Komunistické režimy zneužívaly Závod míru v rámci své propagandy. Tradiční trasu mezi Prahou, Berlínem a Varšavou právě v roce 1986 rozšířily na území Sovětského svazu, konkrétně do Kyjeva. Zákon schválnosti fungoval dokonale. Tradiční květnový závod totiž odstartoval jen pár dní po výbuchu v nedaleké jaderné elektrárně v Černobylu.

"Čeští vládní a straničtí představitelé nás tehdy ujišťovali, že v elektrárně cosi bouchlo, ale není to nic vážného, a proto závodu se podle plánu zůčastní všichni přihlášení cyklisté. Nikdo z nás tehdy ani netušil, co hrozného se stalo," vypráví s odstupem mnoha let tehdejší cyklistický reprezentant Jozef Regec.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.