Finská euroskeptická strana Praví Finové ve čtvrtek oznámila, že ukončuje koaliční jednání a přechází do opozice. Reagovala tak na středeční dohodu mezi Národní koaliční stranou (KOK) a sociální demokracií. Tyto strany se rozhodly podpořit plánovanou finanční pomoc EU pro Portugalsko.

„Nezúčastníme se za této situace jednání o vytvoření nové koalice. Názory našich stran jsou tak rozdílné, že je nelze sloučit dohromady,“ prohlásil předseda Pravých Finů Timo Soini. Pro stranu bylo toto rozhodnutí velmi obtížné, dodal Soini.

Vstup Pravých Finů do vlády spolu s KOK a sociálními demokraty se dosud považoval za nejpravděpodobnější bez ohledu na některé zásadní rozpory mezi těmito stranami. Média předpokládala, že v rámci finských politických tradic se programové výstřelky nakonec nějak obrousí a strany se na kompromisu dohodnou.

Předpokládaný nový premiér Jyrki Katainen několik hodin po oznámení odchodu Pravých Finů do opozice podle Reuters oznámil, že nová finská vláda by měla být založena na širším půdorysu a kromě dvou největších finských stran by měla zahrnovat i tři menší formace.

Praví Finové odmítli pomoc zadluženým zemím eurozóny

Praví Finové šli do voleb s programem kritickým vůči Evropské unii a stavěli se proti účasti Finska na plánované finanční pomoci zadluženým zemím eurozóny. Tu označili za pouhé subvencování nezodpovědných.

Úspěch Pravých Finů byl nečekaný. Ve volbách, které se konaly v dubnu letošního roku, ziskali 35 mandátů a stali se tak třetí nejsilnější stranou ve 200členném parlamentu. Byla to jediná strana, která po volbách vykázala zisk mandátů. Ostatní strany jen ztratily.

Vítězem voleb se stala konzervativní Národní koaliční strana (KOK) s předsedou Jyrkim Katainenem. Hned za nimi skončili sociální demokraté. Po odchodu Pravých Finů z koaličního vyjednávání se Katainen bude muset pokusit sehnat nového partnera, který by spolu s nimi a sociální demokracií vytvořil novou vládu.

Související