Americký vojín Bradley Manning, který podle vyšetřovatelů z vojenské databáze ukradl statisíce tajných armádních a diplomatických dokumentů a předal je serveru WikiLeaks, bude přesunut do věznice Fort Leavenworth, v němž jsou vězni s krátkými tresty a lidé čekající na soud.

"Vzhledem k tomu, že předsoudní zadržení pravděpodobně potrvá delší dobu, rozhodli jsme, že vyšetřovací vazba ve Fort Leavenworthu je nejvhodnější," řekl zástupce ministerstva obrany generál Jeh Johnson.

Doposud byl Manning zadržován na vojenské základně poblíž Washingtonu za podmínek, na něž si stěžoval a které se staly terčem mezinárodní kritiky.

Stížnosti na šikanu

Třiadvacetiletý Manning, který dosud směl svou celu opouštět jen na hodinu denně a pravidelně se musel svlékat, si stěžoval na to, že byl ve vojenském vězení na základně Quantico ve Virginii šikanován.

Podmínky jeho vazby kritizovaly také nevládní organizace, výbor německého parlamentu nebo zvláštní zpravodaj OSN pro případy mučení.

Vyjádřil se k nim i tehdejší mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley, podle něhož mohou podkopat důvěryhodnost procesu s ním. Crowley, který kvůli svým výrokům v březnu rezignoval, také řekl, že chování Pentagonu v Manningově kauze "je směšné, kontraproduktivní a hloupé".

Americké ministerstvo obrany pokládá Manninga za zrádce, protože během své služby v Iráku zneužil toho, že měl přístup ke stovkám tisíc důvěrných dokumentů. Oficiálně byl vojín zatím obviněn jen z úniku videa, které ukazuje brutální útok z vrtulníku na civilisty.

Související