Před třemi lety byl Dallas Wiens vážně zraněn elektrickým proudem. Elektřina připravila stavebního dělníka o téměř celou tvář a především o oči. Nyní ale má celý obličej nový a těší se, až ucítí dotyky své malé dcery.

Pětadvacetiletý muž jako vůbec první člověk na území Spojených států podstoupil v březnu úplnou transplantaci obličeje. Celou operaci provedl lékařský tým pod vedením českého chirurga Bohdana Pomahače.

Jak řekl Wiens v pondělí před televizními kamerami, novou tvář už po měsíci vnímá jako svou vlastní. A to ještě nedávno nevěřil, že by mohla být účinná.

"Ale teď jsem tady. Tvář cítím přirozeně, je to pocit, jako by byla má vlastní," citoval ho deník Boston Herald. Wiens prý znovu vnímá pachy, zlepšil se mu sluch a dokáže dýchat bez pomoci přístrojů.

Zraněný muž prohlásil, že toužil po nové tváři především proto, aby mohl znovu cítit polibky své tříleté dcery. Chtěl také, aby se vyhnula otázkám ostatních dětí, proč její otec vypadá jinak než ostatní lidé. Před novináři prohlásil, že když ho dívka poprvé po transplantaci spatřila, řekla mu, že vypadá krásně.

Pomahač na tiskové konferenci uvedl, že výsledky transplantace předčily očekávání. "To nejlepší přijde v nadcházejících šesti až devíti měsících, kdy se začne vracet fungování (obličeje) a kdy Dallas ucítí i lehké dotyky na své tváři," řekl agentuře AP český plastický chirurg.

Všechno se musí učit od začátku

Wiens už se začal učit ovládat své obličejové svaly. "Musím se učit všechno znovu od začátku," řekl, ale zdůraznil, že to je velmi dobrý pocit. Lékaři nicméně upozorňují, že transplantace Wiensovi nevrátí zrak. Některé nervy byly podle nich natolik poškozeny, že zraněný muž nejspíš získá jen částečný cit na levé straně tváře a čela.

Bohdan Pomahač

Čtyřicetiletý Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci.

Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

 

Operace byla hrazena ze zvláštního grantu amerického ministerstva obrany. Pentagon bostonské nemocnici věnoval 3,4 milionu dolarů (57,6 milionu korun) na výzkum transplantací, během kterého by měli lékaři dát nový obličej pěti lidem.

Druhou úplnou transplantaci obličeje provedli lékaři pod Pomahačovým vedením koncem dubna. Příjemcem byl třicetiletý muž, který v roce 2001 po dopravní nehodě utrpěl vážné zranění při kontaktu s vedením elektrického proudu.

Dallas Wiens před a po operaci
Související