Historický vůdce francouzské krajní pravice Jean-Marie Le Pen předpověděl, že prezidentské volby v příštím roce asi vyhraje jeho dcera Marine, která ho letos nahradila v čele strany Národní fronta (FN). Nynější prezident Nicolas Sarkozy prý ani nebude kandidovat, protože jeho vyhlídky na opětné zvolení jsou nejisté. Podle pozorovatelů je ale celkové vítězství Le Penové prakticky vyloučeno.

Průzkumy ukazují, že Marine Le Penová, která se snaží dát Národní frontě přijatelnější image, má značnou šanci postoupit do druhého kola voleb, které budou příští jaro. Zopakovala by tak úspěch svého otce z roku 2002, kdy postoupil do druhého kola. V něm pak prohrál s Jacquesem Chirakem.

Le Pen jako stratég správně odhadl volby

List Les Echos, který Le Pena citoval, připomněl, že tento politický veterán v roce 2002 správně předpověděl svůj postup do druhého kola a o čtyři roky později stejně správně předpověděl, že opoziční socialisté postaví do voleb v roce 2007 jako svou kandidátku Ségolène Royalovou.

Teď řekl, že přítomnost jeho dcery ve druhém kole je "víc než předvídatelná" a její konečné vítězství "nejen možné, ale i pravděpodobné". Podle jeho slov to bude z jedné třetiny dílo jí samé a ze dvou třetin důsledek světové situace. "Při finanční krizi, která rozkolísává USA, hladových bouřích v Africe, ale taky sociálnímu výbuchu ve Francii, kde je osm milionů chudých, kdo může říct, kde budeme za rok?" řekl.

Předpověděl dál, že Sarkozy bude kandidovat, jen když bude mít jistotu, že vyhraje. "Bude-li o tom pochybovat, nepůjde do toho. Koneckonců svou ctižádost už ukojil - vstoupil do Elysejského paláce. Teď může všecko ztratit, a přitom nic získat."

Podle francouzských médií už i ve vládním táboře zaznívají otázky, zda je Sarkozyho opětná kandidatura vhodná, protože prezident je stále nepopulárnější.

Možný postup Le Penové do druhého kola potvrdil nový průzkum společnosti Harris. Le Penová by podle něho vyhrála první kolo ve všech případech vyjma toho, kdyby za socialisty kandidoval nynější výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn - ten by ji jasně porazil.

Sarkozy by postoupil do druhého kola jen v případě, že by za socialisty znovu kandidovala Royalová. Kterýkoli jiný socialistický kandidát by ho porazil a ve druhém kole se utkal s Le Penovou.

Navzdory optimismu jejího otce by případný postup Marine Le Penové do druhého kola prakticky s jistotou znamenal vítězství jejího protikandidáta. Národní fronta je přes svůj vzestup z poslední doby pro většinu Francouzů stále nepřijatelná, takže pro jejího soupeře by hlasovali i ti, kdo by ho jinak nevolili. Stejná situace vedla v roce 2002 k tomu, že Chirac Le Pena porazil drtivým poměrem 82 ku 18 procentům.

Související