V pondělí mstou pohrozily skupiny z Iráku a Somálska. "Přísahám: krev za krev, zkázu za zkázu," uvedl představitel Islámského státu v Iráku (ISI). "Krev našeho bratra nebyla prolita zbytečně...pomstíme se za něj," uvedl jeden z vůdců somálské organizace Šabáb. 

 

Irácká skupina také vyslovila podporu dosavadní dvojce Al-Káidy Ajmánu Zavahrímu. "Sděluji našim bratrům z organizace Al-Káida a šajchu mudžáhidovi Ajmánu Zavahrímu v jejich čele: netruchlete, podporují vás věrní muži v Islámském státu v Iráku, kteří jdou správnou cestou. Nikdy se nevzdají a ani se k tomu nenechají přinutit," sdělil v prohlášení vůdce ISI abú Bakr Kuraší. Ten loni v květnu nahradil v čele skupiny abú Umara Bagdádího, jenž zahynul v dubnu 2010 při americkém bombardování.

ISI je zastřešující organizací iráckých muslimských radikálů, jejíž největší složkou je místní větev teroristické sítě Al-Káida. ISI se rovněž přihlásila k čtvrtečnímu atentátu zhruba sto kilometrů jižně od Bagdádu, při kterém zahynulo 24 policistů a dalších 72 jich utrpělo zranění. Sebevražedný atentátník odpálil bombu u policejní stanice ve městě Hilla.

 

Somálský Šabáb zase ubezpečuje, že smrt bin Ládina teroristy nijak neoslabí v boji proti místní přechodné vládě umírněného islamistického šajcha Sharifa Sheikha Ahmeda.

 

V jeho řadách jsou i bojovníci Al-Káidy, mimo jiné z Jemenu, Afghánistánu a Pákistánu. Hnutí se podřídilo začátkem loňského roku velení Al-Káidy a v červenci provedlo první teroristický útok mimo Somálsko, v Ugandě. Exploze v restauraci a ve sportovním klubu si vyžádala 70 mrtvých. Ugandští vojáci tvoří asi 60 procent mírových jednotek Africké unie AMISOM umístěných v Somálsku.

Související