Evropská komise posílá 110 milionů eur (2,66 miliardy korun) na stavbu nového krytu nad jaderným reaktorem v Černobylu, poškozeným při tragickém výbuchu před 25 lety.

Podle ukrajinských médií to v Kyjevě ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi řekl předseda komise José Barroso. Oficiálně bude sedmadvacítka o daru informovat na úterní dárcovské konferenci v Kyjevě.

Při havárii v Černobylu v dubnu 1986 explodoval při testu nouzového fungování turbíny čtvrtý jaderný reaktor. Vysokým dávkám ozáření bylo vystaveno přibližně 600 tisíc osob, celkem bylo postiženo sedm milionů lidí v Bělorusku, Rusku a na Ukrajině. Nad zničeným reaktorem, který ukrývá zhruba 200 tun radioaktivního odpadu, byl po havárii vybudován kryt, který však už netěsní a vykazuje pukliny.

Ukrajina už delší dobu plánuje výstavbu nového krytu, která původně měla začít loni v létě. Jde o 105 metrů vysokou a 260 metrů dlouhou ocelovou konstrukci, která má zajistit neprodyšnost po dobu sta let.

Celkové náklady spojené s projektem odhadují odborníci na částku kolem 1,6 miliardy eur (38,7 miliardy korun), z toho sama výstavba krytu přijde na 990 milionů eur (24 miliard korun). Dárcovský sbor, jehož členy je 28 zemí, podle ukrajinských médií už Ukrajině věnoval 940 milionů eur (22,7 miliardy korun). Finanční prostředky spravuje Evropská banka pro obnovu a rozvoj.

Při příležitosti 25. výročí černobylské exploze se v úterý v Kyjevě uskuteční mezinárodní fórum o jaderné bezpečnosti a dárcovská konference. Kromě Evropské komise už nové příspěvky na výstavbu krytu oznámily některé evropské státy včetně České republiky. Praha věnovala na stavbu jednorázový dar ve výši 2,6 milionu eur (téměř 65 milionů korun).

Na stavbu nového krytu přispívají podle kyjevského tisku i soukromníci. Podnikatel Rinat Achmetov, považovaný za nejbohatšího Ukrajince, v pondělí na projekt věnoval jeden milion dolarů (17 milionů korun).

Související