Libyjské vládní síly v sobotu bombardovaly a následně zničily čtyři velké nádrže ropy v západolibyjském přístavu Misuráta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na povstalce.

Jednotky Muammara Kaddáfího raketami zaútočily v Misurátě na ropné zásobníky, které jsou životně důležité pro obyvatele, jejichž město trpí už tak nedostatkem elektřiny a hrozí mu humanitární krize.

"Za několik dní už skutečně můžeme mít velkou krizi," řekl jeden obyvatel Misuráty citovaný agenturou AFP. "Chce dostat Misurátu na kolena a chce, abychom se vzdali," řekl o Kaddáfím. "Kapitulace ale nepřichází v úvahu," dodal.

Misuráta je největším městem na východě, které je pod kontrolou povstalců. Jednotky Muammara Kaddáfího útočí na město v obležení již několik týdnů, jedinou přístupovou cestou do něj je přístav.

K útokům na ropné nádrže použily vládní síly malá letadla obvykle užívaná k rozstřikování pesticidů, řekl mluvčí povstalců. Prohlásil, že nyní bude město čelit dalšímu velkému problému - nedostatku pohonných hmot.

Povstalci prý ještě před útokem upozornili na vládní letadla Severoatlantickou alianci, jejíž letectvo v Libyi zajišťuje realizaci rezoluce RB OSN zaměřenou na ochranu civilistů před Kaddáfího režimem, ale NATO podle povstaleckých zdrojů nereagovalo.

V pátek se v Tripolisu sešli šéfové libyjských kmenů, aby vyzvali ke všeobecné amnestii, která by občanskou válku ukončila. Vydali deklaraci, v níž prohlásili, že chějí "pracovat na zákonu o všeobecné amnestii, který bude zahrnovat všechny, kdo se zapojili do povstání a pozdvihli zbraně" proti Kaddáfímu. Povstalce označili za zrádce a zavázali se, že Kaddáfího neopustí.

Koncem dubna naopak šéfové nebo zástupci 61 kmenů prohlásili v deklaraci z bašty povstání v Benghází, že chtějí vybudovat jednotnou Libyi, jakmile diktátor Kaddáfí odejde

Francie vypověděla 14 libyjských diplomatů

Libyjská vláda v pátek kritizovala údajnou nelegálnost kroků, které činí země takzvané kontaktní skupiny k Libyi. Ty ve čtvrtek v Římě rozhodly o finanční pomoci přechodné vládě libyjské opozice, k níž má být použito i části Kaddáfího peněz zmrazených v zahraničí. Tento záměr však náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Káim označil za "pirátský čin" s poukazem na to, že Libye je z pohledu mezinárodního práva stále "svrchovaným státem". Odhaduje se, že v cizině je zmrazeno 60 miliard dolarů na kontech na jméno Kaddáfího nebo jeho příbuzných.

Po římské schůzce kontaktní skupiny, na níž byla zdůrazněna mimo jiné nutnost izolovat Kaddáfího režim, Paříž v pátek vypověděla 14 libyjských diplomatů. Francie v březnu jako vůbec první stát uznala za jediného zástupce libyjského lidu Přechodnou národní radu vytvořenou povstalci.