Bouřky s tornády a lokální záplavy usmrtily za pouhých 24 hodin zejména na jihu Spojených států nejméně 159 lidí. Oznámila to televize CNN. Jen v nejhůře postižené Alabamě zahynulo podle tamního guvernéra Roberta Bentleyho 128 lidí.

Vichřice provázené dešti nebo tornády postihly rozsáhlé území od Texasu po New York. Největší škody a oběti na životech si vyžádaly na jihu. Vedle Alabamy hlásí dalších 18 mrtvých Mississippi, 11 Georgia a jednoho Tennessee a Virginie. Guvernéři států Alabama, Arkansas a Tennessee vyhlásili stav nouze.

Státu Alabama, v němž pomáhá 1400 členů Národní gardy, schválil americký prezident Barack Obama federální pomoc. "Máme v srdcích všechny ty, do jejichž životů zasáhla tahle zkáza, a oceňujeme hrdinské nasazení těch, kteří neúnavně s následky neštěstí bojují," uvedl v prohlášení Obama.

Ničivé tornádo zpustošilo alabamské město Tuscaloosa, kde zahynulo přinejmenším 15 lidí. Místní nemocnice musela přijmout na pohotovost asi sto osob. Část města a dopravní infrastruktury byla zcela srovnána se zemí, oznámil tamní starosta Walter Maddox. "To, čemu jsme byli dnes (ve středu) vystaveni, jsou rozsáhlé škody na úrovni, kterou jsme v Tuscaloose již dost dlouho nezažili," podotkl.

Velmi postižené jsou ale i další oblasti Alabamy. "Je tu jen prázdná plocha a všude suť. Nejsou tu žádné domy," řekla televizi WBMA Cierra Brownová z okresu Jefferson County. "Moje koupelna skončila přes ulici," uvedla další z místních obyvatel Talesha Oliverová.

Jaderná elektrárna Browns Ferry nedaleko alabamského města Huntsville přišla kvůli bouři o dodávky elektrického proudu, a je proto napájena z náhradních zdrojů. Bez elektřiny je v Alabamě nejméně 330.000 zákazníků, uvedla BBC.

Řádění živlů postihlo i některé státy na severovýchodě USA. V New Yorku voda zatopila desítky silnic, v Marylandu bylo zase hlášeno tornádo u Andrewsovy základny, která leží nedaleko Washingtonu.