Uzavřená muzea, národní parky i vládní úřady, a s tím tak možné zastavení provozu amerických ambasád, tedy i přerušení vydávání víz. Takový obrázek by mohl nastat už zítra, pokud se americkému prezidentovi opět nepodaří obhájit rozpočet.

Už ve středu večer Barack Obama narychlo svolal schůzi vrcholných politiků přímo do Bílého domu, aby zkusil vyjednat kompromis a zabránil tak uzavření úřadu vlády.

Nyní má poslední možnost, jak převážně republikánský Kongres přesvědčit. A pokud se mu to během čtvrtka nepodaří, nedostatek financí zcela ochromí činnost vládních představitelů.

Kongresu došla trpělivost

Spojené státy od loňského října hospodaří v provizoriu, které bylo opakovaně prodlouženo. Kongresmanům ale došla trpělivost a poslední provizorium tak vyprší už v pátek.

Středeční večer v Oválné pracovně s Obamou a viceprezidentem Joe Bidenem strávil republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner a vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid. I přes optimistické signály se ale žádný průlom nekonal. Jak k tomu řekl sám prezident, jednotlivá stanoviska se sice podařilo sblížit, ale hrozba kolapsu vládních agentur a ohrožení zaměstnání pro 800 tisíc lidí stále trvá.

 

"Jednání bylo upřímné," komentoval půldruhahodinovou schůzku Reid. "Jsem si jistý, že to nakonec dokážeme. Ještě tam nejsme, ale naděje umírá poslední," dodal.

Podle Boehnera obě strany "čestně vyložily karty na stůl" a díky tomu pokročily. Žádná rozpočtová čísla ale dohodnuta nebyla, potvrdil šéf Sněmovny reprezentantů trvání patu. V práci budou přes noc místního času pokračovat fiskální experti. A vedení Kongresu se s Obamou ještě dnes znovu sejde, aby společně posoudili jejich výsledky.

Strany se přou o necelých deset miliard dolarů rozpočtových úspor, což je zhruba rozdíl mezi představami republikánů a demokratů. Vyjednavači z obou táborů se na začátku týdne předběžně dohodli na škrtech ve výši 33 miliard dolarů (563,5 miliard korun), ale Boehner požaduje úspory ve výši 40 miliard (683 miliard korun).

Bílý dům už prý úřadům začíná rozesílat pokyny, jak v případě nedostatku financí na provoz postupovat. Naposledy americká vláda musela přerušit svou činnost v roce 1996, kdy se tehdejší prezident Bill Clinton odmítl podřídit požadavkům republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů. Vláda tak byla zavřená více než tři týdny.

Související