Přibližně deset tisíc cestovních pasů každým rokem skončí v některé z britských popelnic. Upozorňuje na to úřad Identity and Passport Service (IPS) v nové kampani, která má Brity přimět, aby si na svůj doklad dávali mnohem větší pozor, než doposud.

Mnoho ze ztracených pasů přitom podle úřadu jejich majitelé zapomínají v barech a tanečních klubech, píše server BBC News.

IPS ale také podotýká, že eviduje krádeže pasů při přepadeních v Brazílii, ztrátu dokladu ve vězení, nebo jeden případ, kdy dotyčný zapomněl pas v kabátě, který daroval neznámému tulákovi. 

Za vystavení náhradního cestovního dokladu se v Británii platí 77,50 liber (asi přes dva tisíce korun). Podle statistik o své pasy častěji přicházejí muži než ženy a nejvíce ztrát zaznamenali Britové ve věku 20 až 30 let. Kvůli krádeži nebo ztrátě požádá ročně více než 162 tisíc mužů a zhruba 112 tisíc žen, tvrdí IPS.

Ze všech případů tvoří hlavní skupinu mladí lidé mezi dvaceti a třiceti lety. Ti představují 40,7 procent, což je téměř dvakrát více než skupina následující - lidé od třiceti do čtyřiceti let zaujímají 20,8 procent.

Šéfka IPS Sarah Rapsonová přitom upozorňuje na to, že pasy jsou atraktivním zbožím pro zlodějské gangy, které si tak mohou "ukrást identitu". "Nenechávejte proto pas v kalhotách nebo v košili, kterou hodíte do prádelního koše," říká Rapsonová.

IPS také předložila několik způsobů, jak někteří Britové přišli o svůj pas:

- Vypadl z batohu, zatímco jeho majitel snowboardoval

- Opilý přítel (v současnosti bývalý přítel) ho zničil

- Naposledy byl v kapse kabátu, který bylo darován neznámému tulákovi

- Zůstal v peněžence ukradené na dětské oslavě

- Byl uložel v sejfu, ten si ale odnesli zloději

- Malá dcera ho dala do koše

- Byl hozen do ohně spolu s šaty