Jeho scénář metod, jak bez násilí svrhnout režim, patří k základním textům pro vůdce "facebookových" protestů od Egypta přes Írán až po Čínu. Školil disidenty v Barmě, na Ukrajině, v Gruzii i v Srbsku, před pádem režimu Slobodana Miloševiče. V Kataru se jeho myšlenky vyučují na akademii, kde je studovali mladí vůdci revoluce v Káhiře a Tunisku.

V rodné Americe je přitom politolog Gene Sharp téměř neznámý - a s internetem se teprve učí zacházet.

Třiaosmdesátiletý důchodce, jenž zasvětil kariéru studiu nenásilných hnutí od dob legendárního Inda Mahátmy Gándhího, pěstuje orchideje v laciném domku na předměstí Bostonu, k poslání e-mailu potřebuje návod, a zároveň na CNN potěšeně sleduje, co jeho "učedníci" způsobují.

"Nepřestávám nad tím žasnout," řekl listu Wall Street Journal.

Sharpův manuál "198 metod nenásilné akce" byl už přeložen do osmadvaceti jazyků, včetně arabštiny a perštiny.

Popisuje nenásilné metody od hladovky, pořádání voleb pro zábavu, dávání revolucím jména a barvy (jasmínová, oranžová, šafránová...), až po ty méně obvyklé, jako třeba "svléknutí šatů na protest" či využívání pohřbů k politickým projevům.

Vznikl zkrácením jeho nejznámější studie "Od diktatury k demokracii" (1993).

Na školení u Srbů

Odezvu má i u Arabů. Egyptská bloggerka Dalia Zijádová popisuje, že se účastnila Sharpova semináře a posléze je sama organizovala jak pro egyptské, tak pro tuniské aktivisty.

Ti si pak vyrobili pro boj s Mubárakem podobné logo (zatnutou pěst), jaké používali mladí Srbové z hnutí Otpor, když se Sharpovým manuálem svrhávali Miloševiče.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se