Jen chvíli po minutě ticha, kterou si Japonci přesně po měsíci připomněli oběti ničivého zemětřesení, severovýchod země znovu zasáhly další silné otřesy.

Počáteční zprávy amerického geofyzikálního institutu (USGS) zpočátku informovaly o síle záchvěvů 7,1 stupně, později byl ale údaj opraven na 6,6 stupně. Zemětřesení mělo ohnisko zhruba třináct kilometrů pod zemí, na jihu prefektury Fukušima.

Úřady okamžitě vydaly varování před následnou vlnou tsunami, která podle počátečních informací mohla dosahovat asi dvoumetrové výšky. Hrozba ale byla zakrátko zrušena.

Pracovníci jaderné elektrárny Fukušima I, ze které stále uniká radiace, byli evakuováni. Jak ale napsala agentura Kjódó, elektrárna zatím žádné škody nehlásí.

Mluvčí společnosti Tokyo Electric Power (Tepco), jež zařízení provozuje, uvedl, že otřes asi na 50 minut přerušil vnější přívod elektrického proudu k reaktorům 1, 2 a 3. Kvůli tomu bylo krátce narušeno chlazení reaktorů.

Nicméně na bezpečnost krátké přerušení prý vliv nemělo. Z kontrolních stanovišť elektrárny údajně není patrna žádná anomálie. Kamery kontrolující přívod vody do reaktorů 1 a 3 ale byly poškozeny a operátor tak nemůže tento proces sledovat.

Záchvěvy bylo cítit až v Tokiu, které leží 170 kilometrů na jih. Severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení přesahující sedm stupňů Richterovy škály už minulý týden ve čtvrtek. Vyžádalo si tři oběti na životech a nejméně 140 zraněných.

Související