Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) podle televizní stanice CNN kvůli technickým problémům zrušil páteční start raketoplánu Endeavour. Jeho poslední mise se tak uskuteční zřejmě nejméně o 48 hodin později, uvedla stanice. Jak dlouhé zpoždění bude, ale zatím není jasné. Na páteční start se mimo jiné chystal prezident Barack Obama.

Raketoplán se měl vydat v pátek naposledy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Endeavour bude předposledním startem raketoplánu vůbec. Úplně posledním raketoplánem, který poletí do vesmíru, by měl na konci června být Atlantis.

Raketoplán měl původně odstartovat ve 21:47 SELČ. Hlavním cílem až šestnáctidenní mise je dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici magnetický spektrometr v hodnotě dvou miliard dolarů (33,5 miliardy korun). Po skončení své pětadvacáté a zároveň poslední mise zamíří do Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles, kde bude vystaven.

Příčinou proč neodletěl byla podle NASA závada ohřívačů na jedné z napájecích jednotek Endeavouru, které mají na starost pohyb motorů a klapek raketoplánu. Ohřívače brání tomu, aby se na zařízení tvořila námraza.

Startu měla přihlížet i členka Kongresu Gabrielle Giffordsová, kterou v lednu atentátník zblízka střelil do hlavy a vážně ji zranil. Americká zákonodárkyně se v posledních měsících zázračně uzdravovala, a měla se proto posledního startu Endeavouru osobně zúčastnit.

Ruský letoun přistál na ISS

Po dvoudenním letu v pátek úspěšně zakotvila u ISS ruská nákladní loď Progress. Na svém webu to oznámila americká vesmírná agentura NASA.

Loď v plně automatickém režimu zakotvila podle plánu v 16:29 SELČ u staničního modulu Pirs, který slouží k připojování ruských kosmických lodí Sojuz a Progress.

Na palubě Progressu je asi 2,6 tuny nákladu, především vody, potravin, paliva, kyslíku a zařízení pro staniční vědecké pokusy. Nechybí ani osobní pošta pro současnou posádku orbitálního komplexu.

Na ISS nyní pobývá šest astronautů. Tvoří ji Rusové Alexandr Samokuťajev a Andrej Borisenko a Američan Ronald Garan. Už z dřívějška jsou na stanici také Rus Dmitrij Kondraťjev, Ital Paolo Nespoli a Američanka Catherine Colemanová.

Související