Severovýchod Japonska zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení o síle 7,4 stupně. Podle prvních zpráv nedošlo k vážnějším škodám.

Úřady vydaly varování před tsunami, která měla dosahovat výšky až dvou metrů, po hodině a půl ho však odvolaly. Do bezpečí se na tuto dobu museli uchýlit lidé z oblasti táhnoucí se téměř 500 kilometrů podél pobřeží.

Práce ve Fukušimě pokračují

Epicentrum čtvrtečních následných otřesů, které přišly krátce před půlnocí místního času, leželo 40 kilometrů východně od pobřeží ostrova Honšú a 118 kilometrů od poškozené jaderné elektrárny Fukušima I.

Podle prvních měření nicméně nedošlo k žádným dalším škodám na fukušimské elektrárně ani dalších dvou jaderných provozech v zasažené oblasti, píše agentura Kjódó.

Asi 300 pracovníků ve Fukušimě bylo evakuováno. Později však společnost Tepco ohlásila, že práce na likvidaci havárie už pokračují podle plánu.

Nové otřesy byly tak silné, že asi na minutu rozhýbaly i budovy v Tokiu. Ohrožená je však především prefektura Mijagi, kde rekordní březnové zemětřesení způsobilo vůbec největší škody a připravilo o život tisíce lidí. Policie tu už uzavřela všechny dálnice, zatím ale nehlásí žádné větší škody. Dochází však k rozsáhlým výpadkům proudu.

Od 11. března, kdy Japonsko postihlo zemětřesení o síle devíti stupňů, zasáhly ostrovní císařství stovky následných otřesů, jen několik z nich však dosáhlo vyšší hodnoty než sedm stupňů.

Související