Ukrajina ve čtvrtek vyhostila ze svého území dva české diplomaty. Oznámilo to v oficiální zprávě ministerstvo zahraničí. Podle agentury Unian jde o pracovníky přidělené do vojenské sekce české ambasády v Kyjevě.

Diplomaté se prý "pouštěli do akcí, které nejsou slučitelné s jejich statusem diplomata", uvádí ministerstvo. Takové vyjádření je přitom používáno v případech, ve kterých jde o špionáž, píše agentura AFP.

Podle dostupných informací se diplomaté zabývali shromažďováním informací, jež jsou předmětem státního tajemství Ukrajiny.

Ministerstvo také vyjádřilo znepokojení nad tím, že se takového jednání dopustili zástupci "tak spřátelené a partnerské země", jakou Česko pro Ukrajinu je. Kyjev ale zároveň vyjádřil naději, že incident "nevrhne stín na budoucí vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi".

Podle kyjevských médií, která se odvolávají na mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Oleha Vološyna, byli dva čeští diplomaté vyhoštěni na žádost ukrajinské kontrarozvědky SBU.

 

"Není v tom žádná politika, jsou to vojenští přidělenci. Jde o muže a ženu v hodnostech plukovníka a majora. Nejsou to ani pořádně diplomaté, je to čistě vojenská věc, prostě využívají diplomatický status," řekl Vološyn.

Podle webových stránek českého ministerstva zahraničí na ambasádě v Kyjevě pracují tři zaměstnanci úseku obrany. Je mezi nimi uveden plukovník Zdeněk Kubíček jako vedoucí úseku a major Petra Novotná jako vojenský přidělenec. Podle listu Ukrajinska pravda se diplomaté zajímali o informace týkající se letectva. České velvyslanectví zatím událost odmítá komentovat.

Související