Vrtulníky OSN a Francie v neděli v hospodářské metropoli Pobřeží slonoviny Abidžanu zaútočily na pozice sil dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba kolem jeho paláce a rezidence. Mluvčí sil OSN řekl, že cílem bylo neutralizovat těžké zbraně Gbagbových sil. Gbagbo odmítá uznat porážku v listopadových prezidentských volbách a předat úřad jejich vítězi Alassaneu Ouattarovi.

Agentury informovaly, že bojové vrtulníky sil OSN a Francie vypálily rakety na tanky u prezidentského paláce a u Gbagbovy rezidence. Gbagbův mluvčí řekl, že rezidence byla částečně zničena, ale odmítl říct, zda tam Gbagbo v době útoku byl. Zdroje BBC uvádějí, že se Gbagbo skrývá v bunkru pod prezidentským palácem.

Gbagbovy jednotky předtím zesílily útoky na Ouattarovy pozice. Ve městě byla dnes odpoledne slyšet intenzivní palba z děl a ručních zbraní.

Gbagbo vyzval k odboji proti Francii, která podle něho na jeho zemi útočí. Francie má v Pobřeží slonoviny jednotku o 1650 mužích. "Prezident Gbagbo vyzývá k boji proti bombardování a proti akcím francouzské armády. Po barbarském útoku povstalců podporovaných OSN a (francouzskou) jednotkou Licorne dáváme své jednotky znovu dohromady," řekl Gbagbův mluvčí.

v Abidžanu je přerušena dodávka vody i elektřiny

Podle zdrojů OSN Gbagbovi muži zaútočili na abidžanský hotel Golf, což je Ouattarovo sídlo. Gbagbo to ale v sobotu večer popřel.

Situace v Abidžanu zůstává napjatá a prchali odtud civilisté. V některých čtvrtích jsou přerušeny dodávky vody a elektřiny, chybějí potraviny a nemocnice jsou plné. Na ulicích leží mrtvoly a celé čtvrti zachvátila anarchie a řádí tu rabující skupiny ozbrojenců.

Ouattarova vláda ujistila, že její síly se "čtvrť po čtvrti" snaží situaci v Abidžanu normalizovat.

Francie a OSN se pokoušely vyjednat Gbagbův odchod, ale bez úspěchu. Americké ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že Gbagbovy pokusy o jednání z tohoto týdne nebyly nic jiného než úskok, jak přeskupit a vyzbrojit síly.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) ve své zprávě obvinila síly obou znepřátelených táborů, že se na západě země dopustily masakrů. Prohlásila, že má nové důkazy o ukrutnostech, které již pranýřovaly OSN a nevládní organizace. Vyzvala Ouattaru, aby vyšetřil a potrestal násilnosti, jichž se dopustily jak jeho síly, tak síly jeho odpůrce Gbagba.

Za krize, která trvá od listopadových voleb, přišlo v Pobřeží slonoviny o život skoro 500 lidí a více než milion obyvatel musel opustit své domovy.

Související