Výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu, který dosud kandidaturu neohlásil, protože byl nucen zachovávat zdrženlivost, vycházel už několik měsíců z průzkumů veřejného mínění jako favorit. Byl považován za vítěze jak primárek Socialistické strany, tak samotných voleb příští jaro tváří v tvář Nicolasi Sarkozymu.

Pokud by se Dominique Strauss-Kahn nemohl socialistických primárek zúčastnit, což je vzhledem k tomu, z čeho ho newyorská policie obviňuje, pravděpodobná hypotéza, začal by proces určování socialistického kandidáta úplně od začátku. Jacques Attali (bývalý ministr a poradce prezidenta Mitterranda) v rozhovoru pro Europe 1 řekl, že za nynějšího stavu věcí "Strauss-Kahn nebude v primárkách kandidovat", leda by se velmi rychle ukázalo, že celá tato aféra je "manipulace".

Rána pro socialisty

Lze předpokládat, že pokud by byl nucen to vzdát, vrhla by se bez váhání do soutěže první tajemnice strany Martine Aubryová, která je dosud vázána "paktem" se Straussem-Kahnem. Střetla by se se svým předchůdcem ve funkci Françoisem Hollandem, který už kandidaturu ohlásil a který ve všech průzkumech pravidelně stoupá. Jeden z otazníků je strategie Ségolène Royalové, která dala v posledních týdnech najevo, že přes nepříznivé výsledky v průzkumech nehodlá nic vzdát.

Ať se stane cokoli, tato aféra je opravdová rána palicí pro Socialistickou stranu, která během několika hodin pravděpodobně ztratila svou hlavní kartu pro 2012. Příznivci šéfa MMF už několik měsíců vyzařovali neotřesitelný optimismus, i když prvním varováním pro ně byla "aféra Porsche". Strauss-Kahn se v Paříži nechal vyfotit s luxusním Porsche.

Příští průzkumy ukážou, kdo z pravděpodobného odstoupení DSK ze soutěže vytěží, zda Aubryová, nebo Hollande, nebo Royalová. Pokud by se levicoví voliči ohlíželi po kandidátovi, který ztělesňuje nejlépe ideje DSK, pak by z jeho nynějších potíží pravděpodobně vytěžil François Hollande. Ale je možné, že v bouřlivých časech u nich zaúčinkuje reflex legitimity a že si vyberou svou první tajemnici Martine Aubryovou.

Související