Navzdory problémům, s nimiž se jaderná elektrárna Fukušima I už téměř měsíc potýká, měli její provozovatelé smělé plány, které děsí obyvatele celé oblasti.

Dva týdny po ničivém zemětřesení, po němž z elektrárny začala unikat radiace, společnost Tokyo Power Electric (Tepco) předložila na prefektuře plány, jak by měla Fukušima I v budoucnu vypadat. Podle jednoho z místních úředníků by už příští jaro mohla začít výstavba dalších dvou reaktorů.

Tepco plán na fukušimský úřad dodalo 26. března. Přání výstavby dalších reaktorů bylo součástí výročního plánu vykreslujícího možnosti budoucí dodávky elektřiny, píše list Washington Post.

Co to má znamenat?

"Bylo to neuvěřitelné," řekl Yoiči Nozaki, šéf oddělení pro plánování a koordinaci ve fukušimské oblasti, který v zasaženém regionu dohlíží na energetické otázky.

Když se o plánech dozvěděl, okamžitě o celé věci informoval místního guvernéra Yuhei Satoa. Ten se prý rozčílil a ptal se, "co to má znamenat". Nozaki se poté setkal i s ředitelem místní pobočky provozovatele elektrárny a řekl mu, že jejich žádost na povolení stavby nových reaktorů "nemohou v žádném případě akceptovat".

A tokijská centrála dostala stejně zamítavou odpověď s tím, ať se nejdříve postarají o "současné problémy a přestanou myslet na nové reaktory". Tepco prý nyní chce plány upravit a předložit je přímo japonskému ministerstvu průmyslu a obchodu.

Plán, o kterém v neděli napsaly fukušimské noviny, vyděsil obyvatele v celé oblasti. Vedle havárie reaktorů a unikající radiace do vody i vzduchu tak znovu zasáhl především do té doby dobrou pověst společnosti Tepco. I když šlo spíš o nedopatření než o skutečně propracovaný a hlavně aktuální dokument.

"Byla to chyba," přiznal v pondělí představitel firmy Hiroši Aizawa. Společnost prý byla tak zaneprázdněná snahou odvrátit jadernou katastrofu a zařídit opětovné dodávky proudu, že po 11. březnu, kdy k ničivému zemětřesení došlo, už plány nezkontrolovala.

V souvislosti s problémy ve Fukušimě I se často mluví o havárii v Černobylu. Podívejte se na roky uzavřenou oblast očima fotografa HN Václava Vašků:

Tepco již minulý týden oznámilo, že čtyři poškozené reaktory ve Fukušimě I už nikdy znovu nespustí. "S ohledem na obyvatele Fukušimy podání zprávy v takovém stavu, v jakém byla, hluboce litujeme," řekl mluvčí firmy Hiro Hasegawa. Plán prý přepracují s ohledem na škody způsobené zemětřesením. Viceprezident společnosti, který se v médiích vyjadřuje namísto hospitalizovaného prezidenta Masataka Šimizua, mezitím v televizi prohlásil, že výstavba plánovaných reaktorů "není možná".

Naštvaná a nešťastná města odmítají finanční kompenzaci

Z fukušimské prefektury před hrozbou šíření radiace uprchlo na 80 tisíc lidí, zemědělci nemohou prodávat své produkty a do měst platí zákaz vstupu. Jak říká Aizawa, kancelář firmy musí každý den vyřizovat telefonáty naštvaných a nešťastných lidí. Nepřátelství měst v oblasti vůči společnosti se prý snaží zmírnit alespoň finanční podporou ve výši 240 tisíc dolarů. Nejméně jedno z měst ale peníze už s díky odmítlo.

O víkendu pracovníci "bojující" v elektrárně oznámili, že z praskliny uniká do moře radioaktivní voda. Ve středu odpoledne místního času ale už hlásí, že se únik podařilo zastavit. Nicméně záměrné vypouštění 11 500 tun kontaminované vody, která byla do nádrží reaktoru čerpána kvůli ochlazování, pokračuje.

Jisté obavy ale nyní panují nad reaktorem číslo jedna. V jeho budově se hromadí vodík, který by mohl explodovat. Tepco proto začne do areálu nahánět dusík, který by měl reakci vodíku s kyslíkem zabránit. Podobné výbuchy vodíku v březnu silně poškodily už budovy dvou jiných reaktorů.