - nikdo totiž neví, jak dlouho jim zásoby vydrží. A kvůli odstávce mají problémy i s vodou. "Nemáme dost vody. Sice se ji snažíme schovávat, ale jak dlouho ji ještě budeme mít, to nevím. Opravdu nevím," dodává muž.

Ouattara porazil Gbagba v listopadových volbách, ale dosavadní prezident odmítl uznat porážku. Ouattarovy jednotky začátkem minulého týdne zahájily ofenzivu, při které se během tří dnů zmocnily prakticky celé země, včetně její formální metropole Yamoussoukra. Se vstupem do největšího města Abidžanu však jejich tlak opadl.

Francouzské jednotky se na žádost OSN do bojů plně zapojily v pondělí a spolu s oddíly OSN ještě ten den útočily na dvě vojenské základny s těžkými zbraněmi a obrněnými vozy v Abidžanu. V úterý ráno se podle Paříže francouzské jednotky do útoků nezapojily.

Podle agentury Reuters se ale čtyřem francouzským tankům podařilo přejet mosty, které původně kontrolovaly Gbagbovy jednotky. Mosty spojují administrativní a finanční čtvrť, kde se nachází i prezidentská rezidence, s letištěm a základnou francouzské armády.

Mluvčí Ouattarovy vlády v pondělí prohlásil, že Ouattarovy síly se zmocnily Gbagbovy rezidence. Mluvčí Gbagbovy vlády to ale o den později popřel a agentuře AFP sdělil, že palác, rezidenci i jedno vojenské ležení v Abidžanu Gbagbo i po útocích OSN a Francie nadále ovládá. Bombardování vojenských cílů v Abidžanu, které francouzské jednotky a OSN podle něj uskutečnily, si prý vyžádalo mnoho mrtvých, protože vojáci na základnách žijí s rodinami.