Syrské vládní jednotky se ve středu soustředily na další centrum odporu proti režimu prezidenta Bašára Asada, město Homs. Podle ochránců lidských práv město ostřelovaly tanky a zabily nejméně osmnáct civilistů, včetně osmiletého dítěte.

Vláda oznámila, že "při pronásledování ozbrojených teroristů" zemřel jeden voják. Prezidentova rodina prý navzdory mezinárodním výzvám a uvaleným sankcím nehodlá kapitulovat.

"Nehneme se odsud. Budeme bojovat až do konce. Měli by vědět, že když my trpíme, nebudeme trpět sami," citovala agentura Reuters prohlášení Asadova bratrance Ramího Machlúfa pro list The New York Times.

Tento vlivný oligarcha, jehož jméno skandují demonstranti v Sýrii jako symbol zkorumpovanosti režimu, je spolu se svým bratrem, šéfem tajné policie Háfizem Machlúfem od roku 2007 postižen zvláštními sankcemi USA za údajnou korupci. Oba se ocitli také na nejnovějším seznamu 13 syrských představitelů, na které počátkem týdne uvalila sankce Evropské unie za brutální represe proti civilistům.

Homs se otřásá duněním explozí z dělostřeleckého ostřelování a palby ze samopalů, popisuje dění ve městě agentura Reuters na základě líčení jednoho z rezidentů. Ve čtvrti Báb Amr, která byla v minulých týdnech opakovaně dějištěm protivládních demonstrací, bylo podle zprávy televize Al-Arabíja a sdělení na opozičních internetových fórech přerušeno telefonní spojení a dodávky elektřiny. Vojáci údajně na některých místech narážejí na odpor.

"Režim nahrává své porážce, když posílá do měst tanky a obléhá je. Syřané viděli prolitou krev svých krajanů. Nikdy se už nevrátí k postavení podřadných, neexistujících osob," řekla agentuře Reuters aktivistka lidských práv Zuhajra Atasíová.

 

Státní agentura SANA s odvoláním na vojenského mluvčího informovala, že v úterý zatkly bezpečnostní síly v okolí Homsu "desítky členů ozbrojených teroristických skupin" a zabavily zbraně, auta a 150 motocyklů.

Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA) varovala, že nepokoje znemožňují poskytovat pomoc asi 50 tisícům Palestinců žijících v Sýrii. "Kvůli bezpečnostní situaci jsme (v úterý) nebyli schopni rozdělit dodávky inzulínu všem, kdo ho potřebují," řekl mluvčí UNRWA. Nemá prý přístup do palestinských uprchlických táborů u měst Dará a Homs.

Policie zatčené povstalce týrá a bije

V přístavu Banijás, kde armáda od minulého týdne kryla rozsáhlé policejní razie, byla už vojenská akce údajně skončena. Podle vlády byly obnoveny dodávky vody a elektřiny a také telekomunikační spojení. Na hlavních třídách města ale tanky ještě zůstávají, oznámilo syrské monitorovací středisko pro lidská práva.

Ze 450 lidí zatčených v Banijásu od soboty bylo v úterý 270 propuštěno, "desítky z nich byly těžce zbity a týrány", řekl šéf střediska Ramí Abdarrahmán. Propuštění se museli údajně písemně zavázat, že se nebudou účastnit žádných dalších protestních akcí.