Pákistánský parlament přijal po deseti hodinách diskuzí rezoluci, ve které označuje útoky amerických bezpilotních letounů za nepřijatelné, stejně jako by se už nikdy neměla opakovat akce, při níž byl zabit vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin (na animaci útoku se podívejte v záložce Video).

Pokud Američané s bezpilotními útoky na pákistánském území nepřestanou, pak poslanci žádají přehodnocení vztahů s USA. Pákistán by pravděpodobně přestal být spojencem Američanů, jelikož by zakázal tranzit jednotek a výzbroje USA směřujících do Afghánistánu.

Parlament také vyzval vládu, aby jmenovala nezávislou komisi k vyšetření všech okolností americké operace, při níž byl v pákistánském městě Abbottábádu u metropole Islámábádu zabit Usáma bin Ládin. Vláda by také měla zajistit, aby se podobný "incident" v budoucnu už neopakoval.

 

Bin Ládin chtěl mrtvého Obamu, ukazují nahrávky

Američané zatím zkoumají nahrávky a dokumenty, které zabavili v bin Ládinově sídle. Podle jedné z nahrávek chválil protesty v arabském světě a vyslovil přání vidět amerického prezidenta Baracka Obamu mrtvého.

 

Američané posílají bezpilotní letadla z Afghánistánu a útočí jimi na úkryty členů Talibanu nebo Al-Káidy na kmenových územích při afghánsko-pákistánské hranici. Pákistán Spojené státy kvůli podobným náletům dlouhodobě kritizuje. Podle médií jsou ale útoky přinejmenším koordinovány s pákistánskou zpravodajskou službou.