S ohromením a až na výjimky obezřetně reagovali francouzští politici na nedělní obvinění dvaašedesátiletého výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna z pokusu o sexuální zneužití pokojské v New Yorku.

Pro Francii jde o prvořadou záležitost, protože tento levicový politik, běžně označovaný zkratkou DSK, vycházel z průzkumů jako jasný favorit prezidentských voleb v příštím roce. Někteří soudí, že jeho naděje dostat se do Elysejského paláce pohasly. Francouzská vláda vyzvala k respektování presumpce neviny.

"Odstrčila ho od sebe, ale odtáhl ji chodbou do koupelny, kde se podle výpovědi, kterou dala detektivům, dopustil zločinného sexuálního jednání. Chtěl ji zamknout v hotelovém pokoji. Bude obviněn ze zločinného sexuálního jednání, pokusu o znásilnění a omezování osobní svobody," uvedl mluvčí newyorské policie Paul Browne.

Strauss-Kahnův advokát Benjamin Brafman jeho vinu nepřipouští: "Odmítá všechna obvinění, která proti němu byla vznesena. To je vše, co k tomu nyní mohu říct."

Manželka šéfa MMF Anne Sinclairová za svým mužem stojí: "Obviněním vzneseným proti manželovi ani na vteřinu nevěřím. Nepochybuji, že se jeho nevina prokáže. Vyzývám ke zdrženlivosti a slušnosti."

První tajemnice Socialistické strany Martine Aubryová vyzvala stranu k jednotě. "Zpráva, která k nám v noci přišla z New Yorku, nás zasáhla jako blesk. Jsem ohromena jako všichni ostatní. Vyzývám všechny, aby počkali, jak věci opravdu vypadají," řekla.

A přidali se k ní i další socialističtí politici Jean-Marie Le Guen a Jean-Christophe Cambadélis. Oba zdůraznili, že tato aféra nejde se Straussem-Kahnem vůbec dohromady, "vůbec se mu nepodobá".

Naopak šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová překvapena není. "Jak každý ví, je pravda, že v Paříži se měsíce, ne-li roky, v politických a novinářských kruzích povídá o poněkud patologickém vztahu pana Strausse-Kahna k ženám... Po informaci z dnešního rána jsem proto ze židle nespadla."

Stejně kritický byl i pravicový poslanec Bernard Debré. "Samozřejmě je tu presumpce neviny, ale myslíte si, že by policie přišla do letadla pro někoho, jako je on, jenom tak?" řekl. Strauss-Kan je podle něho "málo doporučeníhodný člověk", který se "válí v sexu". "Je to nepřijatelné, pro zemi ponižující, francouzskou politiku to přijde draho," prohlásil. Cesta DSK do Elysejského paláce podle něj skončila.

"Dominique Strauss-Kahn má jako každý právo na presumpci neviny. Musíme justici umožnit, aby udělala svou práci v naprostém klidu. Mé myšlenky jsou v této těžké chvíli s tímto mužem a jeho rodinou," uvedla kandidátka socialistů v minulých prezidentských volbách Ségolene Royalová.

K možnému narušení boje proti dluhové krizi v eurozóně se vyjádřil i mluvčí řecké vlády George Petalotis. "Řecká vláda bez přerušení pokračuje ve svém protikrizovém programu," řekl.

Francouzský pravicový poslanec Dominique Paillé: "Je to kříž, který unese jen těžko. Je to naprosto omračující. Je-li to pravda, bude to historický okamžik pro francouzský politický život, ovšem v negativním smyslu."

Byla to celé past? A kdo výjimečného kandidáta na prezidenta nahradí?

Mluvčí francouzské vlády François Baroin odmítl o možné Strausse-Kahnově vině spekulovat a k tomu samému vyzývá i ostatní: "Musíme být maximálně zdrženliví v analýzách, komentářích a vývodech. Stanovisko francouzské vlády respektuje dvě zásady: právní proces v pravomoci americké justice a úctu k presumpci neviny."

Analytik Jean-Thomas Lesueur ale připomíná výjimečnost šéfa MMF pro prezidentskou kandidaturu socialistů. "Karty se rozdají znovu. Žádný socialistický kandidát se Straussovi-Kahnovi nevyrovná, takže pokud půjde o souboj levice s pravicí, Sarkozyho zkušenost bude platit víc než dřív. Sarkozymu zmizí velký soupeř, Le Penová bude mít šanci označit všechny politiky za prohnilé."

Křesťanskodemokratická bývalá ministryně Christine Boutinová se domnívá, že Straussi-Kahnovi "pravděpodobně nastražili past a on do ní spadl. Původ může být různý. Může to pocházet od Mezinárodního měnového fondu, od francouzské pravice, od francouzské levice. Ale pokud tomu tak je, zahrávat si takto s image Francie je nepřijatelné."

Politický analytik Stéphane Rozes řekl, že z nynější situace by "pokud jde o nominální hodnotu, ale ne nutně pokud jde o popularitu" mohl nejvíc vytěžit bývalý první tajemník socialistů François Hollande.

Mluvčí MMF Caroline Atkinsonová odmítla situaci komentovat. "Ředitel MMF Strauss-Kahn byl v New Yorku zatčen. Pan Strauss-Kahn má k dispozici právní poradu a MMF případ nijak nekomentuje. Všechny dotazy nechť jsou směřovány na jeho osobního právníka a na místní úřady. MMF zůstává plně funkční."

Související