Lukašenka podle agentury Reuters popudilo, že nebyl pozván na vzpomínkový akt k uctění památky obětí havárie v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí okamžitě Lukašenkův útok na prezidenta Janukovyče odsoudilo. Takové urážlivé výroky nemají obdobu, vyvolaly pobouření a rovnají se tanci na ostatcích obětí Černobylu, uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo.

Lukašenko na Janukovyče zaútočil jen chvíli poté, co s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem uctil památku obětí radiace v Černobylu. Když se novináři Lukašenka ptali, proč se nezúčastnil minulý týden konference k 25. výročí černobylské katastrofy v Kyjevě a proč nebyl ani na dnešním ceremoniálu v Černobylu, odpověděl: "Měli byste se zeptat jich, zeptejte se Janukovyče, proč nebyl běloruský prezident přítomen, bohužel v ukrajinském vedení je dost křiváctví".

Barroso je darebák, míní Lukašenko

"Všichni to jsou obyčejní mizerové, takže nechci mluvit o všech těch Barrosech a jiných darebácích. Kdo to vlastně je ten Barroso. Jeden takový byl v Portugalsku, odtamtud ho vyhnali a dali mu místo v Evropské komisi. Nezajímá mne, kde, kdo nebo co plácnul některý z evropských úředníků, jsou jich tam tisíce," dodal Lukašenko.

Představitelé Evropské komise minulý měsíc potvrdili, že Ukrajině bylo řečeno, že předseda Evropské komise José Manuel Barroso se nezúčastní mezinárodní dárcovské konference o Černobylu v Kyjevě, pokud bude na konferenci pozván i Lukašenko.

Lukašenko, který v Bělorusku vládne železnou rukou už od roku 1994, často na adresu Západu používá nediplomatický slovník, ale takový útok na vedení sousední Ukrajiny je velmi neobvyklý.

Související