Nedílnou součástí blížících se Velikonoc bude, stejně jako v uplynulých letech, značné zhoustnutí silničního provozu v celé střední Evropě. Potíže je třeba očekávat zejména na silnicích směrem k Baltu, Jadranu nebo alpských center.

Německo: Drahý benzín

V Německu začíná velikonoční volno už v pátek, a proto tamní autokluby očekávají, že motoristé zaplaví dálnice již ve čtvrtek odpoledne.

Autoklub ADAC předpovídá hustý provoz na dálnicích ve směru na sever i na jih, hlavní nápor by ale měl směřovat k letoviskům u Severního a Baltského moře. Kromě tradičně vytížených tahů by mnoho řidičů mohlo vyjet na dálnici A11 vedoucí od Berlína k polským hranicím a dál k Baltu, protože na severoněmecké A19 po nedávné hromadné autonehodě způsobené písečnou bouří platí rychlostní omezení.

Zácpy lze čekat i na dálnici A9 mezi Norimberkem a Mnichovem, kterou hojně využívají Češi.

Kromě mnohakilometrových kolon by řidiče v Německu během velikonočních svátků mohly nepříjemně zaskočit také vysoké ceny pohonných hmot. Ty už několik týdnů lámou maxima z roku 2008 a jejich nárůst má vyvrcholit o nadcházejícím volnu. ADAC proto radí natankovat raději v okolních státech, kde jsou ceny benzinu i dieselu v porovnání s Německem přijatelnější.

Rakušané vyrazí až v pátek

Rakušané mají volno až o víkendu. Tamní autoklub ÖAMTC proto předpokládá komplikace na silnicích od pátečního odpoledne, kde se k vlně domácích rekreantů přidají dovolenkáři z Německa, a poté v sobotu.

Nejrizikovější budou podle ÖAMTC tranzitní trasy k alpským horským střediskům, k severnímu Jadranu, do jižního Tyrolska, Maďarska a Česka. Kolabující dopravu nelze vyloučit ani na běžně přetížených výpadovkách z Vídně.

Na Slovensku čekejte policejní kontroly

Také na Slovensku začínají velikonoční svátky už v pátek, hlavní nápor na silnice se i kvůli začínajícím prázdninám očekává nejpozději ve čtvrtek. Tradičně nejvíce lidí zamíří z Bratislavy k rodinám na střední a východní Slovensko nebo na hory. Motoristé by proto měli počítat se zdržením nejen při průjezdu Bratislavou, ale i u severoslovenské Žiliny, kde končí dálnice D1 od slovenské metropole. Úzkým hrdlem je zejména úsek u průsmyku Strečno ve směru do Vysokých či Nízkých Tater.

Na konci svátků se zácpy v opačném směru obvykle vytvářejí před vjezdem do Ružomberku od Liptovského Mikuláše, kde také chybí čtyřproudová vozovka. Doprava se před Velikonocemi patrně zahustí i na tahu od Nitry do Banské Bystrice, kde se dokončuje rychlostní silnice R1. Na řidiče by měli pozorněji dohlížet policisté, jež na období Velikonoc vyhlásili zvláštní kontrolní akci.

Železnice a autobusy: Posílené spoje

Nápor cestujících očekávají také dopravní společnosti. Posilové vlaky nasadí železnice, mimořádně spoje v případě potřeby mají v záloze i autobusoví dopravci. Vyprodané jsou některé linky z Česka, kde pracují nebo studují tisíce Slováků.

V Polsku se na hlavních tazích z Česka, tedy na silnici z Náchoda do Vratislavi a na komunikaci z Těšína směrem na Bielsko-Bialou výraznější komplikace nečekají. Nicméně motoristé by si měli v Polsku dávat pozor, protože tamní silnice jsou často ve špatném stavu, řidiči nedodržují povolenou rychlost, riskují a chovají se nepředvídatelně. Se zvýšeným provozem bude o velikonočním víkendu třeba počítat v okolí kostelů.

Lidé, kteří do Polska chtějí vyrazit na nákupy, by to měli udělat v sobotu. V neděli i pondělí bude valná většina obchodů včetně nákupních center kvůli církevnímu svátku zavřená.

Související