Při havárii do vod Mexického zálivu nekontrolovaně vyteklo 800 milionů litrů ropy, která znečistila pobřeží pěti amerických států a způsobila škody, jež budou doznívat ještě několik let.

Ke katastrofě došlo večer 20. dubna loňského roku, kdy vysoce stlačený metan vytrhl horní uzávěr vrtné aparatury a po smíšení se vzduchem explodoval. Výbuch spolu s následným požárem připravil o život 11 osob a narušil statiku plošiny, která se po necelých dvou dnech potopila.

Zkáza 33 000 tun těžkého kolosu, jehož vlastníkem byla americká firma Transocean, znamenala pro těžaře těžkou ránu. Kilometr a půl pod hladinou se ale rodila ještě další pohroma, tentokrát ekologická.

26 tisíc mrtvých delfínů a velryb

Každé zařízení pro podmořskou těžbu ropy musí být vybaveno dálkově ovládaným ventilem, který v případě havárie zamezí úniku suroviny. V případě plošiny Deepwater Horizon však bezpečnostní mechanismus selhal, o čemž svědčila zvětšující se duhová skvrna na hladině.

Přes rozsáhlé nasazení norných stěn a dalších prostředků dorazila ropná skvrna za několik dnů ke břehům Lousiany, a nakonec poškodila pobřeží pěti amerických států, včetně cenných mokřadů v deltě řeky Mississippi. Symbolem obří ekologické katastrofy se stali ropou obalení pelikáni, jimž mazlavá hmota bránila v letu.

Tragédie podle amerického centra pro biodiverzitu připravila o život kolem 6000 mořských želv, 26.000 delfínů a velryb, 82.000 ptáků a nespočetné množství ryb a bezobratlých živočichů.

Kromě škod na životním prostředí měla havárie i sociální aspekt. O obživu dočasně připravila rybáře, chovatele ústřic i další obyvatele zasažených přímořských oblastí.

Spillionáři: Tanečnice dostala jako odškodnění tisíce dolarů

Z BP se během úniku ve Spojených státech postupně stal veřejný nepřítel číslo jedna, který se nakonec zavázal k úhradě všeho, co tragédie způsobila. Jen do fondu na nápravu škod spravovaného vládou firma slíbila vložit 20 miliard dolarů. BP dosud na nápravu škod vydala přes 16 miliard dolarů. Celková částka se podle odhadů vyšplhá na 40,9 miliardy.

Lidé, kteří v takových situacích umí chodit, toho využili. A nejde jen o případ striptérky z jednoho klubu v New Orleans, která dostala od BP jako náhradu ušlého zisku tisíce dolarů. Podle listu Washington Post někteří lide dokonce zbohatli tolik, že se pro ně vžilo označení spillionáři. Jde o složeninu anglického slova spill označujícího rozlití (ropy) a slova milionář. List ale zároveň připomíná, že jiní lidé zase dostali peněz relativně málo. A hodně osob pak obdrželo tolik peněz, kolik si zasloužilo.