Několik týdnů si členové maďarské polovojenské organizace Véderő (Obrana) obhlíželi okolí vesnice Gyöngyöspata, kde žije 450 romských obyvatel, aby si našli ideální místo pro svůj třídenní tréninkový kemp.

Kvůli strachu z možného násilí se v pátek Romové rozhodli, že své rodiny pošlou na několik příštích dní pryč. Obávají se totiž "zvěrstva", které by s extremisty mohlo přijít. Muži ale prý v domech zůstanou a budou chránit majetek.

Autobusy evakuovaly 277 žen a dětí, které byly pro jistotu poslány na neznámé místo. Krátce poté do obce na severovýchodě Maďarska přijela desítka policejních vozů, píše agentura MTI.

Podle šéfa místní romské komunity Jánose Farkase se vesnice změnila "prakticky na bojové pole". Milicionáři ve vojenském oblečení ve vesnici hlídkují už několik týdnů a místní z nich mají strach, uvedl Farkas.

Radikálové ze skupiny Véderő, která je blízká ultrapravicové straně Jobbik, do vesnice přijeli už v březnu. Prý, aby "dohlédli na pořádek a chránili neromské obyvatelstvo před romskou kriminalitou".

Na svém webu pak extremisté informují, že v pátek na vyhlídnutém místě začíná třídenní výcvikový tábor, na kterém jsou vítáni "všichni mladí a dospělí, kteří milují svou zemi a kteří mají zájem dozvědět se něco o vojenství a základech sebeobrany". Účastníci si s sebou mohou přivézt airsoftové zbraně (reálně vypadající zbraně s plastovými kuličkami místo munice) a boxerské rukavice. "Po celé tři dny bude v tábořišti platit vojenská disciplína," stojí na pozvánce.

Šéf organizace Tamás Eszes ale skupinu brání s tím, že rasistická není a že se ani nepodílela na protiromských hlídkách. Dokonce prý není ani napojena na žádnou politickou stranu. "Uspořádali jsme už řadu kempů na několika místech, ale doposud jsme neměli vlastní základnu," řekl Eszes.

Cíl výcviku? Jen zlepšení fyzičky maďarské mládeže

Hlavním smyslem akcí je podle něj zlepšit fyzickou kondici maďarské mládeže, která je od celodenního sezení u počítače ve špatném stavu. Véderő si v oblasti údajně kvůli levným cenám zakoupilo pozemek o výměře asi 6000 metrů čtverečních a plánuje zde pořádat obdobné srazy každý měsíc.

"Tohle je zbytečné vyvolávání strachu, chtějí nám dát nálepku 'extremisté'," řekl Eszes, který je instruktorem bojového umění karate. "Již dříve jsme se s cikánskými představiteli sešli a naše aktivity jim vysvětlili."

Odjezd žen a dětí z obce zorganizovali romští aktivisté a maďarský Červený kříž. Přesné místo pobytu Romové nezveřejnili, protože se obávají, že pravicoví radikálové by evakuované mohli pronásledovat. Podle MTI se Romové skrývají na několika místech v Budapešti, podle AP odjeli ke 180 kilometrů jižně vzdálenému jezeru Balaton. 

Tamás Eszes, které Véderő šéfuje, podle AP prohlásil, že organizace není rasistická, že se nepodílela na protiromských hlídkách a ani nemá vazby na žádné politické strany. Dodal ale, že "cikánská kriminalita" je problémem, který není možné popřít, a že mezi maďarskými vězni je vysoké procento Romů.

Související