Po pátečním slavnostním sňatku ve Westminsterském paláci a noční oslavě odletěl novomanželský pár z Buckinghamského paláce. Svatební cesta však nebude následovat bezprostředně po svatbě. Víkend stráví v Británii. Princ William, jenž je pilotem vojenského záchranného vrtulníku, půjde po víkendu do práce, uvedly oficiální zdroje podle agentury AP.

Spekuluje se o všemožných destinacích, kam by se královský pár mohl později vydat. Soukromí by jim podle mnohých poskytl královnin zámek Balmoral ve Skotsku. Někdo si také vzpomenul, že se William kdysi zmínil o tom, že chce vzít svou nastávající do Austrálie na potápění.

Dále se spekuluje o některém z karibských ostrovů, destinaci v Africe nebo o Jordánsku. Pro ně sice hovoří dobré vzpomínky na dva roky, které zde rodina Middletonova strávila v době Katina dětství, ale jeho blízkost současným ohniskům arabských nepokojů z něj favorita nedělá.

Podle stanice BBC pojedou na svatební cestu do zámoří. Destinace nebyla zveřejněna.

Svatební hostina a večírek

První veřejný polibek prince Williama a jeho manželky Kate na balkoně se stal symbolickým obrazem páteční královské svatby. Shodla se na tom naprostá většina britských listů, které snímek polibku umístily na titulní stránky sobotních vydání.

Po prvním polibku před zraky veřejnosti se v Buckinghamském paláci konala svatební hostina. Pozváno bylo 650 hostů. Poté se královský pár odebral do Clarence House, aby se připravil na slavnostní večeři a večírek.

Večeři pořádal Williamův otec, princ Charles, a účastnilo se jí přes 300 nejbližších přátel a příbuzných.

Kate se na oslavu převlékla do večerního modelu - bílých saténových šatů bez ramínek, které jsou stejně jako svatební šaty dílem návrhářky Sarah Burtonové ze salonu Alexandra McQueena. William oblékl smoking s černým motýlkem.

Proslov prince Harryho

Během večeře promluvil ke svatebčanům otec nevěsty, Michael Middleton a Williamův svědek a bratr, princ Harry. Harryho projev byl podle deníku The Telegraph odlehčený vtipy na účet jeho bratra.

Princ Charles ve svém proslovu také řekl, že doufá, že se o něj princ William ve stáří postará.

Královna s manželem odjela po svatebním obědě a ponechala Buckinghamský palác mladší generaci svatebčanů. Po večeři následoval taneční večer, včetně diskotéky.

Večírek probíhal v sálech paláce, které jsou používány pro oficiální příležitosti, včetně obrazové galerie. Centrem svatebního veselí byl velký plesový sál.

Mluvčí Clarence House Paddy Harverson řekl stanici BBC, že věří v klidný návrat novomanželů do běžného života v Anglesey, navzdory honosné svatbě.

"Nejdůležitější ale je nezapomenout, že on (William) není následníkem trůnu a že je druhým v pořadí. Není "královskou osobností" na plný úvazek, nýbrž pilotem na plný úvazek s normální prací v záchranném letectvu RAF," uvedl Harverson.

Kate Middletonová a princ William se vzali v pátek před polednem ve Westminsterském opatství před 1900 hosty, další stamiliony lidí sledovaly obřad na televizních obrazovkách po celém světě.

"Jsem ráda, že počasí vydrželo. Byl to skvělý den," komentovala svůj svatební den Kate před začátkem večeře.

Kate Middleton  

Související