Evropská unie s Ruskem se po téměř ročním vyjednávání dohodly na společných krocích pro vzájemné zrušení víz. Napsal to v pondělí ruský list Kommersant s odvoláním na zdroje z řad ruských a evropských diplomatů.

Dokument potvrzující bezvízový režim by měl být v konečném znění podepsán na nejbližším summitu Rusko-EU, který se má 9. a 10. června konat v Nižném Novgorodu. Deník nicméně připustil, že bez ohledu na tento průlom může uplynout ještě hodně času, než věci dospějí až k podpisu dohody o zrušení víz.

Rusko má již několik let zájem na užší spolupráci s EU, ta však až dosud odpovídala zdrženlivě vzhledem k nestabilitě na ruském severním Kavkaze, rozšířené korupci na ruských úřadech a propustnosti ruských hranic s postsovětskými sousedy.

"Seznam společných kroků" se skládá ze čtyř bloků

První krok se týká ochrany cestovních dokladů, tedy požadavků na biometrické pasy, na čtečky informací z pasů na přechodech či na výměnu informací o ztracených a ukradených dokladech. Experiment s vydáváním pasů podle evropských norem - tedy s čipem obsahujícím otisky prstů a data o duhovce oka - má začít na podzim v Petrohradu.

Druhý blok se zaměřuje na boj s nelegální migrací a na společný přístup k ochraně hranic. Třetí se týká koordinace v bezpečnostních otázkách, aby svobody pohybu nezneužívali zločinci k praní peněz a pašování drog a zbraní.

Čtvrtý je zasvěcen mezinárodním otázkám, včetně antidiskriminační politiky při získávání cestovních dokladů a volného pohybu lidí po zemi, kde pobývají. Zjevně tedy míří na ruská pravidla registrace pobytu, která se EU nelíbí.

Podle ruské diplomacie by tato pravidla měla být automaticky zrušena spolu se zrušením víz, protože mezinárodní dohoda o bezvízovém režimu by měla přednost před vnitrostátními předpisy. "Na otázku, proč nelze přihlédnout k přání Bruselu jednostranně a vyhovět mu už teď, diplomaté odpověď nemají," poznamenal Kommersant.

Související